Americká technologická společnost Google v srpnu představila devátou generaci svých referenčních telefonů Pixel a soudě podle jejich designu je naprosto očividné, komu s nimi hodlá na trhu konkurovat. Jak tedy jejich nejnovější produkt dopadl ve srovnávacím testu s iPhonem 15 Pro Max od Applu?

Srovnání loňského iPhonu s jeho letošním vyzývatelem samozřejmě není úplně fér. Nicméně protože nejnovější iPhone 16 Apple představí zákazníkům až za týden, na českém trhu si na něj nejspíš ještě nějakou dobu počkáme.

Googlu se každopádně už loni po delší době podařilo naskočit na nejnovější trendy a dostat se do čela pomyslného závodu. Tím bylo v případě generace přístrojů Pixel 8 především uvedení a integrace generativní umělé inteligence (AI), která byla v zařízeních integrována od editace fotek až po vyhledávání souborů.

Kromě toho přinesla také kvalitnější displeje, vylepšené fotoaparáty a vlastní čipovou sadu Tensor Mobile. Zatímco samotná čipová sada svým výkonem nijak zvlášť neoslnila, fotoaparáty a displeje telefonů vzbudily větší pozornost. Celkově ale hardware fungoval hlavně jako dobře sladěný orchestr pro umělou inteligenci.

Ta loni umožnila například jednoduše přemísťovat nebo odstraňovat objekty z fotografií, automaticky přepisovat audio na text, fungovat jako automatický tlumočník cedulí na dovolené v exotických zemích, vyčistit zvuk z nahraného videa, generovat rychlou rešerši webu či e-mailu nebo vyhledávat označením části obrazovky. Loňské novinky brzy ovládly celý androidí ekosystém a po technologiích od Googlu vděčně sáhl i takový kolos, jako je jihokorejský Samsung.

Na těchto základech stavěl Google i letos, ovšem s tím rozdílem, že je pořádně rozšířil. U vlastních procesorů „potunil“ zejména spotřebu a zahřívání telefonů, fotoaparáty doznaly skokový upgrade a generativní AI v mobilu umí kompletně zeditovat nebo předělat vaše obrázky, upravit video či předělat původní fotografii na úplně novou scenerii. Stejným způsobem ale můžete generovat také nový obraz takříkajíc na zelené louce.

Výsledky nejsou vždy na první zadání dokonalé, ale po pár opakováních se lze občas i na mobilním zařízení dopracovat k výsledkům, které se blíží práci profesionálních grafiků. Výsledky si každopádně nezadají s aplikacemi Midjourney či Stable Diffusion, a pokud jde o předdefinované editační funkce, nikoli generování na zelené louce, je srovnatelná a někdy dokonce lepší než DALL-E od společnosti OpenAI.

Tohle zatím iPhone neumí:

Vizuální kouzla ale nejsou to jediné, co generativní AI v mobilu dokáže. Velký jazykový model Gemini Nano, který se aktivuje podržením vypínacího tlačítka, si se svými konkurenty také nezadá. Umělá inteligence navíc nenápadně prorůstá prakticky celým ekosystémem. Zapomeňme teď ale na chvíli na prvky, které jsou u obou přístrojů neporovnatelné, a zaměřme se raději na to, co porovnat lze.

V úvodu jsem zmínil design, který se na rozdíl od tradičně hranaté osmé generace Pixelů podobá iPhonům jako nikdy předtím. Na rozích a po stranách zaoblený rám, prémiové materiály v podobě kovu a skla i precizní zpracování, decentní barevné provedení, na první pohled jako by přístroje pocházely ze stejné stáje. Rozdíly ale přece jen najdeme. Google použil jako materiál rámu hliník.

info Google
Pixel 9 Pro XL

Zatímco hliník je ve srovnání s titanem znatelně lehčí, titan za zhruba dvojnásobnou váhu nabízí větší materiálovou pevnost. Zajímavé je, že přestože Google vsadil na lehčí materiál, v součtu oba přístroje váží na gram stejně, tedy 221 gramů. Rozdíl je při srovnání s o něco menším, ale co do hardwarové výbavy totožným Google Pixel 9 Pro, který váží 199 gramů. Za zvolenou prémiovou kombinaci materiálů ale zaplatíte jednu nepříjemnou cenu, a tím rozhodně nemám na mysli vyšší pěticifernou částku, ale to, že jsou oba telefony v porovnání s další srovnatelnou konkurencí extrémně kluzké a rády padají z ruky.

Apple iPhone 15 Pro a Pro Max (zadní stěna)

Je to trochu neřešitelný problém, buď budete nosit přístroje bez obalu a dávat světu okázale na odiv prémiový design, nebo si pořídíte obal, který problém s padáním vyřeší, ale celé kouzlo prémiového prvního dojmu okamžitě zanikne.

Když už jsme se takto malým oslím můstkem dostali k odolnosti, za zmínku stojí fakt, že oba přístroje mají certifikát krytí proti vnějším vlivům IP68, což je více, než má polovina venkovních světel a znamená to, že teoreticky můžete oba přístroje beztrestně položit třeba do nádoby s vodou, používat v extrémně prašném prostředí nebo s nimi udělat v hloubce do jednoho metru podvodní fotografii, aniž by se poškodily.

Ve srovnání s iPhone 15 Pro Max má XL verze Pixel 9 Pro nepatrně větší plochý displej schovaný do stejně širokého těla, na výšku je ovšem celý přístroj vyšší. Google Pixel 9 Pro XL má 6,8palcový LTPO OLED displej s rozlišením 2992 x 1344 s adaptivní obnovovací frekvencí v rozmezí 1 až 120 Hz, s poměrem stran 20:9 a maximálním jasem je 3000 nitů.

Apple iPhone 15 Pro Max má 6,7palcový displej Super Retina XDR OLED s rozlišením 2796 x 1290 LTPO a obnovovací frekvencí v rozsahu od 1 do 120 Hz, poměrem stran 19,5:9 a maximální jas dosahuje jen 2000 nitů.

Zatímco Pixel 9 Pro XL má otvor pro přední fotoaparát přímo v displeji, iPhone 15 Pro Max jej má umístěný v oválném výřezu. Zde hrají body lehce pro nový Pixel. Zadní strana obou přístrojů je rovná, vyčnívají z ní pouze ostrůvky fotoaparátů. Pixel 9 Pro XL také vsadil, zřejmě v referenci na předchozí generaci, na lineární ostrůvek oválného tvaru, který schovává tři fotoaparáty.

Naproti tomu iPhone 15 Pro Max pracuje se čtvercovým ostrůvkem v levém horním rohu. Osobně esteticky preferuji řešení Applu, které působí méně technicistně. Jinak tomu bylo ve srovnání s osmou generací Pixelu, kde mi více učarovalo poměrně elegantní řešení od Googlu.

Dost ale estetiky, která je do značné míry subjektivní, a podívejme se na tvrdší parametry, jako je výkon, který se skrývá uvnitř. Vlajkovou loď Googlu pohání čtyřnanometrovou technologií vyrobený procesor Tensor G4, který výkonově za iPhonem 15 Pro Max zaostává, na rozdíl od loňského modelu je ale velmi dobře optimalizovaný pro potřeby zařízení a hlavně AI funkce.

Loňský iPhone 15 Pro Max disponuje třínanometrovou technologií vyrobený procesor Apple A17 Pro, který i po roce předvádí poměrně úctyhodný výkon.

Při běžném užívání rozdíl ale příliš nepoznáte, multimédia a prakticky všechny aplikace, s výjimkou nejnáročnějších her, se načítají opravdu rychle a vám zůstane jen prémiová uživatelská zkušenost. Rozdíl poznáte pouze při hraní, kde má hlavně u graficky náročnějších titulů rok starý iPhone stále navrch.

Pixel oproti tomu nabízí o něco větší výdrž na baterii, ale to je dáno především její úctyhodnou kapacitou 5060 mAh. Ani jeden z přístrojů nicméně nemá při plném nabití problém vydržet šest až sedm hodin aktivního používání.

Více pixelů nemusí být vždycky více. Čtveřice fotoaparátů patří v obou případech ke chloubě obou vlajkových zařízení. Pokud bychom vzali v úvahu čistě tabulkové parametry, bude vítězem jasně Pixel 9 Pro XL, jenže realita není tak jednoduchá.

Google Pixel 9 Pro iPhone 15 Pro
Hlavní fotoaparát    50MP (clona ƒ/1,68) 48 MP (clona ƒ/1,78)
Ultraširokoúhlý48MP (clona ƒ/1,7), rozsah 123 stupňů 12MP (clona ƒ/2,2), rozsah 120 stupňů
Telefotoaparát 48MP (clona ƒ/2,8); 5x optický zoom, 30x digitální 12MP (clona ƒ/2,8); 3x optický zoom, 15x digitální
Přední kamera42MP (clona ƒ/2,2), autofokus 12MP (clona ƒ/1,9), autofokus

Pokud fotíte za ideálního světla, odvádějí oba přístroje špičkovou práci se spoustou detailů a realistickými barvami, Pixel 9 Pro XL je zde ovšem zdatnější v disciplíně jménem HDR. Noční focení přináší rozdíly, kdy v určitých situacích vítězí iPhone a jindy Pixel. Oba telefony umějí scénu velmi dobře nasvítit (iPhone 15 Pro Max někdy trochu lépe) a vytáhnout z ní, co to dá, iPhone 15 Pro Max má ale často tendenci zabarvovat scénu do nerealisticky teplých tónů.

Specializované fotoaparáty, jako je ultrazoom a teleobjektiv, opět odvádějí na obou přístrojích velmi dobrou práci, výsledek ale není stejný, preference budou nicméně v tomto případě hodně subjektivní a také se budou lišit u konkrétních typů scén. Pokud jde o přední fotoaparát, tam nemá Pixel příliš konkurenci a iPhone 15 Pro Max pro změnu díky svému výkonu citelně exceluje při natáčení videa.

Co se ozvučení týče, oba přístroje disponují sadou kvalitních stereofonních reproduktorů, přičemž iPhone 15 Pro Max má trochu navrch v celkové hlasitosti. Oba přístroje také kladou výrazný důraz na osobní bezpečnost, ochranu soukromí a zabezpečení dat, to navíc začíná již na hardwarové vrstvě.

A jaký je finální verdikt? Pokud jste zarytý jablíčkář, nejspíš tato recenze vůbec nebyla pro vás a nezbývá než si počkat na uvedení šestnácté generace iPhonu, případně o další rok upgrade telefonu odložit. Pokud přemýšlíte o přechodu z iOS na Android a nechcete se vzdát některých funkčních a designových vymožeností iPhone ekosystému, je devátá generace Pixelu důstojnou alternativou, hardwarová výbava ale stále hraje o trochu víc pro Apple.

Pokud ale na telefonu neplánujete hrát nejnáročnější hry v maximálních detailech, nepotřebujete ke své práci lidar (senzor na dálkové měření vzdálenosti) a naopak hledáte nejlepší současný AI telefon na trhu, je Google Pixel 9 Pro a Google Pixel 9 Pro XL momentálně nejlepší možná volba.