skip to main content

Nejdražší boty světa. Tenisky Nike se vydražily za 10 milionů korun

Psal se rok 1972 a spoluzakladatel společnosti Nike a také sportovní trenér Bill Bowerman stvořil „Moon shoe“ neboli měsíční boty, jak se vzácnému modelu přezdívá. Vymyslel je tehdy speciálně pro běžecké závody, které měly americké atlety kvalifikovat na olympiádu.

Nejenže tenisky Bowerman ručně ušil, na výrobu podrážky také poprvé použil tzv. vaflovací techniku, kdy se hmota nalije do formy a zapeče do výsledného tvaru, doslova jako vafle. A aby toho nebylo dost, párů vzniklo jen dvanáct.

Dražbu pořádala aukční síň Sotheby’s a cena páru bot se zastavila na čísle 437 500 dolarů. Kupujícím byl kanadský investor, sběratel automobilů a nadšenec do sneakers Miles Nadal, který už dříve vydražil 99 párů vzácných tenisek za částku 850 tisíc dolarů, tedy téměř dvacet milionů korun.

Nike „Moon shoe“ z roku 1972

„Myslím, že tenisková kultura zažívá velký průlom,“ řekl po dražbě nadšený majitel nejdražších bot světa Miles Nadal, který si pár plánuje vystavit ve vlastním muzeu hned vedle dalších vzácných exponátů. Mezi nimi je i model z limitované edice Nike, která v letech 2011 a 2016 vydala pár připomínající tenisky Michaela J. Foxe z filmu Návrat do budoucnosti II se samozavazovací technologií, nebo boty ze speciální edice značky Yeezy Kanyeho Westa.

Reklama
Nike Mag z roku 2016

Rekord za nejdražší tenisky dosud držel pár Converse, o kterých se tvrdí, že je měl na nohou sám Michael Jordan při basketbalovém finále na olympiádě v roce 1984. Ty podle Sotheby’s vyšly na 190 373 dolarů, tedy o víc než polovinu levněji než Moon shoes.

Converse Michaela Jordana