Na konci května padlo rozhodnutí o embargu, kterým se evropští lídři snaží snížit závislost svých zemí na surovinách ruského agresora. Do konce letošního roku státy Evropské unie přestanou odebírat ruskou ropu dopravovanou do Evropy po moři, která představuje zhruba dvě třetiny celkového objemu suroviny mířící z Ruska.
Dvě třetiny obstarávané lodní dopravou a individuální závazky Polska a Německa. Sečteno, podtrženo – Evropa v roce 2022 sníží odběr ropy od Ruska až o 90 procent.
Výjimku z embarga dočasně dostala jižní větev ropovodu Družba zásobující Maďarsko, Slovensko a Česko. Na tyto země také připadá zbylých deset procent evropského odběru. S postupným přerušováním dodávek plynu do zemí, které odmítají platit v rublech, a otazníky nad obnovením provozu plynovodu Nord Stream 1 však obavy rostou ve všech sektorech.
Pokud by Rusko nyní zastavilo tok ropy ropovodem Družba, byl by výpadek dodávek pohonných hmot v České republice obrovský. Dle odborníků je tedy zmíněná výjimka z embarga pro Česko skutečně nezbytná. Při úvahách o ropném embargu je podle nich nutné si uvědomit, že Česko dováží množství pohonných hmot ze zemí, které vyrábí právě z ruské ropy.
Tento problém však platí pro celou západní Evropu, která nemá kapacity na to, aby vyprodukovala dostatek pohonných hmot pro pokrytí výpadku importu z Ruska a zemí, které ruskou ropu zpracovávají .
Podle obchodního ředitele skupiny UCED a odborníka na novou energetiku Václava Skoblíka se do Česka dováží asi třetina paliv pro motorová vozidla – například ze Slovenska, které vyrábí právě z ruské ropy dopravené Družbou.
„V případě, že by ropovodem Družba přestala do Evropy proudit ropa, na českém trhu by mohlo postupně chybět 50 až 60 procent potřebných pohonných hmot,“ uvedl Skoblík.
Česko ve výrobě paliv není soběstačné a podle expertů by po přerušení toku ropovodem Družba nebylo ani ve střednědobém horizontu schopné obstarat paliva z jiných zdrojů. Volné kapacity mají pouze Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty a i kdyby větší část ruských dodávek byla nahrazena, byly by ceny ropy citlivé na zprávy o výpadku těžby v kterékoli zemi.
Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka by však vyjednaná výjimka z ropného embarga dodávky suroviny měla zaručit. „Ropa tedy zatím přes Družbu poteče, pokud se dodávky nerozhodne zastavit samotné Rusko. Tento scénář je ale zatím málo pravděpodobný,“ uvedl.
Země, které dostaly výjimku z ropného embarga, podle Skoblíka získaly čas najít jiné dodavatele ropy i ropných derivátů. „Stejnou dobu navíc bude mít však i Rusko, aby našlo nové odběratele. Bylo by naivní se domnívat, že se to nepodaří. Rusko zajišťuje zhruba deset procent světové produkce ropy a všichni dobře vědí, že prodej ropy může Rusko přesměrovat do jiných zemí o dost snáz než prodej plynu. Potenciál zvýšení dodávek pro asijské země je pro Rusko veliký,“ dodal Skoblík.