Pokud jste na Vánoce dostali nový iPhone nebo iPad, tady je pár tipů do začátku. Jestli jste už na App Store prostudovali sekci “Essentials“ a nainstalovali první várku povinných aplikací, máme pro vás výběr toho, co by na vašich nových hračkách nemělo chybět. Stačí pár kliků, a ulehčí vám to do budoucna hodně práce.

iPad

Evernote
Všichni ho známe, máme ho rádi, ale málokdo ho používá opravdu naplno. Využijte volný čas a otestujte skenování vizitek, fotografování a rychlé vyhledávání v dokumentech, nebo zcela jednoduchou a funkční synchronizaci mezi vaším PC, Macem, Androidem a iPadem.(a samozřejmě webem). Evernote je prostě všude. A nebojte se investovat pár dolarů měsíčně do Premium účtu. Dostanete více místa pro svá data a navíc Evernote umí prohledávat i naskenované dokumenty. Ano, včetně těch ručně psaných. Pokud je pro vás i tohle málo, doinstalujte Skitch a Penultimate.
Pocket
Většina lidí si myslí, že iPad je především na čtení knížek a textů. Je opravdu málo pravděpodobné, že byste jej takto také nevyžili, takže na to zkuste použít jednu z nejlepších offline čteček webových stránek na trhu. Stačí na webu, Facebooku či v emailu najít článek, který si chcete později přečíst a uložit jej do Pocket. Ten jej zbaví všeho balastu (třeba bannery) a v krásné čitelné podobě vám jej uloží na později, kdy na něj budete mít více času. Funguje, i když jste offline.
Documents by Readle
Chybí vám v iPadu USB a rádi byste do něj data dostali přes USB klíčenku? Jde to, ale co se takhle posunout do roku 2015? Zkuste Documents, připojte se na cloudové služby jako Dropbox, Google Drive či OneDrive a synchronizujte data chytře. Pokud vám to nestačí, připojte iPad kabelem k počítači a v rámci aplikace iTunes přetáhněte své dokumenty z počítače na ikonu Documents. Hotovo, právě můžete zahodit USB klíčenku.
Pixelmator
On ten iPad umí opravdu více než jen fungovat jako hloupá čtečka webu. Třeba se na něm dají skvěle upravovat fotografie. Pokud hledáte pořádný editor, zkuste Pixelmator a dostanete všechny vymoženosti (štětce, retuše, vrstvy… a samozřejmě i filtry a efekty), které vám umožní fotky jednoduše upravovat.
Workflow
Dejme tomu, že všechny předchozí aplikace znáte, používáte a nejsou pro vás ničím novým. Chcete nějakou žhavou novinku? Zkuste Workflow, protože to je ukázka aplikace, která posouvá možnost iPadu díky iOS 8 kupředu. Workflow vám umožní “pospojovat” aplikace, které máte v iPadu, a udělat z nich jakýsi řetězec, který proběhne zcela automaticky. Třeba po vyfocení otisku obrazovky se obrázek  automaticky zmenší, pošle emailem a textová poznámka se sama přidá do Evernote. Ale umí to i složitější věci. Třeba automatické prozkoumání míst, kde máte příští týden schůzky z vašeho kalendáře a získání fotografií budov z Google Maps, kde se máte potkat. To vše na jedno dotknutí displeje ve vašem emailu. Pokud máte chuť prozkoumávat a hrát si, zde máte hřiště a více než 150 možných akcí, které můžete kombinovat.

iPhone

 1Password
Jak na hesla? Jsou dvě strategie. Buď máte jen jedno a brzo na tento přístup dojedete, nebo jich máte více a pak potřebujete bezpečných způsob, jak je ochránit. A pokud nemáte paměťové schopnosti Sherlocka Holmese, nejlepší je investovat do aplikace, která umí hesla uchovávat a je na trhu dostatečně dlouho, abyste jí mohli důvěřovat. A to je 1Password. Hesla, kreditky, přístupy na webové služby. Vše v jednom.
Flipboard
Všichni potřebujeme nové informace, ale už se nám nechce hledat všechny zdroje, odkud je chceme získávat. Potřebujeme, aby to udělal někdo za nás a předvybral nám to, co je důležité. Flipboard to v krásném grafickém prostředí udělá za vás. Vyberte si oblasti, které vás zajímají, a potom jen procházejte nové a nové články…
Replay
Máte iPhone se skvělým fotoaparátem, pokročilými video funkcemi (time-lapse či slo-mo) a máte i záběry z posledního večírku či rodinné oslavy. Co teď s tím? Přece to nehodíte na Facebook jako hromadu fotek, to umí každý. Zkuste trošku zajímavější přístup. Zapněte Replay, zvolte šablonu, fotky, videa a hudbu a nechte Replay pracovat. Udělá vám fantastický videoklip, který všichni dokoukají dokonce.
Space is key
Trocha zábavy nesmí chybět. Jakou hru doporučit? Zkuste něco, co vám připomene mládí, dostane vás do stavu plné koncentrace a zabere jen pár minut. Ovládá se jediným dotykem telefonu. Space is key.
Clips
Perlička na závěr. Potřebujete občas spravovat uložené odkazy, texty, zprávy či obrázky? Clips je jednoduchý správce všeho, co jste kdy zkopírovali do schránky – a znovu a znovu to můžete používat. Nejlepší na tom je, že funguje i jako klávesnice, takže všechny tyto kusy historie můžete kdykoliv vkládat do textu – a navíc synchronizovat s iPadem. Pokud přesně nevíte, co tím myslím, stáhněte si Clips – a nebudete litovat.