Svižnou šachovou story Dámský gambit či napínavé tipování vraha v Mělas to vědět už nejspíš nikomu doporučovat nemusíme, během všech karantén a lockdownů tyhle seriály zvládla zhltnout většina z nás.

Rok 2020 byl však pochopitelně na nabídku mnohem bohatší a v záplavě novinek jste mohli řadu zajímavých počinů snadno přehlédnout. Vybíráme proto to nejzajímavější, co byste letos ještě měli stihnout.

Bludné kruhy

(HBO)

Mark Ruffalo se rozhodl vystoupit z komiksové kůže Hulka a věnovat se zase o něco vážnější tematice. V šestidílné minisérii podle bestselleru Wallyho Lamba si střihl dvojroli dvojčat Dominicka a Thomase, které osud stíhá jednou nepříjemnou ranou za druhou.

Podívaná o tom, že nejbližší se v nejtěžších chvílích neopouštějí, je tíživá, ale zároveň poutavá a dojemná. Z velké části díky excelentnímu Ruffalovi, který seriál také produkoval.

Normální lidé

(BBC/Hulu)

Další sázka na bestseller a další absolutní zásah. Dvanáct půlhodinových epizod sleduje dospívání ústřední dvojice hrdinů Marianne a Connella a jejich komplikovaný vztah. To sice může znít banálně, jenže v podání Normálních lidí není, za což seriál vděčí i perfektní předloze od Sally Rooney. 

Uvěřitelnou mileniálskou story a všechny jemné emoce hlavních postav se koprodukci BBC a Hulu povedlo perfektně přenést do seriálové podoby a ještě doplnit o skvělý výběr doprovodných písní. 

Kvíz

(ITV)

Je to lež, nebo pravda? Třídílná minisérie podle skutečných událostí zachycuje osud Charlese Ingrama, který vyhrál milion liber v britské verzi Chcete být milionářem? Následně ale čelil obvinění z podvádění. 

Zejména ty, kdo jeho osud z novin vůbec neznají, čeká napínavá podívaná. Ostatní pak nostalgická vzpomínka na časy, kdy večery na Nově patřily Vladimíru Čechovi šermujícímu se statisícovými šeky.

The Iliza Shlesinger Sketch Show

(Netflix)

Sedmatřicetiletá americká komička Iliza Shlesinger patří mezi nejzábavnější standupist(k)y na Netflixu. Momentálně je tam k vidění její show z roku 2019 s názvem Odhalená. A pokud vás její neuctivé a zároveň brutálně trefné vtipy osloví, určitě oceníte i její letošní sérii satirických skečů.

Shlesinger tuhle show osobně produkuje a pochopitelně v ní i sama hraje. Podobně jako ve svých standupech se v každém dílu energická blondýna s drsným hlasem trefuje do vztahových a jiných stereotypů, feminismu nebo třeba kultury diet. Určitě vám tak nejenom polechtá bránici, ale taky zahřeje šedé buňky mozkové na provozní teplotu.

Mrs. America

(FX)

Jedna z nejlepších seriálových novinek letošního roku je napínavá, vtipná a skvěle zahraná. A přitom je jejím ústředním tématem politika, přesněji americký boj za genderovou rovnoprávnost v sedmdesátých letech.

Koho by napadlo, že ideologický boj napříč politickými stranami může být tak zajímavou a dramatickou podívanou. Věřte nám, spolknete ho jako malinu za jedno vánoční odpoledne.

Gangs of London

(Sky Atlantic)

Gareth Evans si udělal jméno akčními bojovkami ze série Zátah. Jeho první seriál ale nepřináší jen poctivou a nekompromisní akci, ale také atmosférický náhled do londýnského podsvětí, kde po smrti mafiánského bosse nastane boj o moc mezi dalšími gangy.

Gangs of London jsou drsné, občas brutální, dějově promyšlené a zručně natočené.

Big Mouth

(Netflix)

Animovaný sitcom Big Mouth není žádná novinka, aktuálně si můžete pustit už jeho čtvrtou sérii. Což je skvělá zpráva, protože pokud jste se k němu zatím nepropracovali, našli jste právě ideálního společníka na binge watching.

Big Mouth je chytrý, vtipný, zábavný, vulgární, laskavý, navýsost lidský a drží si vysokou úroveň už čtvrtou sezonu v kuse. Tak se nechejte pobavit.