Zatímco se farmaceutické společnosti předhánějí ve vývoji vakcíny proti koronaviru, nenápadná továrna v Březové na Sokolovsku vyrábí zatím nejefektivnější zbraň, kterou v boji s pandemií máme – mýdlo.

SOAP Sokolov je momentálně jedinou firmou, která v Česku vyrábí mýdla tuhá. Denně jich z jejich linek vyjede až 100 tisíc kusů, v době největší nákupní horečky jich firma dokázala vyprodukovat dokonce dvojnásobné množství.

„Prvním dvěma měsícům, kdy lidé začali zběsile nakupovat, jsme říkali mýdlová sezona. V běžném provozu jedeme na jednu směnu, tehdy jsme ale museli zařídit i druhou, odpolední směnu. O prázdninách se to ale zase uklidnilo,“ říká Gabriela Mezková, výkonná ředitelka společnosti, která loni dosáhla obratu 35 milionů korun.

I dnes je poptávka o něco vyšší, jarnímu navýšení se ale podle ředitelky nemůže vyrovnat. „Myslíme si, že pokud by se mýdlové šílenství mělo vrátit i na podzim, tak by už přišlo. Tehdy byla situace způsobená i tím, že máme velké odběratele v Polsku a polský ministr zdravotnictví na jaře prohlásil, že tuhé mýdlo je v boji s covidem skvělá zbraň,“ směje se ředitelka.

Právě Polsko je nyní největším odběratelem sokolovské továrny. „Zatím fungujeme v modelu B2B a zaměřujeme se na velké obchodní partnery a privátní značky, které pak dále mýdla pod svým brandem prodávají,“ vysvětluje výkonná ředitelka.

Začínali jsme s klasickou stogramovou kostkou.

Kromě východních sousedů dováží SOAP Sokolov mýdla i do Chorvatska, na Slovensko nebo do Německa. Velká část výrobků pak zůstává v Česku. „Své klienty přímo uvádět nemůžeme, pokud ale zákazník na mýdle vidí, že bylo vyrobeno v České republice, tak je s největší pravděpodobností právě od nás,“ říká Gabriela Mezková.

Společnost vznikla před dvěma lety spojením Sokolovské uhelné a firmy Krufin, která se mimo jiné výrobou mýdel zabývala. „Začínali jsme s klasickou stogramovou bílou kostkou mýdla. Dnes už umíme udělat různé tvary, vůně i druhy. Nově také vyrábíme tuhé šampony,“ popisuje ředitelka.

Situaci s koronavirem navíc firma dokázala využít, když na jaře vyvinula první ryze české antibakteriální mýdlo, které sama prodává. Vývoj trval téměř půl roku.

„Antibakteriální mýdlo se nám podařilo vydat vlastně až na konci první vlny. Bojovali jsme s tím, že ne každá přísada se dá použít do tuhého mýdla tak, aby byly aktivní antibakteriální složky rozložené rovnoměrně. U těch tekutých je to jednodušší,“ vysvětluje Gabriela Mezková.

Jedinečná receptura se od té klasické liší jednak speciální antibakteriální přísadou, a potom obsahem koloidního stříbra, známého svými antiseptickými účinky.

Letošní mimořádné výsledky chce firma využít pro svůj další rozvoj: soustředit se bude na německý trh, kde zatím spolupracuje pouze se dvěma odběrateli. Svoje zdroje zaměří sokolovští na získávání dalších certifikací, které deklarují určitou úroveň kvality tuhých mýdel – a jsou pro expanzi na další evropské trhy stěžejní.