Letiště Singapur Changi je už pošesté za sebou nejlepším letištěm světa. Zvítězilo totiž v soutěži Skytrax World Airport Awards, které se přezdívá Oscary leteckého průmyslu a která vychází z hodnocení milionů cestujících z celého světa.

Jde o nebývalý výkon, který ukazuje, kolik času, peněz a úsilí Singapur investoval do toho, aby se stal vstupní branou do zbytku Asie.

Čtěte také: Skukuza. Letiště, kam poletíte jen proto, abyste mohli říct, že jste na něm byli

Esteticky podobný zážitek jako ze Singapuru si odnesete i z Mezinárodního letiště Inčchon v korejském Soulu (2. místo v soutěži) anebo z letiště v Hongkongu (4. místo).

Jihoasijský městský stát si ale dává obzvlášť záležet na tom, aby působivé vybavení zkombinoval s co největší efektivitou svého letiště. A právě tím u cestujících boduje.

Loni Changi odbavilo neuvěřitelných 62,2 milionu pasažérů a uskutečnilo se na něm více než 373 tisíc přistání a startů, což znamená, že tam letadlo přistálo nebo vzlétlo každých 85 vteřin(!!).

Na špici dlouhého seznamu ho ale drží samozřejmě i podobně dlouhá nabídka místního exkluzivního vybavení. Letiště se může pochlubit dvěma tucty salonků, pasažéři na něm mohou zajít do dvou kin, kde se nepřetržitě a zdarma promítají nejnovější filmové trháky, na střeše komplexu je bazén a najdete tu i zahradu plnou slunečnic.

A i když je současné Changi už dost impozantní, je to jenom zlomek toho, co má správa letiště v plánu do budoucna. Stručně řečeno – jde jí o to, aby Changi nebylo jen nejefektivnějším letištěm světa, ale také tím nejkrásnějším.

Vizualizace chystaného projektu Jewel

Už příští rok by se proto měla otevřít nová část nazvaná Jewel Changi Airport, která nabídne dalších 300 restaurací a obchodů, park plný stromů, mezi jejichž korunami se bude možné během čekání na let procházet díky speciálním lávkám, chybět nebude ani bludiště z živého plotu a další atrakce a lákadla zejména pro děti. Asi nepřekvapí, že projekt, rozprostřený do 10 poschodí, vyšel zhruba na miliardu dolarů.

Tolik tedy Singapur a jeho světová letištní jednička. Pokud vás zajímá, která další letiště se dostala do první desítky těch nejlepších, scrollujte dál.

2. Soul, Jižní Korea (ICN)


3. Tokio Haneda, Japonsko (HND)


4. Hongkong (HKG)


5. Dauhá, Katar (DOH)


6. Mnichov, Německo (MUC)


7. Nagoja, Japonsko (NGO)


8. Londýn, Heathrow (LHR)


9. Curych, Švýcarsko (ZRH)


10. Frankfurt, Německo (FRA)