Sláva je opojná a může přinést i velké bohatství – přinejmenším pár vyvoleným. Jedním z takových šťastlivců je George Lucas, režisér a filmový průkopník, který vede žebříček nejbohatších amerických celebrit.

Čtěte také: K nejbohatším spisovatelům světa přibyl autor „nudné“ knihy o Trumpovi

Majetek tvůrce legendárdních Hvězdných válek činí 5,4 miliardy dolarů. Drtivou část z toho si zajistil prodejem své společnosti Lucasfilm studiím Walta Disneyho v roce 2012 za 4,1 miliardy dolarů.

Hned na druhém místě žebříčku je jeho kamarád a další filmař Steven Spielberg (3,7 miliardy dolarů), třetí pak moderátorka Oprah Winfrey (2,8 miliardy dolarů).

Otec Hvězdných válek George Lucas

Na čtvrté místo se prodral Michael Jordan (1,7 miliardy dolarů), a to díky 400 milionům, které letos inkasoval jednak jako podíl za to, že propůjčuje své jméno sneakerskám Nike, jednak z dividend plynoucích z jeho 90procentního podílu v klubu basketbalové NBA Charlotte Hornets. Celková hodnota podílu někdejší hvězdy NBA v Hornets je oceňována na 800 milionů dolarů.

Žebříček nejbohatších celebrit za rok 2018

 1. George Lucas (filmař)
  Čistá hodnota majetku: 5,4 miliardy dolarů
 2. Steven Spielberg (filmař)
  3,7 miliardy dolarů
 3. Oprah Winfrey (moderátorka, nakladatelka)
  2,8 miliardy dolarů
 4. Michael Jordan (bývalá hvězda basketbalové NBA)
  1,7 miliardy dolarů
 5. Kylie Jenner (modelka, majitelka firmy Kylie Cosmetics)
  900 milionů dolarů
  Jay-Z (raper)
  900 milionů dolarů
 6. David Copperfield (iluzionista a eskamotér)
  875 milionů dolarů
 7. Diddy (raper)
  825 milionů dolarů
 8. Tiger Woods (hráč golfu)
  800 milionů dolarů
  James Patterson (spisovatel)
  800 milionů dolarů

Desítka nejbohatších amerických celebrit vlastní dohromady majetek v hodnotě 18,7 miliardy dolarů, což je víc než hrubý národní produkt Islandu. Jde o rekordní částku, alespoň z pohledu Forbesu, který sestavuje žebříček slavných třetím rokem. Hodnota majetku nejbohatší desítky celebrit roste rok od roku – oproti loňsku o celá 4 procenta (z 18 na 18,7 miliardy dolarů).

Modelka a skoro miliardářka Kylie Jenner

Nováčkem v top desítce je modelka Kylie Jenner, která je se svými 900 miliony dolarů na nejlepší cestě stát se nejmladší miliardářkou v historii. Teprve jedenadvacetiletá Jenner rozjela před dvěma lety firmu Kylie Cosmetics a byznys s make-upem atd. jí za tu dobu vynesl 630 milionů dolarů. Z větší části díky neuvěřitelně široké základně fanoušků na sociálních sítících, jichž je už přes 168 milionů.

Jenner je stoprocentní majitelkou firmy, což jí zajistilo nejen místo v žebříčku nejbohatších selfmade podnikatelek, ale i foto na obálce našeho magazínu. „Sociální sítě jsou úžasná platforma, díky nim mám neuvěřitelně snadný přístup ke svým fanouškům i zákazníkům,“ shrnuje Jenner.

Největší skok v příjmech oproti loňsku v žebříčku nejlépe placených celebrit zaznamenal rapper Jay-Z, který si polepšil o plných 90 milionů na 900 milionů dolarů. Nahromadil tak stejně jako Kylie Jenner, a dělí se s ní proto o páté místo. V příjmech si polepšil hlavně díky výnosům z lukrativních investic, mimo jiné do firem Armand de Brignac (šampaňské) nebo D’Ussé (koňak). Utěšeně mu vynášejí i jeho módní oděvní značka Rocawear či streamovací služba s muzikou Tidal.

Jay-Z

„Každý si myslí, že nejde být umělec a současně vydělávat peníze. Proč ne?“ vykládal Jay-Z v rozhovoru pro Forbes v roce 2010, když vysvětloval úspěch svého podnikání. „Když jste ve studiu, jste umělec, děláte muziku. Když ji doděláte, musíte ji přece nabídnout světu. Na tom nevidím nic špatného. Podle mě je to naopak naprosto normální.“

Jeho nejlepší kamarád z branže, raper Diddy, je v žebříčku na osmém místě. Tihle dva jsou současně jedinými muzikanty, kteří se probojovali do desítky nejbohatších celebrit.

Jak sestavujeme žebříček nejbohatších celebrit

Využíváme data zpracovaná pro Forbes 400, Žebříček miliardářů a pro Žebříček nejbohatších selfmade podnikatelek. U těch, kteří se neobjevují v žádném z daných žebříčků, jsme jednoduše dali dohromady hodnotu firem, které vlastní nebo v nichž jsou zainteresovaní, a akcií, které drží. K tomu všemu jsme přičetli hodnotu majetku v jejich vlastnictví, hlavně reality nebo umělecká díla. U celebrit, které nedisponují ohromnými nemovitostmi apod., jsme vycházeli z jejich dlouhodobých příjmů, samozřejmě čistých, po zdanění. Do žebříčku jsou zahrnutí výhradně Američané, a to ti, kteří zbohatli díky své slávě, ne ti, kteří se stali slavnými proto, že jsou bohatí.