Britská vláda chce pořídit dvanáct nových ponorek s jaderným pohonem, které budou mít na palubě konvenční zbraně. Kabinet premiéra Keira Starmera to uvedl v prohlášení v noci z neděle na pondělí. Británie tak výrazně posílí svou flotilu ponorek. Za modernizaci svého jaderného arzenálu se pak chystá utratit na patnáct miliard liber (443 miliard korun).

Nové ponorky chystá Británie postavit v rámci spolupráce se Spojenými státy a Austrálií, která je známá pod zkratkou Aukus. Ke konci příštího desetiletí by tyto ponorky měly začít nahrazovat stroje třídy Astute, kterých by měla Británie mít sedm.

Vláda nezveřejnila, kolik pořízení nových plavidel bude stát britské daňové poplatníky, zdůraznila však, že program povede ke vzniku množství vysoce kvalifikovaných pracovních míst.

info Foto Wikimedia Commons
Ponorky třídy Astute by chtěli Britové pomalu nahrazovat.

Na patnáct miliard liber by měl vyjít program vývoje a výroby nových britských jaderných zbraní. Obě opatření jsou součástí plánu na strategickou obranu, který vypracovali externí odborníci.

Jeho zveřejnění se očekává dnes. „Zpráva obsahuje 62 doporučení a očekává se, že vláda je všechna přijme,“ stojí v prohlášení.

Britská vláda také uvádí, že do roku 2027 chce zvýšit své výdaje na obranu na 2,5 procenta HDP. Podle posledních údajů NATO v loňském roce Británie utratila za výdaje na armádu 2,3 procenta HDP.

V současnosti se v Severoatlantické alianci debatuje o navýšení cíle z dvou na tři procenta HDP. Tří procent HDP výdajů na armádu chce Británie dosáhnout v příštím volebním období, které začíná v roce 2029.