Že sportovci vydělávají pohádkové jmění, není novinkou. Letos v červnu se však basketbalistovi LeBronu Jamesovi podařilo překonat zásadní metu – stal se prvním aktivním sportovcem, kterého americký Forbes zařadil na seznam miliardářů. Basketbal tak potvrzuje dlouhodobý trend výdělečného sportu, jehož hráči zároveň inkasují tučné částky i mimo hřiště a kluby.

S příjmy 124,5 milionu dolarů za letošní sezonu bude LeBron nejlépe placeným hráčem NBA v historii a překoná svůj dosavadní rekord. Je to jeho devátý rok v řadě na vrcholu žebříčku a letos má před druhým Stephenem Currym, ostrostřelcem Golden State Warriors, náskok 29,4 milionu dolarů.

Dohromady si deset nejlépe placených hráčů NBA přijde na 751 milionů dolarů, což je o pět procent více než loni, kdy dali dohromady 714 milionů. A je to mimochodem o neskutečných 122 procent více, než kolik brala desítka nejlépe placených basketbalistů před deseti lety.

Velký podíl mají na vysokých příjmech basketbalových hvězd zisky z reklamy. Například jen za reklamu na tenisky si LeBron, Curry a Kevin Durant rozdělí přes dvacet milionů dolarů ročně. Celkově si deset nejlepších hráčů přijde na 330 milionů dolarů za marketingové kampaně. Dokonce ani fotbal se s tím nedá srovnávat – tam si podle odhadů časopisu Forbes deset nejlépe placených hráčů světa mimo hřiště vydělá dohromady 208 milionů dolarů.

Ale ani výkony na hřišti samozřejmě nejsou zdarma. Vzhledem k tomu, že hráči mají smluvně zaručené, že polovina příjmů NBA spojená přímo s hrou basketbalu půjde na jejich platy, vyšplhal se platový strop v této sezoně na 123,7 milionu dolarů. Před deseti lety to bylo 58 milionů.

#1. LeBron James
124,5 milionu dolarů

  • VĚK: 37 | TÝM: Los Angeles Lakers | Příjmy z hřiště: 44,5 milionu dolarů – Příjmy mimo hřiště: 80 milionů dolarů
Foto Wally Skalij/Los Angeles Times via Getty Images

Podle odhadů časopisu Forbes překonalo roční výdělek 100 milionů dolarů pouze deset aktivních sportovců. A LeBron je jedním z pěti, kterým se to podařilo v týmovém sportu (po fotbalových hvězdách Lionelu Messim, Cristianu Ronaldovi a Neymarovi a quarterbackovi NFL Daku Prescottovi).

Odhady Forbesu navíc nezapočítávají jeho rozmanitou podnikatelskou činnost. Figuruje například jako zakladatel ve společnosti SpringHill, která má hodnotu zhruba 725 milionů dolarů. A mezi jeho další podnikatelské záměry se počítá i výroba jízdních kol Canyon Bicycles, značka mléka Neutral Foods s neutrálními uhlíkovými emisemi, tým Major League Pickleball a také společnost na sportovní výživu Ladder.

Minulý měsíc byla vydána nejnovější edice bot LeBron 20 – číslo, které zdůrazňuje jak jeho dvacet let strávených v NBA, tak dvacet let spolupráce se společností Nike.

#2. Stephen Curry
95,1 milionu dolarů

  • VĚK: 34 | TÝM: Golden State Warriors | Příjmy z hřiště: 48,1 milionu dolarů – Příjmy mimo hřiště: 47 milionů dolarů
Foto Under Armour

Žádný hráč si v této sezoně nevydělá na hřišti víc než Curry, který právě začíná svou čtyřletou smlouvu za 215 milionů dolarů. Curry je také na druhém místě s výdělky mimo hřiště, hned za LeBronem Jamesem, a jeho celkový příjem 95,1 milionu dolarů by byl ještě v sezoně 2019–20 rekordem NBA.

Čtyřiatřicetiletý hráč Warriors, který je také vášnivým golfistou, propůjčil svou postavu nové videohře PGA 2K23 a minulý měsíc vydal dětskou knihu s názvem Mám superschopnost. Figuruje také ve společnosti Unanimous Media, kde se podílí na produkci animovaného rebootu sitcomu Good Times ze 70. let pro Netflix. Curry Brand, jeho značka v rámci Under Armour, se také chystá vydat desátou edici jeho značkových tenisek, a současně se proslýchá, že si ho výrobce obuvi chce pojistit doživotní smlouvou.

#3. Kevin Durant
88 milionů dolarů

  • VĚK: 34 | TÝM: Brooklyn Nets | Příjmy z hřiště: 43 milionů dolarů – Příjmy mimo hřiště: 45 milionů dolarů
Foto Sarah Stier/Getty Images

Poté, co Durant v létě neúspěšně usiloval o výměnu, se opět usadil v Nets a čeká ho první sezona čtyřletého prodloužení smlouvy na 198 milionů dolarů, kterou podepsal v roce 2021.

Čtyřiatřicetiletý útočník také v únoru prostřednictvím své mediální firmy Boardroom uzavřel partnerství se společností FanDuel. Před dvěma týdny v rámci kola Series A finančně podpořil League One Volleyball, začínající ženskou profesionální volejbalovou ligu. Jeho firma 35V, která investuje do více než pětasedmdesáti společností, nedávno získala podíly například ve společnostech Premier Lacrosse League, Happy Viking a Athletes Unlimited.

#4. Giannis Antetokounmpo
86,5 milionu dolarů

  • VĚK: 27 | TÝM: Milwaukee Bucks | Příjmy z hřiště: 42,5 milionu dolarů – Příjmy mimo hřiště: 44 milionů dolarů
Giannis Antetokounmpo je jedním z nejmladších nejlépe vydělávajících hráčů. | Foto Getty

Antetokounmpo je již druhým rokem po sobě jediným z deseti nejlépe vydělávajících hráčů NBA, kterému ještě nebylo třicet let. Sedmadvacetiletý hráč Bucks, o němž v červnu na Disney+ vyšel film Rise (Vzestup), nedávno odsouhlasil partnerství s online sázkovou stránkou Novibet.

Domluvil se také s výrobcem luxusních hodinek Breitling a sbírá podíly v řadě společností, včetně telemedicínské platformy Antidote Health. Nedávno si také se svými čtyřmi bratry otevřel na letišti v rodných Aténách obchod AntetokounBros.

#5. Russell Westbrook
82,1 milionu

  • VĚK: 33 | TÝM: Los Angeles Lakers | Příjmy z hřiště: 47,1 milionu dolarů – Příjmy mimo hřiště: 35 milionů dolarů
Foto Rocky Widner/NBAE via Getty Images

Poté, co Westbrook neúspěšně zahájil premiérovou sezonu v Los Angels, využil možnosti zaplatit 47,1 milionu dolarů, aby se mohl vrátit k Lakers. Třiatřicetiletý obránce, rodák z Los Angeles, který vlastní deset autosalonů v jižní Kalifornii, v červenci založil mediální firmu RW Digital a ve spolupráci s marketingovou společností Causal IQ pomáhá značkám oslovovat různorodé publikum.

A možná mu brzy přijde další velký šek. Nedávno totiž nabídl své sídlo v Los Angeles o rozloze třináct tisíc čtverečních metrů za necelých třicet milionů dolarů.

#6. Klay Thompson
60,6 milionu dolarů

  • VĚK: 32 | TÝM: Golden State Warriors | Příjmy z hřiště: 40,6 milionu dolarů – Příjmy mimo hřiště: 20 milionů dolarů
Foto Ezra Shaw/Getty Images

Thompson, který se v lednu na hřiště v dresu týmu Warriors vrátil po dvou vynechaných sezonách kvůli zranění, je nyní opatrný a snaží se udržet v kondici. I jeho tým Golden State ho proto raději drží na vedlejší koleji a chce ho udržet v dobrém stavu.

Dvaatřicetiletý rozehrávač, který má být v roce 2024 volným hráčem, přidal v posledním roce na svůj dlouhý seznam sponzorů Buffalo Wild Wings, Mountain Dew a výrobce NBA Top Shot Dapper Labs. Je také jedním ze čtyř sportovců, kteří stojí za značkou CBD Just Live.

#7. Damian Lillard
60,5 milionu dolarů

  • VĚK: 32 | TÝM: Portland Trail Blazers | Příjmy z hřiště: 42,5 milionu dolarů – Příjmy mimo hřiště: 18 milionů dolarů
Foto Alika Jenner/Getty Images

Lillard podepsal v červenci prodloužení smlouvy o další dva roky za 122 milionů dolarů. To spolu s jeho stávajícím kontraktem bude nejspíše znamenat, že se volným hráčem nestane dřív než v 2027. Trail Blazers si od této smlouvy slibují cestu zpět do play-off, odkud letos v dubnu poprvé za deset let vypadli.

Koncem loňského roku spoluzaložil Lillard společnost Move, která vyrábí vložky do obuvi určené pro sportovce, a nedávno posílil svou již tak bohatou stáj partnerů podpisem smlouvy se společností Bose a prodejcem tenisek Kicks Crew. Dvaatřicetiletý obránce se také údajně podílel na návrhu nového dresu Trail Blazers „Statement Edition“.

#8. James Harden
53 milionů dolarů

  • VĚK: 33 | TÝM: Philadelphia 76ers | Příjmy z hřiště: 33 mil. dolarů – Příjmy mimo hřiště: 20 mil. dolarů
Foto Tim Nwachukwu/Getty Images

Harden podepsal se 76ers dvouletou smlouvu na sezonu 2023–24 za 68,6 milionu dolarů. Nový kontrakt umožnil Philadelphii být aktivní v mezisezonním období, kdy do týmu přišli De’Anthony Melton, P.J. Tucker a Danuel House.

Harden, který se v posledních letech přiklonil k akciovým společnostem namísto tradičních sponzorských smluv, letos investoval do Tequily Gran Diamante a rozšířil svou flotilu franšíz Crunch Fitness o provozovnu v texaském Katy. Třiatřicetiletý obránce také vydal kolekci vín ve spolupráci se společností Accolade Wines a otevřel luxusní restauraci v Houstonu s názvem Thirteen by James Harden.

#9. Paul George
51 milionů dolarů

  • VĚK: 32 | TÝM: Los Angeles Clippers | Příjmy z hřiště: 42,5 mil. dolarů – Příjmy mimo hřiště: 8,5 mil. dolarů
Foto Tyler Ross/NBAE via Getty Images

Paul George se vrací do čela Clippers po třech měsících, které v minulé sezoně vynechal kvůli zranění lokte. Stane po boku Kawhiho Leonarda, který se sám vrací po zranění kolena, jež ho stálo celou sezonu 2021—22. Dvaatřicetiletý George nedávno podepsal sponzorské smlouvy s American Express, bankovní aplikací Chime a startupem NFT Recur. A také s Crypto.com, novým partnerem, po němž je pojmenovaná aréna, kterou Clippers sdílejí s Lakers.

#10. Jimmy Butler
49,7 milionu dolarů

  • VĚK: 33 | TÝM: Miami Heat | Příjmy z hřiště: 37,7 milionu dolarů – Příjmy mimo hřiště: 12 milionů dolarů
Foto Megan Briggs/Getty Images

Jimmy Butler loni podepsal tříleté prodloužení smlouvy na 146,4 milionu dolarů do sezony 2025—2026. A důvěru, kterou do něj Miami Heat vložili, okamžitě prokázal dovedením týmu do play-off. Poté, co Butler na floridské party play-off NBA 2020 prodával ze svého hotelového pokoje šálky kávy za dvacet dolarů, proměnil svůj napůl vážný vedlejší byznys v legální podnikání a loni v říjnu založil značku kávy BigFace.

Jeho startup se na jaře hojně zviditelnil na tenisovém turnaji Miami Open. To ale není jediné Butlerovo spojení s raketovými sporty. Je také nadšeným fanouškem vznikajícího sportu padel a v únoru byl čestným předsedou turnaje Miami Padel Open. Třiatřicetiletý útočník také uvedl, že se chystá vydat country album.