Dubaj chce být nejlepší. A chce přilákat co nejvíce turistů. A tak se tu staví megalomanské projekty za obrovské peníze a většina z nich se má dokončit ještě do roku 2020. To bude totiž emirát hostit světovou výstavu Expo a do té doby chce pokořit několik Guinnessových rekordů.

Jedním z nich je nejvyšší budova světa. Že ji tu už mají? Nevadí, postaví ještě větší. Futuristická věž s otáčejícími se balkony inspirovaná mytickými visutými zahradami babylonské královny Semiramis vyjde na miliardu dolarů. Její výška a jméno zatím nejsou známé. Ví se ale, že ji navrhnul španělsko-švýcarský architekt Santiago Calatrava a že by měla sloužit jako rozhledna a hotel s několika restauracemi.

dubai nejvyssi -forbes.com

Nenechte se ale příliš ohromit tímto projektem, tohle jsou další atrakce, které má Dubaj v plánu, a i ony jsou dost působivé:

Muzeum budoucnosti

Metropole v minulém roce schválila výstavbu technologicky nejvyspělejšího muzea na světě za více než tři miliardy korun. Podle premiéra a viceprezidenta Spojených arabských emirátů, šejka Mohameda, by mělo muzeum sloužit pro testování, financování a obchodování s prototypy a službami budoucnosti. Stavba by měla vyrůst už v příštím roce v tzv. finančním okrsku. Ten je vzdálený pouze několik minut od doposud nejvyšší budovy světa – Burdž Chalífy.


Dubai Frame

Má se otevřít každou chvílí, i když podle původních plánů to mělo být už před rokem. Tento obří zlatý rám zavede návštěvníky skrz projekce a různé efekty (pohyb a vůně) zpátky v čase, do doby, kdy se budovala stará Dubaj. A zároveň do budoucnosti, konkrétně do roku 2050. Horní vyhlídková část zase nabídne současnou podobu města – pohled na starou část Deiru a novou v čele s nejvyšší budovou světa a Emirates Tower.

Dubai Frame-constructionweekonline


Dubajské safari

Už v druhé polovině roku by mělo nahradit současnou dubajskou zoo ve čtvrti Jumeirah. Sto dvacet hektarů velký komplex se stane domovem tisícovky zvířat, na která se budou návštěvníci moct dívat z klimatizovaných džípů. Podle Hanana Hassana Al Arádího z dubajského magistrátu se tvůrci safari inspirovali zoologickými zahradami po celém světě včetně Singapuru, Německa a San Diega. To aby vybudovali to nejmodernější safari, jehož součástí bude několik interaktivních atrakcí, včetně jízdy na hřbetu slona.

dubai-safari-dubai municipality


Dubajské oko

Bude s výškou 210 metrů největší vyhlídkové kolo na světě. To doposud nejvyšší – Singapore Flyer – překoná o 45 metrů, a o 17 let starší London Eye dokonce o 75 metrů. Dubai Eye se staví na umělém ostrově Blue Waters Islands v blízkosti pěší zóny na JBR s výhledem na Dubai Marinu a jeden z nejdražších místních hotelů Atlantis. Součástí ostrova budou mimo obří vyhlídky také luxusní obchody, drahé soukromé byty a pětihvězdičkový hotel. Cena projektu se odhaduje na 32 miliard korun.

1377043_220205658147472_209527376_n


Motion Gate

Spojené arabské emiráty zatím nemají moc zábavních parků. To by se mělo změnit v letošním roce, kdy se jich pro veřejnost otevře hned několik. Jedním z nich je i filmový Motion Gate, který se ponese v duchu velkých hollywoodských trháků, jako je například animovaný Madagaskar nebo Hunger Games. Součástí parku má být 27 atrakcí, 15 obchodů, devět tematických restaurací, několik kiosků a bufetů s rychlým občerstvením. Nový lunapark se otevře letos v říjnu a měl by konkurovat největšímu krytému zábavnímu středisku Ferrari World v Abú Dhabí.

motiongate_downloaded


Party ostrov

I Dubajané chtějí mít svou Ibizu. V minulém roce město představilo plány na stavbu dalšího umělého ostrova, který by se měl stát centrem nočního života. Na Party ostrově by měly do roku 2018 vyrůst dvě obří diskotéky, čtyři plážové kluby, pět hotelů a rovnou 100 restaurací. Jejich majitelé tu k prodeji alkoholu nebudou potřebovat speciální licenci jako na pevnině. Toto privilegium mělo doposud jen pár licencovaných míst, jako jsou například hotely, proto se většina noční klubů nachází v jejich blízkosti.

party island-arabian business.com


Nejdelší krytá sjezdovka na světě

Připadá vám, že postavit nejdelší krytou sjezdovku na poušti je nesmysl? Možná to nesmysl je, ale spousta lidí na to slyší. Sníh ve 40stupňových vedrech už nalákal do země miliony turistů a Dubaj v tom chce pokračovat. K čtyřistametrové sjezdovce Ski Dubai v obchodním centru Mall of Emirates má přibýt také nejdelší krytá sjezdovka o délce 1,2 km. Ta má vyrůst v nově budované luxusní čtvrti Meydan One společně s nejvyšším rezidenčním mrakodrapem Dubai One Tower (711 m) s 885 apartmány a pětihvězdičkovým hotelem se 350 pokoji, 4 km dlouhým průplavem a přístavem, ve kterém bude moct zakotvit až stovka jachet. První fáze projektu Meydan One by měla být dokončena v roce 2020.

Meydan-One-Ski-Slope-Aerial