skip to main content
94.

Jan Barta

2,0 mld. Kč
+0,5 mld. Kč
  • Barta udělal životní obchod, když předloni se svými společníky prodal NetBrokers Holding německé skupině Bauer Media.
  • Prapravnuk Františka Křižíka je rozmanitý investor. Bohatství získal díky obchodování s internetovými doménami, věnoval se například pěstování rychle rostoucích topolů, patřilo mu obchodní centrum Šestka a také hodně peněz utopil v prodejně minerálů.
  • Barta se letos začal angažovat v podpoře demokracie v České republice. Založil Spolek pro podporu liberální demokracie v Česku, kde se svými partnery slibuje třicet milionů korun pro TOP 09, ODS, Starosty, lidovce, ČSSD a Piráty, pokud se před parlamentními volbami spojí do koalic.
  • Je spousta společností nebo částí společností na trhu, které mají schopný management, ale např. majitelé do nich nechtějí investovat a nenechají je rozevřít křídla a letět.

    Rodák z americké Kalifornie předloni se svými společníky prodal za tři miliardy korun NetBrokers Holding německé skupině Bauer Media. Webové portály spadající pod NetBrokers Holding znají uživatelé v Česku i na Slovensku. Patří mezi ně jedničky na trhu srovnávačů pojištění, mobilních i datových tarifů a energií (ePojisteni.cz, Superpoistenie.sk, Uspory.cz či Tarifomat.cz). Jan Barta je prapravnuk Františka Křižíka, narodil se v Kalifornii, kde jeho rodiče v polovině osmdesátých let pracovali, vystudoval v Londýně na University College, je obdivovatelem odkazu Václava Havla a patří mezi nejvýraznější postavy nastupující generace miliardářů, kteří zbohatli díky úspěšným internetovým projektům. V jednu dobu například vlastnil jedno z největších doménových portfolií na světě a stál u zrodu celé řady startupů.

    Barta také rád investuje na akciových trzích. Loni se soustředil například na titul Shopify a letos úspěšně skupoval a prodával akcie těžařských i distribučních firem, většinu zisku ale utopil v investicích do technologických titulů. Dnes se se svými kolegy stará hlavně o fond Pale Fire Capital, který investoval do projektů, jako je Aukro, Favi, Saunia, Semantic Vision, nově pak třeba DaVinci. Hodnota projektů v Pale Fire Capital letos vystoupala na dvě miliardy korun. Barta je rozmanitý investor a ne vždy mu vše vyjde. V minulosti investoval například do rychle rostoucích topolů, podle svých slov pak prodělal zhruba sto milionů korun na otevření a provozu obchodu s minerály, k nimž Bartu přivedl už jeho dědeček.

Aktuální hodnota majetku

2,0 mld. Kč

Rozdíl oproti žebříčku 2019

+0,5 mld. Kč

Hlavní obor

investice

Hlavní firma

Pale Fire Capital

Další firmy

Saunia, Aukro, Favi, DaVinci, Zuri

Bydliště

Praha

Rodiště

Kalifornie, USA

Datum narození

18. 4. 1985

Vzdělání

Ing.

Počet dětí

2

Původ majetku

selfmade