Petr Kopfstein (36) je nejlepší český akrobatický letec letoška a zároveň majitel stamilionové personální společnosti Tetra CV. Letos lítal v prestižní sérii Red Bull Air Race. Jak nyní řekl Forbes.cz, pro seriál získal novou smlouvu, a to na další rok. „Mám smlouvu na příští sezonu do kategorie Challengers,“ uvedl Kopfstein s tím, že série závodů by měla být delší a z letošních osmi se rozšíří na deset podniků. Kopfstein se letos stal mistrem republiky v letecké akrobacii v nejtěžší kategorii Unlimited a zároveň své účinkování v létajícím cirkusu Red Bullu dokázal napoprvé proměnit v celkové vítězství. Rozhodlo se o tom v posledním závodě v rakouském Spielbergu.

Red Bull Air Race (RBAR) se od letoška dělí na dvě kategorie – hlavní a televizně nejvděčnější Masters (kde už létá Čech a bývalý voják Martin Šonka) – a druhá s názvem Challengers, která má sloužit právě jako líheň talentů do Masters. Kopfstein se tam přes své vítězství v nižší kategorii zatím nedostal a rozhodnout mohlo právě to, že Česko už v Masters zastoupeno je a zároveň firma musí zvažovat výběr pilotů podle potenciálně zajímavých trhů. Příští rok tedy dostane šanci své umístění zopakovat a zkusí do nejvyšší ligy opět proniknout.

„Podpis smlouvy pro mě samozřejmě znamená i finanční stabilitu,“ dodal Kopfstein. Red Bull zjednodušeně řečeno hradí letcům v kategorii Challengers veškeré náklady spojené se závody (na akci si vezou jen vlastní kombinézu) a ještě jim dává určitou měsíční apanáž. Kopfstein si jinak shání na svůj akrobatický sport (a závody nesouvisející s RBAR) sponzory a snaží se, aby byl provozně nezávislý na jeho výdělcích v byznysu, tedy na příjmech z firmy Tetra CV. Ta se zaměřuje na dočasné zaměstnávání lidí v plzeňské průmyslové zóně Borská pole. Loni měla obrat 110 milionů korun, letos míří ke 140 milionům.

Velkou story Petra Kopfsteina si můžete přečíst v našem speciálu Forbes Life, který je právě v prodeji.

 

Nemcova