Bill Gates byl odjakživa vášnivým čtenářem. Jako dítě dokonce přečetl celou sadu Encyklopedie světa svých rodičů – a to v abecedním pořádku. Jeho rodiče museli dokonce zavést speciální zákaz v době společných večeří: žádné knihy u stolu.

Gates je i dnes knihomolem a pravidelně přečte jednu knihu týdně. Na svém blogu GatesNotes pravidelně zveřejňuje hodnocení literárních děl, která „zhltnul“. Nedávno zveřejnil svůj výběr za rok 2016 a je to opravdu zajímavý mix zahrnující tenis a sportovní boty, genetiku i vůdcovství.

Čtenářský deník nejbohatšího muže světa ukazuje, jak široký je záběr jeho zájmu, a také, že si příliš nelibuje v beletrii. Všechny knihy jsou bohužel k dostání pouze v angličtině, takže český čtenář se bude muset pocvičit i v cizím jazyce.

Shoe dog (autor Phil Knight)

Knight je spoluzakladatelem gigantu se sportovní obuví a oblečením značky Nike a ze své předsednické pozice v této společnosti odešel letos v červnu. Gates si Knightovy memoáry vychvaluje a popisuje ho jako „upřímně osvěžující připomenutí toho, jak cesta k úspěšnému podnikání opravdu vypadá; zmatek, riskování, a spousta chyb.“

String theory (autor David Foster Wallace)

Název trochu mate a čtenář by očekával, že se bude jednat o knihu s tématem fyziky, avšak pravda je jinde. Tato kniha je ve skutečnosti sbírkou esejů, které David Foster Wallace napsal o tenise – sportu, ve kterém Gates opět našel zalíbení.

Čtěte také: Čtenářský deník podle Gatese. Na léto doporučuje těchto pět knih

Gene: Intimate history (autor Siddhartha Mukherjee)

Autor této knihy je doktor a nositel Nobelovy ceny píšící o genomu se speciálním zaměřením na etické otázky, které spolu s rozvojem technologií v této oblasti vyvstávají. Navíc, jak Gates píše, je tato kniha určena laickému publiku.

The Myth of the Strong Leader (autor Archie Brown)

V této knize z roku 2014 autor poukazuje na to, že vůdci s největším historickým otiskem a přínosem k humanitě nejsou zpravidla ti, které bychom označili za silné vůdce. Gates říká, že jsou to ti, kteří „spolupracují, vyjednávají a delegují – a uvědomují si, že nikdo nemůže sám znát odpovědi na všechny otázky.“

The Grid: The Fraying Wires Between Americans and Our Energy Future (autor Gretchen Bakke)

Tato kniha se zabývá jedním z témat, která jsou Gatesovi opravdu blízká. „Knihy o obyčejných věcech jsou kolikrát velice fascinující,“ říká. Gates se zajímá o elektrickou rozvodnou síť, protože jedna z jeho prvních prací (když byl ještě na střední škole), bylo sestavování softwaru, který řídil rozvodnou síť pro celý severovýchod Spojených států. Podle něj tato kniha přesvědčí čtenáře, že elektrická rozvodná síť je jedním z největších inženýrských zázraků moderní doby.

A pokud už máte tyto knihy přečtené, nezoufejte. Bill Gates jich má na svém blogu za šest let tolik, že i největší knihomol bude mít na pár měsíců plné ruce práce.