skip to main content
29.

Petr Němec

8,0 mld. Kč
  • Němec patří k nejméně nápadným členům žebříčku nejbohatších Čechů, nejvíce času tráví v Srbsku a ve Švýcarsku.
  • Základ svého jmění položil při prodeji svého podílu ve farmaceutické společnosti PharmaSwiss, z něhož dostal téměř čtyři miliardy korun.
  • Za poslední rok jeho developerská společnost Sebre dodělala a prodala dvě výrazné nemovitosti v Praze: kancelářskou budovu Drn na Národní třídě a Šporkovský palác.
  • Nedělat nic je pro mě nepřijatelná věc. A začínat s něčím novým, na to už jsem zase moc starý. (Forbes, červenec 2015)

    Až do léta 2015 se o něm v českém byznysu prakticky nevědělo. Petr Němec se totiž v rodné zemi vyskytuje jen příležitostně. V posledních letech se tu angažoval ve dvou velkých realitních projektech v centru Prahy pod taktovkou developerské společnosti Sebre: v rekonstrukci Šporkovského paláce a stavbě paláce Drn na Národní třídě. Hodnota obou nemovitostí, které vybudoval a prodal ve spolupráci s byznysovým partnerem Janem Fidlerem, se pohybuje okolo čtyř miliard korun (dohromady). Šporkovský palác koupila pojišťovací skupina Generali a Drn zase německý fond KGAL. Němec peníze na své realitní investice získal díky prodeji svého podílu ve firmě PharmaSwiss. Tu založil v roce 2000 jako specializovanou společnost pro distribuci léků ve střední a východní Evropě a postupně do ní pouštěl investory (fond HBM bývalého finančního šéfa firmy Roche, poté fond Enterprise Investors, v Česku známý mj. díky jackpotu s investicí do antivirové firmy AVG), až nakonec v roce 2011 celý PharmaSwiss skončil v rukou kanadské farmaceutické společnosti Valeant. Němec si z obchodu odnesl 3,9 miliardy korun. Kromě pražského developmentu, do něhož patří i stavba kancelářské budovy v Holešovicích a připravovaný projekt na smíchovském nábřeží v místě sportovního centra Erpet, se pustil i do toho bělehradského (v srbské metropoli kvůli rodinným vazbám tráví významnou část roku), Sebre tam koupilo marínu Dorcol, označovanou za nejlepší pozemek ve městě, a také spěje k velké přestavbě tamních filmových ateliérů. Projekt Avala Studios by měl doplnit i nový development pro klidné rodinné bydlení. Kromě toho se Němec naplno vrátil do starého známého byznysu: v roce 2014 rozjel farmaceutickou společnost Amicus, která se pohybuje ve stejném segmentu jako PharmaSwiss (nabízí komplexní servis pro výrobce originálních léčiv) a působí v zemích střední a východní Evropy, na Balkáně a v Pobaltí. Ta rychle vyrostla a Němec připouští, že už probíhají vážná jednání o dalším zajímavém exitu.

Aktuální hodnota majetku

8,0 mld. Kč

Rozdíl oproti žebříčku 2019

0,0 mld. Kč

Hlavní obor

farmacie

Další obory

reality

Hlavní firma

Swixx BioPharma

Další firmy

Sebre

Bydliště

Bělehrad

Datum narození

13. 2. 1961

Vzdělání

JUDr.

Stav

ženatý

Počet dětí

4

Původ majetku

selfmade
Reklama
Reklama