skip to main content
Jak být lepší

Nejezte a plánujte. Jak během druhé vlny bezpečně cestovat hromadnou dopravou

Podle čísel nakažených se nový koronavirus vrátil v plné síle. Pokud se nechcete záměrně promořovat, nezbývá vám než být obezřetní – obzvlášť při cestě městskou hromadnou dopravou, která je ideálním „převozníkem“ libovolných virů.

Být opatrný a minimalizovat rizika neznamená paranoiu, ale ani lehkomyslné chování. Chápeme, že vám informace o pandemii lezou krkem, ale vypadá to, že nákaza tu s námi ještě chvíli pobude. A pořád lepší, než kdyby vám tím krkem lezl koronavirus…

Očividné postupy

Reklama

Do městské hromadné dopravy nevstupujte bez roušky. Nenošení ochrany nosu a úst není projevem občanského aktivismu, ale obyčejnou neohleduplností. Takoví cestující ohrožují sebe i ostatní.

Nosit roušku je v MHD úplný základ – a samozřejmě ji mít nasazenou přes nos. Někteří spoluobčané zdá se neví, že i nosem člověk dýchá, ale vás tato „šokující“ informace jistě nemůže zaskočit.

Důležitý je také čas, kdy cestujete. Pokud jen trochu můžete, vyhněte se dopravní špičce a snažte se ve vagonu metra, tramvaje nebo v autobusu udržovat rozestupy.

Cyklistikou ke zdraví

Reklama

V případě, že máte tu příležitost, posilujte plíce, které pak budou vůči respirační onemocněním, mezi která se covid-19 řadí, odolnější.

Lze do práce nebo kamkoliv jinam vyrazit na kole či pěšky? Pak neváhejte a spojte užitečné s užitečným. Budete se zdravě hýbat a ještě se vyhnete davům.

V dopravě nemluvte a nekonzumujte

Během pobytu v dopravních prostředcích se snažte co nejméně mluvit a v žádném případě nic nekonzumujte. V časech předpandemických nám káva na cestě do práce připadala jako geniální nápad, teď se popíjení nápojů v přeplněné tramvaji rovná zbytečnému hazardu.

Čím déle na vzduchu, tím lépe

Odborníci se shodují, že nejdůležitější je teď pobývat na čerstvém vzduchu. Pokud můžete zastávku dojít, učiňte tak. Vyrazte raději do cíle výrazně dříve, ale s možností této doslova zdravotní procházky.

Bez dezinfekce ani ránu

Časté mytí rukou je nejlepší prevence. Umyjte si je proto pořádně teplou vodou s mýdlem doma – abyste věděli, že si je umýváte dostatečně dlouho, zpívejte si narozeninovou písničku Hodně štěstí, zdraví dvakrát za sebou – a po vystoupení z dopravního prostředku použijte k umytí rukou dezinfekci.

Reklama
Reklama