Pravděpodobně není surfař, který by nevěděl o nově otevřeném surfařském ráji Surf Snowdonia v severní části Walesu. Ano, ve Walesu ve Velké Británii. Je to totiž místo, kde od začátku srpna najdete nejdelší uměle generované vlny na světě. Areál je daleko od oceánu, ale díky technologie Wavegarden tu jsou parádní vlny na 300 metrů dlouhém jezeře uprostřed lesa. A potkáte tu jak surfařské šampiony, tak začátečníky, kteří se jim chtějí alespoň trochu přiblížit.

Surf Snowdonia se nachází asi 4 hodiny od Londýna a jeho vybudování vyšlo skoro na půl miliardy korun. Zmíněná technologie Wavegarden, kterou navrhli surfařští nadšenci ze Španělska, dokáže vytvořit až dvou metrové vlny, což údajně ocení hlavně profesionálové.

Pokročilí surfaři mají možnost surfovat na vlnách o velikosti 1,2 metrů a začátečníci mohou trénovat své dovednosti u břehu. Tím, že vlny přichází v pravidelném intervalu (18krát za hodinu), což v oceánu nikdy nezažijete, mají ti méně pokročilí možnost zaměřit se více na techniku “jak se dostat a udržet na prkně“.

Podle Sam Haddad z Guardianu je Surf Snowdonia ideální místo, kde se můžete připravit na opravdové vlny: „Nemusíte tu s ostatními surfaři bojovat o jedinou vlnu. Navíc je místo vhodné i pro děti, protože se tu nemusíte bát silných proudů a jiných nebezpečí.“

surf-snowdonia1

Jayce Robinson, jeden z nejlepších surfařů v Anglii, byl mezi prvními, kdo si surfování na umělých vlnách vyzkoušel. „Vlna byla delší, než jsem očekával a to mi umožnilo pořádně si procvičit techniku.“

Surf Snowdonia nabízí i kurzy pro začátečníky nebo pokročilé od 720 Kč na osobu. V areálu je možné se i ubytovat v dřevěných chatkách za necelých 1000 Kč na osobu. Podle lidí, kteří Surf Snowdonii vyzkoušeli, se tu naučíte surfovat velmi rychle a efektivně.

Autor: Barbora Karchová