skip to main content
Dobrá karma

Dárek pro Putina? Tank. Virtuální e-shop miliardáře Dědka sbírá peníze pro ukrajinské obránce

Za první čtyři dny více než třináct milionů. A přímo na účet ukrajinské ambasády. Taková je zatím bilance českého projektu Dárek pro Putina, na který mohou dárci přispívat na doméně, za kterou stojí zakladatel Jablotronu a miliardář Dalibor Dědek.

Princip je jednoduchý: stačí si vybrat na fiktivním e-shopu z virtuální nabídky výzbroje a přispět libovolnou částkou. Produkt dárce nezíská, ale pomůže zemi, která už několik měsíců statečně vzdoruje ruské agresi. Co se za peníze nakoupí, o tom rozhoduje velení ukrajinské armády. Samotné nákupy provádí expertní tým českého ministerstva obrany.

„Nejoblíbenější položkou na e-shopu je jednoznačně tank. Přestože jsme čekali, že lidé budou chtít přispět spíše na zdravotnické vybavení, tak nakonec je to celé o skutečných zbraních. Lidé vybírají samopaly, javeliny a další obranné zbraně,“ vysvětluje spoluautor kampaně Martin Ondráček.

K akci už se přidalo bezmála dva tisíce lidí, průměrně posílají pomocí platební karty kolem dvou a půl tisíce korun. Vyšší částky pak jdou většinou bankovním převodem.

Reklama

I když má zatím kampaň jen českou a anglickou mutaci, šíří se celosvětově. „Nejvíce zareagovali lidé ze sousedního Německa, kde o českém e-shopu vyšlo i několik reportáží. Překvapila nás také velká odezva v Jižní Koreji, Hongkongu a na Tchaj-wanu, kde se výzva šíří virálně, po diskusních fórech,“ dodává Jura Ibl, který řídí rozvoj a administraci portálu.

Před spuštěním je také německá a polská verze e-shopu a pracuje se na čínské, korejské, a dokonce i ruské. Dalibor Dědek chce kampaní oslovit hlavně ty státy, které jsou u konfliktu svou polohou nejblíže. Její vznik odůvodnil tím, že už nemůže každý večer před večeří sledovat, jak někdo vraždí děti a střílí do obytných domů a nemocnic.