Stojí na kapitánském můstku, často sami, řídí miliardové firmy a tisíce zaměstnanců a svět přitom mnohdy ani nezná jejich jména. Magazín Forbes se rozhodl tohle změnit a představuje první ročník výběru nejúspěšnějších a nejinspirativnějších šéfů Česka Top CEO 2021. A symbolicky jich pro letošní rok vybral právě 21.

Na rozdíl od tradičních žebříčků miliardářů či rodinných firem se Forbes tentokrát zaměřil na manažery společností, ne jejich majitele. A všichni, kdo se do letošního premiérového výběru dostali, splňují několik zásadních kritérií.

Každý z ředitelů je ve své funkci k začátku října minimálně dvanáct měsíců. Firmy, které řídí, působí v České republice – byť to mohou být nadnárodní společnosti – a mají roční obrat minimálně tři miliardy korun. A pod vedením svého CEO rostou a prosperují – vliv na rozhodnutí o zařazení do žebříčku měl i růst obratu a zisku EBITDA v posledních třech letech, uskutečněné akvizice i počet zaměstnanců, které CEO řídí.

Ne každý, kdo splnil všechna zmíněná kritéria, je ovšem skutečný lídr, inspirativní šéf. Další důležitým faktorem pro Forbes Top CEOs je i to, že mají na chod společnosti skutečný vliv, nejedná se pouze o najatého manažera, který nemá reálné rozhodovací pravomoci. A plusové body při výběru znamenaly také kladné odpovědi na otázky jako: Znají daného CEO lidé z oboru a cení si jeho manažerských kvalit? Jak rozvíjí svoji firmu z hlediska udržitelnosti, jak inovuje, jak se firma chová ke společnosti?

Perličkou letošního výběru Top CEO 2021 je, že se do něj dostali hned čtyři Dvořákové. A to dokonce tři Petrové a jedna Jitka. Mezi nejinspirativnějšími šéfy Česka jsou totiž letos ředitel Budějovického Budvaru Petr Dvořák, ředitel České televize Petr Dvořák, ředitel Vodafone Czech Republic Petr Dvořák a ředitelka CZC.cz Jitka Dvořáková.