Nevíte, co dělat o víkendu v Praze? Vezměte kolečkové brusle a vyrazte na místa, která jsme pro vás vybrali. A nevadí, pokud žádné brusle nemáte, skoro na všech stezkách si je můžete v odpoledních hodinách zapůjčit.

Pokud nejste zrovna příznivcem tohoto sportu, vezměte kolo nebo koloběžku, sluchátka do uší a jen si užívejte přírodu kolem. Protože i v Praze se dá najít. Určitě vás to bude bavit.


Mokří svalovci a točená limonáda

V Troji není jen zoo, ale taky jedna z nejlepších inline stezek v Praze. I když je téměř po celé trase hladký asfalt, je tu pár kopců, na kterých si musíte dát pozor, abyste neskončili v řece. Brusle si můžete zapůjčit hned u slalomového areálu, kde právě teď kanoisté trénují na Světový pohár ve vodním slalomu v italské Ivrei.

Čeká vás sedmikilometrová trasa táhnoucí se podél řeky kolem trojského, raně barokního zámku, zoologické zahrady, přívozu v Zámcích až do vsi Brnky, kde trasa končí. Po celém úseku je spousta malých stánků s občerstvením, ten nejlepší ale najdete kousek od přívozu přes řeku v Podhoří. Jmenuje se Koloniál a mají tu točenou limonádu a smažený sýr v housce, to kdybyste cestou dostali chuť na něco strašně nezdravého.

A bacha na užovky, na trojské stezce se jim obzvlášť líbí.


Za robotem a krásným výhledem

„Žižkovu se vyhni“ už dávno neplatí. Minimálně ne cyklostezce pod Vítkovem, která byla vybudována na bývalé jednokolejné vítkovské železniční trati. Začíná poblíž křižovatky U Bulhara – u mostu přes Seifertovu ulici, vede po rekonstruovaném železničním mostě až k úpatí vrchu Vítkov, odkud dobruslíte na Krejcárek, kde stezka končí.

Nenáročný hladký terén oceníte nejvíc v době, kdy se vám nechce z centra příliš daleko – stezka je dlouhá jen 3 kilometry. Můžete sem zajet klidně během polední pauzy a dát si tu po tréninku oběd v jedné z místních restaurací, třeba u zmiňovaného robota ve Storm Grill Garden.

A jestli budete mít víc času, zvolněte a pokochejte se krásným výhledem na starou železnici, Pražský hrad nebo Husitskou ulici tak, jak jste ji ještě neviděli. Stojí to za to.

Je lepší sem jezdit v dopoledních či odpoledních hodinách – nikoliv večer, když se stmívá. Místy by vám to tady nemuselo být příjemné, hlavně u Vítkovského tunelu.


Beach volleyball a piknik v parku

Areál Ladronky se nachází v blízkosti strahovského stadionu a rušné křižovatky Vypich. Z centra se sem nejlépe dostanete tramvají 22, která vám zastaví přímo u 4,23 kilometrů dlouhé, v Praze nejdelší osvětlené inline dráhy ve tvaru osmičky.

Uprostřed parku najdete jednu z nejznámějších pražských usedlostí z konce 17. století, která dnes slouží jako kulturně-společenské centrum. Je tu restaurace, půjčovna bruslí, volejbalové kurty a dětské hřiště. V areálu Ladronky si můžete zahrát také tenis, pétanque nebo disk golf.


Z Podolí až ke Zbraslavskému mostu

Tohle je jedna z nejdelších a také nejoblíbenějších pražských cyklostezek. Pokud se sem ale vydáte na bruslích, je lepší vystoupit na nádraží Braník nebo zaparkovat přímo u golfového hřiště Hodkovičky. Právě tady začíná hezká trasa až na Zbraslav podél řeky a kolem FreeStyle Parku Modřany, kde si můžete dát dobré espresso, zapůjčit lodičku nebo motorový člun.

Je to romantika takhle u řeky, a proto tady potkáte spoustu zamilovaných párů. A s tím taky musíte počítat. Tohle místo oslovilo kdekoho, proto je nejlepší sem jezdit dopoledne, kdy tu téměř nikdo není. Ne všechna místa jsou dobře osvětlená, proto tady nebruslete večer.