skip to main content
6.

Pavel Baudiš

51,0 mld. Kč
+13,0 mld. Kč
  • Baudiš svůj první antivirus naprogramoval v roce 1988, když dostal na disketě virus Vienna.
  • Od roku 2018, kdy Avast vstoupil na londýnskou burzu, je členem klubu dolarových miliardářů.
  • Nyní své peníze investuje v rámci několika fondů, včetně R2G nebo Credo Ventures.
  • Co jsme udělali s penězi, které jsme získali za 25 procent Avastu? No rozhodně jsme si nekoupili žádné letadlo ani jachtu. (Forbes, říjen 2012)

    Akcie Avastu se od jara oklepaly z kauzy se sdílením dat i z koronakrize a ke konci září jejich cena stoupla na 547 pencí za akcii z jarních 370. Skokem tak vzrostlo i jmění Pavla Baudiše, jenž se díky tomu stal rekordmanem letošního žebříčku nejbohatších Čechů. Baudiš úplně první verzi bezpečnostního softwaru napsal už v roce 1988, když dostal disketu s virem Vienna. Pak trvalo dalšího půl roku, než dostal další virus, a mezitím přemýšlel o obecnějším programu, který by hlídal integritu systému. „Tehdy jsem si rozhodně nemyslel, že díky němu jednou zbohatnu,“ vzpomíná Baudiš.

    V listopadu 1989, ještě před převratem, založil spolu s Eduardem Kučerou družstvo Alwil. V něm nejprve byly antiviry jako bokovka, ale s příchodem Windows 95 se ukázalo, že to bude díky rozmachu e-mailu velká věc. Nabízení placené verze však firmu přivedlo v roce 2000 téměř ke krachu, spásou bylo po vzoru AVG přejít na tzv. freemium model, tedy základní verzi zdarma a teprve vylepšenou za peníze.

    Tak se rozjela mašina jménem Avast, která dnes už zdaleka není jen lovcem virů v počítačích a telefonech. Chrání téměř půl miliardy uživatelů, nabízí stále více produktů (například bezpečné připojení na veřejnou wi-fi či zabezpečení pro sítě internetu věcí) a dokáže profitovat z chytré spolupráce s Googlem či Yahoo. Jeho zakladatelé už firmu exekutivně neřídí (otěže drží CEO Ondřej Vlček), a tak mají čas na další aktivity, mezi něž patří investování či charita (manželky Kučery a Baudiše se starají o chod Nadačního fondu Avast, který finančně podporuje například vozíčkáře, Centrum Paraple či domov pro seniory Sue Ryder), a také na vlastní záliby – zatímco Kučera fandí Slavii a obdivuje české sklo, Baudiš má rád geocaching.

Aktuální hodnota majetku

51,0 mld. Kč

Rozdíl oproti žebříčku 2019

+13,0 mld. Kč

Hlavní obor

software

Hlavní firma

Avast

Bydliště

Praha

Rodiště

Praha

Datum narození

15. 5. 1960

Vzdělání

MFF UK

Stav

ženatý

Počet dětí

2

Posedlost

geocaching

Auto

BMW 530

Původ majetku

selfmade