Protrhávající se mraky po ranním dešti odhalují líně se zvedající slunce nad masivní betonovou hrází. Jeho paprsky dopadají na rozlehlou zelenou plochu vyšebrodského kempu, tradiční vodácké bašty, kde každým rokem přes 200 tisíc lidí zahajuje svou plavbu malebným vltavským údolím lemovaným historickými skvosty, jako je třeba hned klášter ve Vyšším Brodě, o kus dál po vodě hrad Rožmberk, pak Český Krumlov, Zlatá Koruna… 

Letošní sezona bude ale zřejmě trochu jiná. Klidnější. Po letech „vodáckého Disneylandu“ tu letos čekají o trochu méně cvrkotu. Koronavirus se totiž v úvodu sezony odrazil i na počtu vodáků na nejnavštěvovanější české řece. Minimálně v červnu, kdy k nejpočetnějším vodáckým skupinám patřily školní zájezdy.

Letos jsou z důvodu pandemie většinou zrušené a u ostatních je stále cítit obava z masového sdružování. Proto je v kempu i z pohledu samotného začátku sezony nezvykle prázdno.

Téměř prázdný kemp Pod Hrází ve Vyšším Brodě. Své sehrálo i méně přívětivé počasí, zájem o tradičně nejnavštěvovanější prodloužený červencový víkend je ale také slabší. | Foto Jan Strouhal

„Loni byla v mnoha ohledech rekordní sezona, letos je zájem z pohledu rezervací i na nejexponovanější prodloužený červencový víkend zatím pětinový. A červen táhnou hlavně školy,“ rozpovídá se výčepní ve vyšebrodském kempu Pod Hrází při čepování dvou plzní a rozlévání ostřejších vodáckých drinků. Tahle hospoda od června do září praská ve švech, teď jsou tu tři až čtyři menší partičky vodáků. Alespoň ta kytara nechybí.

To, co je pro majitele kempů, restaurací podél řeky nebo provozovatele půjčoven lodí a vodáckého vybavení špatnou zprávou z pohledu byznysu, je na druhou stranu dobrou zprávou pro vodáky. Minimálně pro ty, kteří se v posledních letech každoročně přeplněné Vltavě raději vyhýbali.

Letos je to svým způsobem návrat ke kořenům, takhle prázdno tu nebylo snad ani před 20 lety. Jedinečná šance, jak si vychutnat Vltavu v podstatě jen sám pro sebe.

Nejviditelnější je to na jezu zvaném Herbertov jen pár kilometrů po proudu od Vyššího Brodu. Tady každoročně vznikají fotky stovek kanoí a raftů čekajících ve frontě, než se dostanou do hrdla úzké dřevěné skluzavky nahrazující šlajsnu jezu. Zejména v inkriminovaný červencový prodloužený víkend tu denně dle odhadů propluje až šest tisíc vodáků, z toho zhruba 20 až 30 procent cizinců.

Touto skluzavkou na jezu Herbertov při největším náporu denně propluje až šest tisíc vodáků. Letos v červnu je tu prázdno. | Foto Jan Strouhal

I proto zdejší starostové chtějí regulovat jejich počet. Letos si ale zřejmě trochu oddechnou. Týden po oficiálním zahájení sezony tu kromě naší party tří laminátek a jedné nafukovací baraky nikdo není. A tak tomu je až do našeho prvního stanoviště, legendárního vltavského u kempu U Fíka, dlouhá léta jediné občerstvovací stanice na trase mezi „vyšákem“ a Krumlovem. 

Není to ale tak, že by na řeku nikdo nejezdil. Partičky vodáků v pruhovaných i jiných „týmových“ tričkách tu stále potkáte v kempech a hospodách, díky jejich nižšímu počtu se ale na řece krásně rozprostřou. Kapacita řeky je letos zatím až příjemně předimenzovaná.

To platí i o okolní infrastruktuře – mnoho kempů a občerstvení na vltavských březích stále tiše spí v očekávání, kolik vodáků letos nakonec dorazí. Hlady a žízní ale rozhodně nezahynete.

S přibližováním se k Českému Krumlovu a s víkendem ale počet vodáků stoupá a v samotném Krumlově je vidět, že se zde říční ani jiný turistický ruch rozhodně nezastavil. Zrovna kromě několika nafukovacích žlutých raftů z půjčoven sjíždějících pár krumlovských jezů míjíme i vor s gondoliérem na zádi a průvodcem na přídi, jehož slova o historii Krumlova pečlivě poslouchá skupinka zhruba 15 turistů.

Výklad je v češtině, což je zde možná nezvyklé, ale je to prostě odraz dnešní doby. Pandemie uzavřela hranice, a vysála tak cizince z centra historického města, které ročně navštíví dva miliony turistů, v posledních letech zejména z Asie. V ulicích je nyní slyšet hlavně čeština z úst domácích návštěvníků, kteří si chtějí vychutnat nenadále klidnou atmosféru malebných krumlovských uliček.

Žádné fronty v kempech, žádné fronty na jezech a zatím jen minimum alkoholem opojených partiček.

Letos si město určitě vychutnejte i z té řeky. Žádné fronty v kempech, žádné fronty na jezech a zatím jen minimum alkoholem opojených partiček, mezi jejichž soulodími byste si museli trénovat své dovednosti kormidelníka. Jen modré nebe, peřejovitá řeka, přírodní a historické scenerie. A klid.

Tahle příležitost už se jen tak opakovat nebude. Protože „lidi se vrátí, je to jen otázka času“, jak říká řidič busu svážejícího vodáky mezi krumlovským a náhořanským kempem. V červnu ale bude Vltava v podstatě jen vaše.