Máte v plánu cestu na sever? Anebo třeba do Berlína? Dnešním dílem završíme náš miniseriál o nejlepších nákupních adresách pro všechny, kteří hledají osobité značky, luxusní nebo třeba lokální originální módu – zkrátka je zajímají věci, které nemá každý. S tímhle adresářem se rozhodně nespletete.

Kodaň – Pilestræde

kodaň done

Dánská metropole možná není pro české módní nadšence tak notoricky známá, to je ale chyba. Příležitostí pro zajímavé nákupy tu je na každém kroku spousta. „Já nakupuju ráda okolo ulice Pilestræde, tam najdu to nejlepší ze skandinávského designu,“ říká Patricia Drati Rønde, která v Kodani s manželem a dcerou žije už léta. „Co se týče módy, je tu krásný concept store švédské značky Acne Studios (Pilestræde 40), je tu butik dánské značky Samsøe & Samsøe (Pilestræde 8), který kromě vlastní značky nabízí také další dánské a švédské značky jako Won Hundred, Carin Wester či Whyred,“ jmenuje Patricia některé z předních mladých hip skandinávských značek.

Za návštěvu stojí i skvělý interiérový butik Hay (Pilestræde 29), kde seženete doplňky do bytu nebo do kanceláře. „Další oblíbená značka, která nabízí minimalistickou, ale zároveň velmi ženskou skandinávskou módu je Designers Remix by Charlotte Eskildsen na Pilestræde 8D,“ dodává.

Milovníci tenisek by rozhodně neměli minout obchod S for Sneakers na Pilestræde 52. A když vám z toho všeho vyhládne, na adrese Pilestræde 32 rozhodně doporučujeme trendy jídelnu Raw 42!

Berlín – Oderbergerstrasse

voo_store_berlin_4 done

Zatímco Kodaň možná tolik známá není, Berlín má většina z vás nejspíš prochozený křížem krážem. Přesto vás možná některými nákupními tipy překvapíme. Doporučujeme navštívit například concept Voo Store na Oranienstrasse 24 v Kreuzbergu (prozkoumat ho můžete tady), kde najdete jak globálně populární značky jako Calvin Klein, Helmut Lang nebo DKNY, tak i několik desítek méně známých berlínských značek oblečení, bot, brýlí či šperků – doporučujeme třeba hravé doplňky Malaika Raiss či minimalistické šperky Ina Beissner.

Pokud však hledáte skutečné poklady, doporučíme spíše okolí Oderbergerstrasse v Prenzlauerbergu. „Ve zdejších second handech se dají sehnat krásné designové kousky včetně úžasných bot, tady je také nejvíc designérských obchodů převážně lokálních značek,“ doporučuje Pavla Brožková, která do Berlína jezdí pravidelně několikrát ročně.

Budapešť – Andrássyho třída, Deák tér

Budapešť Il Bacio 2 done

Budapešť má pro Čechy skvělou atmosféru – trochu připomíná stověžatou Prahu, dlouhými a širokými bulváry zase evokuje atmosféru Vídně, Berlína či Paříže. Jeden z těch hlavních – Andrássyho třída – je současně i proslulou nákupní tepnou, kde se nachází butiky prověřených luxusních značek.

„Naproti majestátní budově Opery nedávno otevřeli módní dům Il Bacio Di Stile, kde najdete high street brandy známé spíše z newyorského Saks Fifth Avenue či Bloomingdaleʼs (Juicy Couture, See by Chloe, DKNY), koupíte zde i střevíčky Jimmy Choo, kabelku Céline či cool francouzskou značku Zadig & Voltaire,“ vypočítává Ivona Horváth Souralová, která Budapešť často navštěvuje.

Budapešť Il Bacio di stile done

„Smyslový zážitek z nákupu umocní nejen krásné prostory, které respektují původní pavlačovou strukturu, ale i nádherná vůně s tajným složením, jež se line každým patrem a způsobuje, že se vám odsud nechce odejít,“ láká k návštěvě.

Budapešť se podle ní momentálně nese na módní „berlínské“ vlně, a tak zde najdete řadu butiků se strohým, avšak stylovým interiérem i opulentní luxusní second handy, kterými se můžete prohrabovat hodiny. „Povinnou zastávkou je concept store Mono Fashion v ulici Kossuth Lajos 20, kde objevíte to nejlepší ze současné maďarské módy, počínaje přísně minimalistickými modely značky NUBU a konče háčkovanými šaty návrhářky Sáry Bálint, které vypadají jako spíchnuté z babiččiných krajkových deček,“ vypočítává Ivona.

„Jednou z nejlepších maďarských návrhářek je Sandra Sándor tvořící pod značkou Nanushka. Její butik s ležérně elegantními modely, se nachází v srdci Budapešti na Deák tér 17 a uchvátí vás svými prostory – působí totiž, jako byste se procházeli pod ohromnou bílou peřinou,“ pokračuje.

A jak upozorňuje její kamarádka Vendula Vránová, která v Budapešti žije, současná maďarská móda se v Budapešti ukrývá také v obchodech s přívlastkem vintage. Ten největší je v ulici Anker köz 2 poblíž náměstí Deák a jmenuje se Retrock.


Přečtěte si také minulé díly našeho miniseriálu. V prvním jsme se věnovali luxusním evropským nákupům, v druhém těm originálnějším a méně známým adresám v Paříži, Miláně nebo ve Varšavě.