Pokud jste nikdy v životě nenatrefili na filmovou sérii Hvězdné války, patrně obýváte temnou hlubokou noru mimo poznanou civilizaci. To v nás sice částečně vyvolává závist, ale zase bychom nepoznali Hvězdné války.

A taky novou variantu adidasek, která přijde vhod v nadcházejících chladných měsících. Geniální model Adidas Chewbacca vznikl u příležitosti čtyřicátého výročí uvedení do kin druhého (respektive pátého, ale tím se nezatěžujte, pokud jste z té jeskyně) dílu Impérium vrací úder.

Tenisky inspirovala postava hromotluckého ochránce Hana Sola zvaného Chewbacca (kdysi používaný český překlad ‚Žvejkal‘ patří jedině do imperiálního drtiče odpadků) a vycházejí z klasického modelu Adidas Rivalry Hi.

Kotníkové sneakers se třemi pruhy se vyráběly v 80. letech a původně mělo jít o prodejní hit mezi hráči a fanoušky basketbalu, navazující na legendární Top Ten, vzývané pro jejich na svou dobu nevídanou pohodlnost.

Rivalry se díky dealu s Patrickem Ewingem, tehdejší basketbalovou hvězdou Knicks, uchytily především na newyorské pouliční scéně, avšak jejich nižší varianta časem zazářila i jinde: ve skateboardingu. Skejťáci, ale i příznivci BMX a posluchači punk rocku a hardcoru přejali tenisky za své a učinili z Rivalry jednu z dobových subkulturních nutností.

Marketérům v Adidasu potenciál vintage modelů samozřejmě neuniká a model v běhu let několikrát oprášili. Nová chundelatá varianta ale v redesignu zašla výrazně nejdál.

Botu tvoří kombinace kůže, semiše a umělé kožešiny a vázání zakrývá nábojnicový opasek, jakým se v hvězdné sáze Chewbacca pyšnil. S přimhouřením očí připomenou tenisky svým „ochlupením“ proslulé československé „důchodky“. Přesněji, takové postpostmoderní důchodky.

Na rozdíl od důchodek je ovšem zakoupíte ve speciálním balení včetně plakátu a stylových ozdůbek na tkaničky. Na trh vyrazí ve druhé půli října, cena se má pohybovat kolem 150 dolarů, ale pokud byste je nutně potřebovali už teď, kusy rozesílané sneakerheadům seženete zhruba za dvojnásobek.

Tak ať v nich nešlápnete do karbonitu!