Kutná Hora – významné město minulosti i dneška. Ve středověku pro své stříbro, dnes pro svůj genius loci. Láká cestovatele, cyklisty, v poslední době i milovníky umění nebo kvalitní kávy. Kam vyrazit a co po cestě rozhodně neminout?

Kromě stálic v cestovatelském itineráři, jakými jsou po zásluze Chrám sv. Barbory, Kostnice nebo nedaleký Zámek Kačina, zkuste doplnit svůj plán například o nově zrekonstruované Breüerovy sady. Na chvíli se v nich zastavte, poseďte ve stínu pod stromem, dejte si malé občerstvení v místním bistru nebo si jen vyfoťte kutnohorské panorama. Nebudete litovat.

Ať už povede vaše cesta do sv. Barbory odkudkoli, zastavte se v GASK – Galerii Středočeského kraje. Pokud jste fanda současného vizuálního umění, galerie bude jistě patřit k jednomu z hlavních cílů vašich kutnohorských toulek. Její návštěva ale stojí za to už jen kvůli samotné historické budově.

Za zastávku určitě stojí také nejmenší muzeum čokolády na světě. Dozvíte se tu příběh kdysi světoznámé kutnohorské čokolády Lidka, kterou můžete i ochutnat na místě nebo nakoupit na později. V tomhle minimuzeu vstupné neplatíte, příspěvek si ale čokonadšenci, kteří se o něj starají, jistě zaslouží. Pár kroků od muzea můžete dýchat historii i v Dačického domě, v němž navíc navštívíte stálou výstavu zaměřenou na památky UNESCO.

Na oběd

Přestože Kutná Hora na své prvnotřídní gastro teprve čeká, pár míst s dobrým pohoštěním a příjemnou atmosférou tu nechybí. Jedno z nejvyhledávanějších pohostinství je dlouhodobě restaurace V Ruthardce, která se pyšní strategickým umístěním, krásným venkovním posezením, dobrým jídlem a příjemnou, rychlou obsluhou. Před návštěvou doporučujeme rezervaci.

Rezervace se vám bude hodit i ve Čtyřech sestrách. Restaurace poblíž Palackého náměstí má také příjemné zahradní – i vnitřní – posezení, vhodné a dostatečně prostorné i pro rodiny s dětmi. Občerstvení velmi dobré a i tentokrát jsme měli štěstí na příjemnou obsluhu.

Naše další doporučení ocení zejména milovníci české kuchyně, které zastihne opravdu velký hlad. Restaurace Dačický už je v Kutné Hoře nějaký ten čas a těší se oblibě místních i turistů. Naše vřelé doporučení míří ke zdejšímu vynikajícímu jelenímu hřbetu na roštu. Dokonalost na talíři, která vás zasytí i na tři výšlapy k svaté Barboře.

Pokud je pro vás vysedávání v restauraci ztrátou času, zajděte do ulice Na Sioně do svačinárny Za Rohem. Vyrábějí tu výborné svačiny s sebou. Pořídíte tu i dobrou kávu, dezert nebo výběrovou paštiku.

Je libo něco osvěžujícího do horkého letního dne? Máme pro vás jeden extra chladivý a extra dobrý tip. Zajděte do Zmrzlinárny v ulici Jakubská a osvěžte se některou z jejich bohatého výběru příchutí. Nebudete litovat, blíží se nejlepším značkám, na které narazíte například v naší metropoli.

Kafe, kafe, kafe

Nejprve bychom rádi zmínili příjemné překvapení v podobě kavárny Turistka. Ta by mohla bodovat už jen svým dokonalým umístěním přímo u cesty ke svaté Barboře, jen několik desítek metrů od samotného chrámu. Tenhle teprve několik měsíců fungující kutnohorský melting pot, kde se ve dveřích střídají místní i turisti, však skóruje i skvělou kávou (doporučujeme vyzkoušet zdejší nitro!) a občerstvením.

Turistka je další místo, kde s předběžnou rezervací stolu rozhodně neprohloupíte. Vedou ji dva rodilí nadšenci s vášní pro věc, vkusem a citem pro chutě současnosti. Doporučujeme vaší pozornosti především v čase brunche nebo odpolední svačiny. Výborná míchaná vajíčka ani domácí dezerty vás nezklamou. Pokud Kutná Hora míří ke kulinářskému zlepšení, Turistka vyšlápla čerstvou stopu vedoucí správným směrem.

Možná vůbec nejlepší kavárenský zážitek na vás čeká v Kafírnictví. Kavárna na Palackého náměstí, který má pobočku také v budově GASK, nabízí skvělou kávu i dokonalé dezerty. Na tenhle podnik se opravdu vyplatí nezapomenout.

Dobrou kávu a výborný zákusek k tomu dostanete i v Kavárně na Kozím plácku, pár kroků od restaurace V Ruthardce. A pokud jste milovníci pralinek, směřujte svou cestu do Cafe Dačický – příjemné zastavení nad hrnkem kávy si tu můžete zpestřit Andělskými pralinkami, které sem dodává Martina Brandová z Lipníku nad Bečvou.

V Hoře přes noc

Kutná Hora je oblíbenou destinací na jednodenní výlety. Pokud se ale rozhodnete prodloužit si svůj pobyt na dva a více dní, budete mít na výběr hned z několika příjemných možností ubytování. My jsme za vás vyzkoušeli Apartmány Dačický. Že vám to jméno něco říká? Aby taky ne – v článku se objevilo už třikrát.

Podniky s jménem Dačický v názvu nespojuje jen Mikuláš Dačický – významná historická osobnost Kutné Hory, po němž jsou budovy nazvány. Café, restaurace a apartmán Dačický spadají pod stejného majitele, rodinný podnik, jehož příběh by si zasloužil samostatný článek.

Rodiče Edity Ciklerové, současné jednatelky firmy, před lety otevřeli restauraci na místě, kde historicky stála kutnohorská kultovní restaurace spojená i s osobností Dačického. K současné restauraci brzy přibyla kavárna a v původní zástavbě pod taktovkou architektky Terezy Komárkové a pod dohledem památkářů také nádherné apartmány.

Pokud si chcete udělat radost, doporučujeme si ji dopřát právě například v podobě pobytu v jednom z apartmánů. Každý je jiný, ale všechny jsou krásné a navíc umístěné pěkně na dosah všech důležitých památek. Ve svaté Barboře budete za patnáct minut – vyzkoušeno za vás.

Ať už složíte hlavu v Apartmánech Dačický, nebo v jiném zdejším ubytování, vyrazte před spaním na procházku kouzelnou noční Kutnou Horou… a na drink do Baru 22. Ve vyhlášeném podniku si na své přijdou fanoušci signature drinků i hledači nezaměnitelné barové atmosféry.

Dobrá zpráva na konec? Tohle všechno lze zvládnout za dva dny. Ta špatná? Dejte si v Kutné Hoře dva dny a nebude se vám už nikdy chtít odjet.