Nejlepší podmínky pro vaše podnikání jsou podle letošního žebříčku amerického Forbesu ve Velké Británii, na Novém Zélandu a v Nizozemsku. Česká republika se umístila na 28. místě.

Velká Británie se na první příčku vyhoupla poprvé v celé historii tohoto žebříčku, který se sestavuje už 12 let. Minulý rok byla Británie na desátém místě a vyvrátila tím předpovědi o tom, že po vystoupení z Evropské unie její ekonomika zkolabuje.

Čtěte také: Praha vás už nebaví? 50 nejlepších měst, kam se jako mileniál přestěhovat

U 153 zemí se posuzovalo 15 různých faktorů, přičemž každá kategorie měla stejnou váhu. Porovnávala se tak například míra korupce, osobní, obchodní a finanční svoboda, inovace, daně, technologie, vlastnická práva nebo byrokracie a vycházelo se z veřejně dostupných dokumentů institucí jako Transparency International, Freedom House, Světové ekonomické fórum a další.

Více o metodologii sestavování žebříčku si můžete přečíst tady.

Top 25 zemí pro podnikání podle Forbesu:

Celý žebříček 153 posuzovaných zemí najdete zde.

Ukázalo se, že hrubý domácí produkt Velké Británie vzrostl o 1,8 procenta, stejně tak stouply ceny domů a míra nezaměstnanosti klesla na úroveň 4,3 procenta.

I přesto, že se čeká na oficiální odchod Velké Británie z Unie, plánovaný na březen 2019, v dlouhodobou sílu britské ekonomiky věří kupříkladu banka Wells Fargo, Apple nebo Facebook. Ten koupil například pozemek o rozměru 700 000 čtverečních stop a Wells Fargo zase nové evropské sídlo v londýnské finanční čtvrti za 400 milionů dolarů.

Na druhém místě se už třetí rok po sobě umístil Nový Zéland a první pětku doplňují Nizozemsko, Švédsko a Kanada. Z druhého konce jsou na tom nejhůře Čad, Gambie, Haiti, Afghánistán a Libye.