Dlouho vzývané teplé počasí konečně zaplnilo nejen pláže kolem koupališť či přírodních lomů a jezer, ale také samotné řeky. Z těch se už zase začalo ozývat Čechům tak dobře známý pozdrav „Ahój!“, symbol vodáctví.
Pandemie s vytížeností českých řek i přes menší loňské klopýtnutí nezamávala. Důkazem jsou objednávky na tradičně nejsilnější první červencový víkend, kdy se zejména na jih Čech každým rokem derou desetitisíce vodáků a turistů.
„Řeky jsou vodáky navštěvovány více než v minulých letech. Některé půjčovny jsou plné o víkendech minimálně až do svátků v červenci,“ potvrzuje pro Forbes předseda Asociace vodácké turisty a zároveň provozovatel serveru Raft.cz Petr Ptáček.
„Na letošní červencové svátky máme již hodně objednávek a stále přicházejí. Dá se očekávat, že na Vltavě bude plno, především však v kempech a občerstveních,“ přidává se Pavel Kolouch, hlavní manažer největší české půjčovny IngeTour, která na Vltavě v sezoně půjčuje přes 1500 kánoí a 800 nafukovacích raftů.
Loňský pokles poptávky až o padesát procent způsobený horším počasím v kombinaci s pandemií potvrdil i Václav Nejedlý z vltavského kempu ve Zlaté Koruně, kde většina vodáků na nejnavštěvovanější české řece svou několikadenní štaci z Vyššího Brodu končí. Letošní první červencový víkend lemovaný svátky ale zase vypadá slibně.
Pandemie ovšem do ubytovávání hostů přinesla zmatky. „Lidé nikde nemají striktně popsáno, za jakých podmínek můžou na vodu. Ptají se na očkování, čestné prohlášení a podobné věci. Je vidět, že se v tom nevyznají, a některé to odrazuje,“ vysvětluje Forbesu Nejedlý.
Návštěvnost nejoblíbenější české řeky Vltavy stabilně roste. Zatímco před deseti lety ji dle odhadů navštívilo během jedné sezony zhruba 130 tisíc lidí, dnes už je to v podstatě trojnásobek.
„Celkové počty vodáků na českých řekách odhadujeme mezi 630 až 750 tisíci ročně a z toho jen na Vltavu připadá 300 až 350 tisíc lidí,“ vypočítává Ptáček z Asociace vodní turistiky a sportu.
Podle něj letos na nejnavštěvovanější české řece nejsou prakticky žádní zahraniční turisté, ti ale v běžné sezoně před covidem tvořili tak pět procent z celkového počtu návštěvníků.
„Kvůli covidu zaznamenáváme velký pokles zahraničních turistů jezdících z příhraničí, ale i z Lipna, kde trávili delší pobyty,“ potvrzuje Kolouch z IngeTour.
Český vodák v průměru stráví dva až tři dny na řece na jeden zátah a trend je takový, že se doba zkracuje. Oblíbené se dnes stávají jednodenní výpůjčky lodí.
A na kolik průměrného vodáka vyjde den na vodě?
„Půjčení lodě na den s vybavením a dopravou je zhruba 500 korun na loď. Na jednoho vodáka v rámci tří dnů je to 750 korun. K tomu připočítejte jídlo, kempy, občerstvení, což dělá zhruba 3000 korun na jednoho vodáka. Na Vltavě jde celkově o zhruba miliardu korun,“ říká Ptáček.
Na všech českých řekách, které ročně dle odhadů navštěvuje až čtvrt milionu lidí, by tak mohlo za jednu sezonu protéci dva a čtvrt miliardy korun. Mezi nejoblíbenější české řeky kromě Vltavy tradičně patří Lužnice, Sázava, Berounka nebo Ohře.
Vodáctví je v Česku silně zakořeněno a statisíce lidí nechající se unášet každým rokem po proudu peřejovité Vltavy, která díky stabilnímu vypouštění z vyrovnávací nádrže ve Vyšším Brodě netrpí nedostatkem vody ani za sucha, z ní dělají řeku s vůbec největším byznysem na světě.
Například kolem hojně navštěvovaných alpských řek nefunguje taková vodácká infrastruktura se službami i vzhledem k povaze tamní vody. Na divoké řece prostě soulodí se svými přáteli neuděláte, stejně tak tam budou chybět bistra či kempy za každou zatáčkou, jako tomu je na Vltavě.
A například citovaná půjčovna lodí IngeTour je pravděpodobně vůbec největší půjčovnou svého druhu na světě.
„Díky počtu lodí bych tipoval, že jsme největší půjčovna na světě. Řeka Vltava je rozhodně díky podmínkám celoroční sjízdnosti a infrastruktuře nejsjížděnější řekou světa,“ vysvětluje Pavel Kolouch z IngeTour.
S tím souhlasí i Petr Ptáček z Asociace vodní turistiky a sportu, který přidává pár celkových statistik. „Jen na Vltavě je přibližně na 10 tisíc lodí v rámci půjčoven. To je obrovské množství, které nemají žádné jiné půjčovny na světe. Vltava je tak v podstatě nejkomerčnější řekou světa,“ uzavírá.