skip to main content

Nejdražší whisky dorazila do Česka. Lahve jsou staré přes sedmdesát let

Cennou kolekci whisky přivezl do České republiky investiční fond Wine Management. Trojice lahví z legendární skotské palírny Macallan obsahuje destilát starý přes sedmdesát let. Jejich hodnota se pohybuje kolem šesti milionů korun.

The Macallan Red Collection je aktuálně nejdražší sbírka whisky v zemi. „Macallan je ikonická značka, která patří mezi symboly skotské národní hrdosti,“ uvádí Martin Nejedlý, spoluzakladatel fondu.

Skotská palírna vyrobila této kolekce jen třiadvacet kusů. Každou kolekci tvoří šest lahví. Firme Wine Management se zatím podařilo získat tři lahve, o nákup další trojice ale podle druhého ze zakladatelů Martina Kováře fond usiluje. „Pokud by se nám to podařilo, měli bychom v Česku naprostý unikát, jehož cena by rozhodně překročila deset milionů korun,“ dodává.

Že investice do skotské whisky nebyl pro akcionáře krok vedle, dokazuje i rostoucí indexy palírny Macallan. Jen u osmmáctiletého destilátu šly za posledních deset měsíců nahoru o bezmála sedm procent, u pětadvacetileté whisky pak o téměř jedenáct a půl procenta.

„Z deseti nejdražších lahví, které se prodaly na evropských aukcích, je osm právě z palírny Macallan. Za poslední rok z každých sto liber investovaných do aukční whisky putovalo přes čtyřicet liber právě na konto skotské palírny,“ zmiňuje expert fondu na stařené destiláty Václav Rout.

Reklama

Není to ale poprvé, co fond tuto skotskou whisky do Čech dovezl. Už loni jednu koupil za 1,73 milionu korun a na konci stejného roku se její cena vyšplhala na dvojnásobek.

„Investiční lahve jsou schované u letohrádku Hvězda, skladník je abstinent a my od skladu nemáme klíče,“ říká s úsměvem Nejedlý s tím, že sbírka investičního alkoholu je v bezpečí.

Fond vydělal svým akcionářům, kterých je už 208, za tři roky přes třicet procent a podle Nejedlého nejde o aktivum, na kterém člověk zbohatne, ale které slouží spíše k diverzifikaci a rozumné ochraně peněz proti znehodnocení. „Do budoucna očekáváme další zhodnocení kolem deseti procent,“ dodává spoluzakladatel fondu.

Fond Wine Management spravuje portfolio, které tvoří 667 investičních lahví whisky a 23 418 lahví vín. Akcionářem se může stát každý, kdo je připraven vložit jako vstupní kapitál nejméně milion korun a počítá s tím, že nebude poslední. Zakladatelé fondu tak na rovinu přiznávají, že je určený pro movitější klientelu. Nové akcionáře přijímají jednou za kvartál.

Podle Martina Kováře představuje víno i whisky investici, která se stále zhodnocuje. „Je to podobné jako s nemovitostmi na špičkové adrese. Akorát zatímco nabídka nemovitostí zůstává v čase plus minut konstantní, víno a whisky se časem odpíjí a kvalita roste. Dá se říci, že užitek z investice máte až tak po patnácti, dvaceti letech,“ uzavírá Kovář.