skip to main content
24.

Jiří Šimáně

8,5 mld. Kč
–2,0 mld. Kč
  • Je vlastníkem jednoho z nejlepších golfových hřišť, Albatrossu u Prahy, které otevřel před 10 lety a na kterém se koná jediný turnaj European Tour v Česku. Hřiště si Šimáně cení na půl miliardy korun.
  • Je vášnivým fanouškem Slavie, do které v roce 2016 také majetkově vstoupil a stal se předsedou představenstva. Po sporech však rezignoval.
  • Aktuálně má plnou hlavu starostí se svými aerolinkami Smartwings, jejichž další osud je vzhledem k přetrvávající pandemii nejasný.
  • Plzeňský rodák je 60procentním majitelem skupiny Unimex Group, kterou založil v roce 1991 společně s Jaromírem Šmejkalem, dalším českým miliardářem. Do ní spadá celá řada firem včetně stejnojmenného uzavřeného investičního fondu nebo aerolinek Smartwings a ČSA. Právě ty jsou však aktuálně Šimáněho největší bolístkou. V roce 2019 je nejprve postihly problémy s uzemněním sedmi letadel Boeing 737 MAX (dalších 15 jich mají aerolinky objednaných), přičemž letos v březnu se společnost nechala slyšet, že jí odstávka způsobila škody za dvě miliardy korun. Mnohonásobně větší vrásky na čele ale Šimáněmu způsobila současná koronakrize, v jejímž důsledku se meziroční tržby aerolinek propadly až o 80 procent. Smartwings se stále nepodařilo dohodnout s bankami na poskytnutí v médiích tolik propíraného úvěru se státní garancí a jejich další osud je minimálně prozatím nejasný. Jak moc reálná je představa, že by Česko kvůli pandemii přišlo o své vlastní aerolinky? To ukážou nejspíš už následující dny. Zkraje října totiž mělo vedení ČSA krizový mítink, na kterém se tímto černým scénářem zabývalo. Mezi další podnikatelské aktivity vášnivého fanouška pražské Slavie patří například síť kutilských prodejen Uni Hobby či obchody s alkoholickými nápoji Global Wines & Spirits. Šimáněho oblíbeným sportem je golf, a tak není divu, že je majitelem jednoho z nejlépe hodnocených golfových hřišť světa, resortu Albatross, na kterém se v posledních letech konal mimo jiné turnaj European Tour D+D Real Czech Masters. Jezdí bílo-šedivým Porsche Panamera a v roce 2017 se zúčastnil svatby premiéra Andreje Babiše s jeho tehdy nastávající ženou Monikou.

Aktuální hodnota majetku

8,5 mld. Kč

Rozdíl oproti žebříčku 2019

–2,0 mld. Kč

Hlavní obor

doprava

Další obory

retail, reality

Hlavní firma

Unimex Group

Další firmy

Smartwings, Global Wines & Spirits, Uni Hobby, Albatross Golf Resort

Bydliště

Praha

Rodiště

Plzeň

Datum narození

19. 12. 1949

Vzdělání

JUDr.

Stav

rozvedený

Počet dětí

1

Posedlost

golf

Auto

Porsche Panamera

Původ majetku

selfmade
Reklama
Reklama