George Clooney sice v posledních letech nenatočil žádný pořádný hit, jeho peněženka to ale minimálně loni vůbec nepoznala.

Čtěte také: Celebrity 100. Kdo je nejlépe placenou světovou hvězdou roku 2018?

Díky tomu, že se mu loni v červnu podařilo prodat firmu Casamigos Tequila, si přišel na vůbec nejlepší výplatu ve své kariéře, 239 milionů dolarů před zdaněním.

Sedmapadesátiletý herec se tak postavil do čela žebříčku nejlépe vydělávajících herců v období od června 2017 do června 2018, který na základě filmových, ale i dalších příjmů sestavuje redakce amerického Forbesu.

Deset nejlépe vydělávajících herců pro rok 2018

Britský alkoholový konglomerát Diageo značku Casamigos koupil  za 700 milionů dolarů plus případných 300 milionů v nadcházejících letech, pokud se jí dobře povede.

Pro Cloneeyho to znamenalo příjem zhruba 233 milionů dolarů před zdaněním, ke kterému se přidaly ještě drobné výdělky z jeho starších filmů a dalších aktivit.

George Clooney a jeho kamarád Rande Gerber

Casamigos přitom vzniklo nedávno, v roce 2013, a společně s Clooneym ho založili podnikatel a manžel Cindy Crawford Rande Gerber a realitní magnát Mike Meldman. Podle zdroje blízkého jejich podnikání do něj každý z nich investoval 600 tisíc dolarů a až do prodeje ve firmě drželi rovnoměrné podíly.

Na druhém místě žebříčku skončil skutečně nejlépe vydělávající herec Dwayne „The Rock“ Johnson. Ten si za sledované období přišel na 124 milionů dolarů před zdaněním.

Jeho příjmy vycházející z přítomnosti na plátně jsou rekordní, americký Forbes za posledních 20 let, co příjmy světových celebrit mapuje, vyšší odměny plynoucí z účinkování ve filmech nezaznamenal.

Johnsonovi je zajistily blockbustery jako remake devadesátkového hitu Jumanji: Vítejte v džungli, Mrakodrap nebo sebeironizující Pobřežní hlídka.

Bývalý wrestler si k penězům pomohl i masivní přítomností na sociálních sítích, které efektivně využívá k propagaci své práce. A to až do té míry, že si za zmínky o svých filmech může účtovat dodatečné sedmimístné sumy. Podtrženo, sečteno, jeho příjmy se díky tomu loni oproti předchozímu období zdvojnásobily.

První trojku v čele žebříčku uzavírá Robert Downey Jr. s 81 miliony vydělaných dolarů. Ten se po vzoru svého superhrdinského alter ega Iron Mana naučil ostře vyjednávat i v reálném světě, a tak si i za krátké účinkování v loňském snímku Spider-Man: Homecoming na účet připsal velice příjemných 15 milionů dolarů.

Několikrát tolik si ale vydělal filmem Avengers: Infinity War, který ostatně pomohl k hezkým sumám celé řadě jeho kolegů a do čela nejlépe vydělávajících hereček vystřelil i jednu kolegyni – Scarlett Johansson.

Na čtvrtou příčku mezi muži pomohl tenhle hit představiteli marvelovského Thora Chrisu Hemsworthovi (64,5 milionu dolarů), který si další peníze zajistil i snímkem Thor: Ragnarok.

V součtu si 10 nejlépe placených herců loňského roku před zdaněním přišlo na 748,5 milionu dolarů, což je zhruba čtyřikrát více než 186 milionů dolarů, která dalo dohromady 10 nejlépe vydělávajících hereček.

Královnou mezi nimi je již zmíněná Scarlett Johansson, která si díky roli Black Widow v sérii o Avengers loni vydělala 40,5 milionu dolarů.

Výdělky její i jejích kolegyň bohužel stále ilustrují nemizející problém v rozdílném odměňování mužů a žen, který se nevyhýbá ani těm nejúspěšnějším z nás.

Deset nejlépe vydělávajících hereček pro rok 2018

Nejlépe vydělávajícím neamerických hercem je Jackie Chan, který skončil se 45,5 milionu dolarů na pátém místě. Vysloužil si ho šesti filmy, ve kterých se v roce 2017 objevil, a nemalé příjmy má i ze svých producentských akvitit i z vlastního řetězce kin. V top 10 nechybějí ani největší hvězdy stále rostoucího Bollywoodu.

Redakce amerického Forbesu žebříček nejlépe vydělávajících herců a hereček sestavuje na základě dat společností Nielsen a ComScore, serverů Box Office Mojo a IMDB a rozhovorů s odborníky na filmový průmysl.

Všechny částky jsou uvedené před zdaněním a nezahrnují poplatky za agenty, manažery a právníky.