Pokud váháte, kam letos vyrazit k moři, máte štěstí. Trip Advisor totiž tento týden zveřejnil svůj každoroční žebříček těch nejlepších destinací různých kategorií. Tento cestovatelský portál každoročně sestavuje na základě milionů recenzí individuálních cestovatelů a nejdete mezi nimi i pětadvacítku nejlepších pláží.

Následující desítka tak představuje naprostou špičku toho, co naše zeměkoule nabízí.

1. Baía do Sancho, Brazílie

Návštěvníci nejkrásnější světové pláže si zážitek (i případné fotky na Instagram) musí zasloužit – na pláž v zátoce na ostrově Fernando de Noronha se dá dostat jen lodí nebo po příkrých schodech. Odměnou za dobrodružnou cestu vám ale bude tyrkysová voda, divoká vegetace, a když budete mít štěstí, i blízké setkání s delfíny.

2. Eagle Beach, Aruba

První ze tří karibských destinací ve výběru najdete ve stejnojmenné čtvrti arubského hlavního města Oranjestad. Nejširší pláž na ostrově je známá mimo jiné stromy fofoti, které jsou pro Arubu typické. A samozřejmě čistou vodou a jemným pískem, jinak by to ani nešlo.

3. Cable Beach, Austrálie

Jediný zástupce Austrálie v první desítce se nachází ve městě Broome a jeho hlavní atrakcí jsou projížďky na velbloudech na horizontu podél více než dvacetikilometrového pobřeží. Do toho přidejte až kýčovitě nádherný západ slunce a třetí místo je jasné.

4. Reynisfjara, Island

Pokud máte spíš než polehávání na horkém písku rádi zimu, jeden tip z výběru najdete i na Islandu. Konkrétně pláž Reynisfjara známou hlavně díky černému písku a rozervaným skalám, které ji obklopují. Kvůli silným proudům (a taky studené vodě) si tu nezaplavete, ale zato třeba uvidíte polární záři.

5. Grace Bay, Turks a Caicos

Loňský vítěz žebříčku sice letos o něco klesl, to ale neznamená, že by ztratil cokoli ze svého kouzla. Pláž na téměř neznámém souostroví září tyrkysovou vodou a bílým pískem a je součástí národního parku, jehož další pláže taky stojí za návštěvu.

6. Praia da Falésia, Portugalsko

Pokud chcete zůstat v Evropě, ale přece jen hledáte o něco tradičnější pláž, zamiřte podle Trip Advisoru do portugalského regionu Algarve. Najdete tam pláž známou pod místním názvem Praia da Falésia, snadno rozpoznatelnou podle načervenalého útesu, který se nad ní tyčí. Pokud chcete nějaké aktivnější vyžití, pláž se skvěle hodí na surfování, okolí pak na lehčí turistiku.

7. Radhanagar Beach, Indie

Indie sice nepatří k zemím, které na první dobrou lákají svými plážemi, ale tu, kterou najdete západním pobřeží ostrova Swaraj Dweep, by byla škoda minout. Radhanagar na jedné straně omývá čisté tyrkysové moře a jen pár metrů od něj začíná bujná vegetace. Mezi nimi je samozřejmostí jemný bílý pásek. Díky orientaci na západ tady mívají nádherné západy slunce, tak klidně zůstaňte celý den.

8. Spiaggia dei Conigli, Itálie

Pokud se chystáte do Itálie, zapomeňte na klasická, mezi Čechy masově oblíbená letoviska, a raději zamiřte o něco dál na jih, na ostrov Lampedusa. Na jeho jižním pobřeží tam v zátoce najdete pláž, jejíž název v češtině znamená pláž zajíců a která je ideální nejen pro koupání a opalování, ale taky potápění a pozorování podmořského života.

9. Varadero Beach, Kuba

Nejspíš jedna z nejznámějších pláží světa si svou slávu bezpochyby zaslouží. Pobřeží v nejpopulárnějším kubánském letovisku totiž představuje dvacet kilometrů čistého bílého písku, stejně průzračné vody a zároveň plno doprovodných aktivit, jako třeba windsurfing nebo potápění.

10. Ka’anapali Beach, Havaj

Desítku nejkrásnějších pláží uzavírá ta na havajském ostrově Maui. Kromě koupání a surfování je na ní populární i potápění, každý večer se navíc koná tradiční rituál, v rámci kterého původní obyvatelé při západu slunce skákali ze skály do vody, aby prokázali svou odvahu. A pokud by vám to ze země nestačilo, místní nad pláží nabízejí i vyhlídkové lety.