Rádi byste si příští rok dopřáli něco extra? Dovolenou, na kterou jen tak nezapomenete? Pak pro vás máme návrh – co takhle vyzkoušet pobyt na soukromém ostrově? Po celém světě jich existuje bezpočet a můžete se vypravit na takové, které budete mít skutečně jen pro sebe, nebo ty, které budete sdílet jen s omezeným počtem dalších hostů.

Podle cestovních kanceláří, které tyto typy dovolených nabízejí, jsou obě možnosti mezi lidmi stále populárnější. „Poptávka po dovolené na soukromém ostrově se v posledních dvou letech zvýšila o 26,5 procent“, uvádí Jack Ezon, prezident cestovní kanceláře Ovation Vacation z New Yorku, která se zaměřuje právě na luxusní pobyty. „Poptávka po takovýchto libůstkách je velmi vysoká,“ přidává se Jay Johnson z Coastline Travel Advisors, kalifornské cestovní kanceláře, která obstarává dovolené vlivným lidem ze Silicon Valley.

Ptáte se, kdo si pronajme soukromý ostrov? Typ lidí, kteří „se nechtějí řídit časovým rozvrhem, nechtějí s nikým sdílet bazén, slyšet cizí jazyky nebo poslouchat cizí děti,“ říká Ileana von Hirch, spoluzakladatelka UltraVilla, katalogu luxusního ubytování po celém světě. „Pokud se někdo bude chovat špatně, nikdo se to nedozví. V tom je jejich kouzlo.“

Ne všechny soukromé ostrovy nabízejí malou armádu služebnictva, italské vilky a ceny, které si mohou dovolit pouze oligarchové. Ve skutečnosti existují ostrovy, mezi kterými si vybere každý. Od bosého luxusu ostrova Mnemba v Zanzibaru, kde nejbližší další pár na ostrově jsou antilopy, až po kouzelný Parrot Cay v karibském souostroví Turks a Caicos. A pokud hledáte zajímavé sousedy, můžete si pronajmout i část ostrova Necker v Karibiku, který patří excentrickému miliardáři Richardu Bransonovi.

Pro inspiraci vytipoval web Wall Street Journal 12 ostrovů, kde si můžete vysněnou dovolenou užít. Teď už si stačí jen vybrat místo a nechat se na vysněném ostrově vysadit.


1. Pro ty, kdo chtějí načerpat novou energii: Mnemba Island, Zanzibar

Na ostrově, který se nachází u severovýchodního výběžku Zanzibaru, není nikdy více než 20 hostů. Nechte se rozmazlit službami, které vám budou nabízeny na malém kousku přírody. Tento pobyt vás jistě přesvědčí o tom, že existuje i něco takového jako „udržitelný luxus“ a že to není jen protimluv.

K dispozici je deset vkusných, minimalistických chat s doškovou střechou v barvách písku a béžové, které jsou postaveny přímo na pláži. Nabízejí spoustu prostoru pro to, abyste se mohli cvičit v umění relaxace. Ceny za osobu na noc začínají na zhruba 30 tisících korunách.

mnemba


2. Pro milovníky starých časů: Sanda Island, Skotsko

Tento ostrov má do tropického ráje daleko, ale pobytu zde určitě nebudete litovat. Zvlášť pokud horko není vaše a máte rádi kopcovité venkovské scenérie a ano, taky ovce.

Ubytování: K dispozici jsou čtyři pohodlné kamenné chatky s vkusně zařízeným interiérem. Každá chatka má výhled na moře a krb. Za noc pro dvě osoby zaplatíte přibližně 7 tisíc korun, anebo zhruba 70 tisíc za noc za pronájem celého ostrova, který pojme až osm osob.

sanda


3. Pro rodiny: Kamalame Cay, Bahamy

Tenhle rezort vás okouzlí. Když budete mít chuť na společnost, můžete se seznamovat s ostatními hosty v prostoru nazvaném „great house“ a jestli naopak preferujete samotu, pronajměte si jednu z několika plážových vilek a zůstaňte v ní. Budete si tam připadat jako jediní obyvatelé ostrova. Pokoj v rámci rezortu si pronajmete od zhruba 6 000 korun, vilu za necelých 30 tisíc.

kalamame


4. Pro potapěče: Vamizi Island, Mosambik

Ostrov Vamizi je jedním z nejlepších míst, kde se můžete potápět. Leží u nedotčeného korálového útesu a je obydlen lidmi, kteří ho milují a voda je tu tak průzračná, že vás to nepřestane fascinovat. Ubytovat se můžete v šesti vilách, které jsou dostatečně daleko od sebe, takže v nich budete mít příjemné soukromí. Každá vila je postavená ze dřeva a došek, má vlastní bazén, kuchaře i pláž. V hlavní sezoně cena ubytování začíná na cca 75 tisíc korun.

vamizi


5. Pro ty, kdo rádi pozorují slavné lidi: Parrot Cay by Como, Turks a Caicos

Parrot Cay je oblíbená destinace celebrit, které zde mohou najít vlastní kousek soukromí, kde se mohou skrýt, nebo naopak zajít do baru, pokud chtějí být vidět. Pokud hledáte právě takovou společnost, je to ideální místo i pro vás. Ubytovat se tu můžete od zhruba 14 tisíc korun za noc.

parrot cay


6. Pro ty, kdo jsou v očekávání: Cheval Blanc Randheli, Maledivy

Nastávající rodiče si tu mohou užít pobyt na rozlehlých, na vodě postavených chatkách a nemusí tu potkat živou duši (kromě personálu samozřejmě), nebo se bavit s ostatními hosty v jedné z 5 restaurací a na atolu Noon. Zkrátka stihnete si tu odpočinout ještě než předtím, než vám mimino převrátí život naruby. Chatku získáte za přibližně 50 tisíc korun za noc.

cheval blanc


7. Pro ty, kdo rádi meditují: Ratua, Vanuatu

Veškerý zisk z tohoto letoviska jde na podporu místní komunity. Je zde patnáct 200 let starých indonéských domů předělaných na bungalovy, které jsou uspořádány do třech vesnic. Koně se zde volně pasou a kuchyňský personál vám k večeři připraví to, co si sami ulovíte v přírodě. Cena za noc startuje na necelých 9 tisících korunách za osobu.

ratua


8. Pro ty, kdo jsou nedbale elegantní: Li Galli, Itálie

Tento ostrov u pobřeží Amalfi vlastní Rudolf Nureyev a má jediný cíl – udržet jeho starosvětský půvab. Nachází se zde tři vily (jedna z nich je připomíná římskou rozhlednu a má vlastní bazénse slanou vodou), kaple a přistávací plocha pro vrtulník. Povaze ostrova odpovídá i cena za jeho pronájem. Týden tady pořídíte za cca 3,3 milionu korun.

li galli


9. Pro ty, kdo milují rybaření: Severní ostrov, Seychely

Vily s doškovou střechou jsou na ostrově rozmístěny tak, že vám zajistí soukromí a umožní splnění každého rozmaru. Vydejte se soukromou lodí na ryby či šnorchlovat kdykoli jen budete chtít. A možná, že zakotvíte přesně v těch místech, kde William a Kate navštívili na svých líbánkách. Za noc zaplatíte přibližně 120 tisíc korun za osobu.

????????????????????????


10. Pro ty, kdo jsou zvídaví: Bird Island, Belize

Pokud se chcete dostat na tento soukromý ostrov obklopený korálovými útesy, najděte majitele železářství na hlavním ostrově a ten vás tam doveze na svém člunu. Nečekejte žádný personál, avšak skutečnost, kdy budete mít celý (malý) ostrov, malý tyrkysový dům a spací kabinu sami pro sebe. Pár za noc zaplatí zhruba 7 500 korun.

bird island


11. Pro plutokraty: Laucala Island, Fidži

Po příletu soukromým letadlem vás očekává bývalý ostrovní ráj Malcolma Forbese s 25 vilami a 5 restauracemi a bary. Na každého hosta připadá 8 zaměstnanců. Noc pro dva vás vyjde na přibližně 140 tisíc korun.

laucala


12. Pro Gaugina v každém z nás: Brando, Francouzská Polynésie

Bývalé útočiště Marlona Branda se pyšní neposkvrněnou přírodou a 35 vilami rozesetými po pláži. Pro výlety na moře jsou pro vás připraveny čluny a pro případ, že nenarazíte na perlorodku v přírodě, na vás čeká obchod s tahitskými perlami. Za noc pro dva tu zaplatíte něco málo přes 60 tisíc korun.

brando úvod