skip to main content
Jak být lepší

Nejsilnější muž světa Jiří Tkadlčík radí, jak překonat sám sebe

Když mu byly tři, diagnostikovali mu cukrovku. Kdybyste Jiřího Tkadlčíka potkali na ulici dneska, ani v nejmenším by vás nenapadlo, že celý život trpí touhle těžkou nemocí a několikrát denně si musí píchat inzulin. Statný svalovec vypadá spíš jako reklama na zdraví. Coby držitel titulu Nejsilnější muž světa kategorie do 105kg ale hlavně ví, co jsou skutečné výzvy, i to, jak může člověku v životě pomoct právě sport.

Světový titul ve strongman sportu, který zjednodušeně řečeno spočívá v přenášení nebo zvedání různých závaží, získal poprvé loni. Už předtím ale exceloval na mistrovství Evropy a mezinárodních závodech Arnold Classic. Že na zvedání železa nic zvláštního není? Tak schválně: Jiří Tkadlčík zvládne se 450kilogramovým závažím na zádech ujít 20 metrů, v mrtvém tahu uzvedne 390 kilogramů, převrací půltunové pneumatiky nebo zvedá 115kilogramovou jednoručku.

„Primárně ale nejde o to, odnést nějaký hloupý kámen nebo zvednout činku. Představte si dráhu dlouhou 20 metrů, kdy nesete obrovský balvan nebo náhrobek o váze třeba 150 kilogramů. Nemůžete dýchat, kámen vás doslova řeže do rukou, chce se vám zvracet, krvácíte z nosu, bolí to… A vám zbývají čtyři metry, pak tři, dva… Je jen na vás, jestli to dojdete, nebo to vzdáte,“ říká devětadvacetiletý Tkadlčík. A dodává, že podobné okamžiky prožívá každý se svým vlastním kamenem.

Reklama

„Každý metr navíc mě v životě motivuje a těší,“ říká muž, který si dobře pamatuje, jak ho okolí začalo litovat, když se zjistilo, že má cukrovku. „Věděl jsem, že tohle nechci, a rozhodl se, že budu šťastný,“ říká. Když mu pak lékaři říkali, že by neměl sportovat, a hlavně zvedat nic těžkého, nenechal se odbýt. Nejprve se věnoval hokeji, pak silovému trojboji, v němž vyhrál i mistrovství světa, a nakonec se před šesti lety dostal právě ke strongman sportu.

Ten dnes zažívá v Česku boom a velký podíl na tom má právě i Tkadlčík, který loni v rodném Přerově uspořádal mistrovství světa v tomto sportu. Přišly tři tisíce lidí a závody výrazně překonaly očekávanou diváckou účast. Letos u nás pořádá mistrovství Evropy a počítá s tím, že zájem bude ještě větší.

Úspěch není o talentu a štěstí, ale o dřině a odhodlání.

Ačkoli povědomí o strongman sportu roste, velký byznys se kolem něj zatím netočí. „Velkou část závodů si platím ze svých prostředků, což je i několik set tisíc korun ročně,“ říká s tím, že o to vděčnější je svým sponzorům za podporu. I proto se sám pustil do podnikání a před několika lety uvedl na trh (jak zdůrazňuje, díky nápadu své manželky) své první merchandisingové výrobky. „Podnikání a sport spolu hodně souvisí,“ říká a zdůrazňuje, že se díky sportu naučil nepolevit a jít si za svým cílem.

Kromě samotných tréninků a závodů pořádá například semináře pro děti s cukrovkou nebo jezdí do škol, kde mluví o prevenci kriminality. „Teď chystám s manažerem a koučem Janem Mühlfeitem přednášky o myšlení vítězů,“ dodává Tkadlčík.

Reklama

Jaký je tedy jeho recept na úspěch?

1. Soustavná činnost a víra v ni

Nic není přes noc, dobré a kvalitní výsledky vyžadují dlouhý trénink, a to nejen fyzický.  Je to o tom, naplno věřit tomu, co člověk dělá, zatnout zuby a vydržet.

2. Žijte v přítomném okamžiku

Buďte tady a teď, neskákejte v hlavě z budoucnosti do minulosti a zpět. V myšlenkách si často si vyčítáme minulost a litujeme se, ohledně budoucnosti si zase vytváříme katastrofické scénáře.

Když mám před sebou například první disciplínu, může mi v hlavě znít hlas: „Nevíš, jací jsou soupeři, podívej se, má lepší boty, má větší svaly, to nezvládneš.“ V tu chvíli musím uklidnit mysl, což se dá krásně provést pomocí dýchání.

Nádech probíhá po dobu čtyř vteřin do břicha, pak na čtyři vteřiny zadržím dech, čtyři vteřiny výdech a opět čtyři vteřiny držím bez dechu. Tohle opakuji pětkrát až desetkrát, dokud se zcela neuklidním. Během dýchání totiž člověk myslí jen na to, co právě dělá, a nemá tak čas na pochybnosti.

3. Nemožné? To neexistuje

Úspěch není o talentu a štěstí, ale o dřině a odhodlání.

Reklama
Reklama