1. důvod
  2. důvod
  3. důvod

Znáte to. Dnes se na velkou práci necítíte a je celkem jedno, jestli jste jenom vstali levou nohou, nebo jste unavení po uzávěrce.

Většina z nás si v takové dny uklízí pracovní stůl nebo obědvá dvě hodiny. To nemusí být vždy špatně, hlavně když jste pracovali bez přestávky několik dní nebo týdnů.

Čtěte také: Zase do té hrozné práce! 7 kroků pro léčbu vyhoření

Ukazuje se ale, že i takové aktivity se dají rozvinout v jakýsi vyšší cíl, který můžete později, až budete zase v kondici, zúročit. A protože jsou tyto klidné-líné dny většinou vzácné, vytěžte z nich co nejvíce.

Máme pro vás proto 10 způsobů, jak v takové dny chytit dech a zároveň je aktivně využít:

1. Zorganizujte se

Udělejte si pořádek na stole, v počítači i v e-mailu. Dejte si do kupy všechny informace, které pořád pracně vyhledáváte a nemůžete je najít. To vám totiž zabírá čas, snižuje pozornost a zvyšuje stres.

Pokud vaše schránka přetéká e-maily, vytřiďte ji jednoduchým způsobem Odpovědět–Vymazat–Přeposlat.

Takový pořádek vám vyčistí hlavu, a ještě uděláte dojem na šéfa, že máte svůj e-mail i pracovní stůl pod kontrolou.

2. Sepište si své úspěchy

Udělejte si seznam toho, co se vám v poslední době povedlo a jakých úspěchů jste ve firmě dosáhli. Budete mít nejen připravené podklady pro případné půlroční nebo roční hodnocení, ale také se vám může takový seznam hodit, když se ve firmě otevře pozice, o kterou máte zájem. Pak už jen zaútočíte.

3. Plánujte

Naplánujte si, jak bude vypadat váš následující den, týden nebo další podobný líný den. Nejhorší je, když čas máte a nevíte, jak ho využít.

4. Navazujte kontakty

Vaši reputaci v oboru zvyšuje také to, jak moc jste vidět, nepodceňujte proto networking. Pokud jste ztratili kontakt s bývalými kolegy, teď je čas se jim ozvat.

Dozvíte se například o novinkách v oboru, získáte zajímavé kontakty nebo do vaší firmy přivedete nové zaměstnance.  Nejenže se zviditelníte, ale budete mít přehled o tom, co se právě děje.

5. Upevněte vztahy ve vašem týmu

Zajděte na oběd se svým kolegou nebo šéfem. Volnější den je příležitost, jak se pobavit o směřování firmy v širším měřítku. Tím vytvoříte pocit komunity, která pracuje na společném cíli, a i když to může znít trochu sluníčkářsky, právě tak se lidé cítí ve své práci nejvíc spokojení a šťastní.

6. Sněte

Vymezte si hodinu na denní snění. Přemýšlejte, co byste si přáli, a rozvíjejte nové nápady.

Taková hodinka totiž rozjitří vaši mysl a umožní vám vizualizovat si věci, kterých chcete dosáhnout. Pokud tak budete například snít o nové pozici ve vaší společnosti, během denního snění máte velkou šanci vymyslet plán, jak se k ní nejlépe dostat.

7. Učte se

Rozšiřte si odborné znalosti. Vraťte se k článkům na internetu i v časopisech, na které jste neměli čas, nebo ke knihám, na které už sedá prach.

Najděte si také zdroje informací  webové stránky, časopisy, televizní pořady –, které vás udrží v obraze a vy ohromíte své kolegy i šéfa.

8. Cvičte

Jděte se projít nebo zůstaňte o něco déle ve fitku. Dělejte něco, co vás příjemně povzbudí. Cíl? Vyčistit si hlavu a odpočinout si.

9. Pomáhejte

Nabídněte pomoc jinému kolegovi, který neví, co dřív. Nejenže uděláte dobrou službu, ale můžete se naučit něco nového. To vám může pomoct v kariérním růstu nebo i v tom, že se uvolníte a pobavíte.

10. Udělejte si náskok

Sem patří veškerá práce a osobní povinnosti, které neustále odkládáte. Vyřiďte si proto pochůzky po úřadech, které nestíháte vyřešit přes týden, nebo se podívejte na projekty, které mají čas. I když jsou v pozadí a příliš nehoří, až se na ně dostane řada, budete mít náskok.