Už posedmé centrum Prahy rozsvítí Signal Festival, který je stejně jako hollywoodské bijáky každý rok větší, lepší a narůstá mu i rozpočet. „Začínali jsme na 15 milionech, letos je to 26 milionů,“ říká zakladatel a  ředitel celé akce Martin Pošta.

Zároveň prozradil, jak by celý festival prošel sám: „Ve čtvrtek bych Signal zahájil trasou na Malé Straně a na Starém Městě. V pátek bych z důvodu piety za Karla Gotta vynechal centrum kolem Smetanova nábřeží a raději bych zašel do Karlína. A pokud bych měl jít s dětmi, na celý festival bych vyrazil až v neděli, kdy bude největší klid.“

Tady jsou tipy na ty nejzajímavější instalace, které byste rozhodně neměli vynechat. Od té nejdražší po tu nejskrytější.

Nejdražší: Intensive Reflections on Modernity

Tohle Praha ještě nezažila. Na hladině Vltavy mezi Smetanovým nábřežím a Kampou budou tančit zelené lasery za doprovodu elektronické hudby, na jejíž rytmus budou reagovat. Instalace světelné show vyšla skoro na milion korun a jejím autorem je Jakub Pešek, vizuální umělec, který stojí i za festivalem elektronické hudby Lunchmeat.

Kde: Smetanovo nábřeží

Nejdéle připravovaná: R•Evolution

Na 3D videomappingu na Tyršův dům od kyjevského kreativního studia SKILZ, který vypráví příběh o lidské touze po lepší budoucnosti, se pracovalo více než půl roku. Lepší budoucnost totiž nejde jen tak uspěchat.

Kde: Tyršův dům

Nejhezčí: Space & Possibilities

Každý prostor má svou vlastní identitu. Svůj historický význam i genia loci, který z něj doslova sálá. To se však může změnit. Světlo a zvuk mohou prostor zcela proměnit. A přesně to se stane díky studiu Nohlab i s fasádou kostela sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně.

Kde: Karlínské náměstí

Nejvzdálenější: I’m Leaving the Body

Oslovení umělci z českého studia Big Light strávili v prostorách Invalidovny několik měsíců, během kterých se pokusili pátrat po významu jednotlivých zobrazení. Naleziště je nyní poprvé otevřeno veřejnosti, a návštěvník tak může zavítat na dvůr Invalidovny a podívat se na stále probíhající archeologický průzkum s roboty, kteří odhalují vrstvy zeminy. Ceremonii, kterou umělci vyčetli z grafik, zde přenášejí do současnosti za pomocí kadidlového dýmu, laseru a ruchů a zvuků od umělecké skupiny Rafani. 

Kde: Invalidovna

Nejskrytější: Simbio

Hned za Lennonovou zdí v zahradě Artisème najdete instalaci s poměrně výmluvným názvem, která zachycuje symbiózu mezi člověkem a přírodou. A proč nejskrytější? Už tak je vchod do zahrady nenápadný, o to víc, když je teď Lennonova zeď pod lešením…

Kde: Velkopřevorské náměstí 4