Pokud si myslíte, že nejrychlejší elektromobil světa vyrábí Elon Musk a je to Tesla, tak se pletete. A měli byste začít sledovat, co se aktuálně děje na autosalonu v Ženevě. Vůz, který redefinuje, co elektrická auta dokážou, pochází z Chorvatska, konkrétněji z dílny tamní automobilky Rimac Automobili. Jmenuje se Concept_One a v Ženevě by se měl poprvé oficiálně představit v provozuschopné verzi.

rimac 2

Vzhledově Concept_One vypadá jako kříženec švédského superauta Koenigsegg a Tesly. Díky výkonu 800 kilowattů (1088 koní) může zrychlit z 0 na 100 km/h za asi 2,6 vteřiny. Maximálně se pak vyšplhá k 350 km/h. To je rychlé nejen podle měřítek Tesly, ale podle jakýchkoli měřítek. I některá letadla by měla problém držet krok.

Auto mají pohánět čtyři nezávislé elektromotory umístěné v kolech, které doplňuje měnič a redukční převodovka. Díky tomu je možné každé kolo zrychlovat nebo zpomalovat nezávisle na ostatních.

rimac 3

Původně společnost plánovala vyrobit 88 exemplářů, ale číslo nakonec snížila na pouhých osm. Šance, že se v nejrychlejším elektrickém voze svezete, je tak dost malá. Je ale příjemné vědět, že pár vyvolených posouvá hranice toho, co elektrické auto zvládne. První majitel by si svůj Concept_One měl převzít právě v Ženevě.