Legendární lahev bourbonu Old Ingledew, známá jako nejstarší whisky světa, jde do aukce. A pokud byste se chtěli stát jejím vlastníkem, můžete se zapojit do online dražby organizované společností Skinner Auctioneers, která proběhne od 22. do 30. června.
O jak starou lahev byste se ale v takovém případě s dalšími zájemci utkali? To vlastně nikdo nedokáže přesně říct, jelikož pochází z doby před zavedením moderního způsobu označování.
Podle vědeckých analýz byla však s největší pravděpodobností přelita do skla někdy mezi roky 1763 a 1803. Celkem historické pití. A historie už na člověka ostatně dýchne při pročítání seznamu slavných jmen, která slavnou lahev během posledních století vlastnila.
Podle Skinner Auctioneers se mezi majitele tehdy ještě ne tolik starého bourbonu, který by se teď mohl podle odhadů prodat za dvacet až čtyřicet tisíc dolarů, počítá například John Pierpont Morgan. Zakladatel slavné newyorské banky JPMorgan si ho koupil někdy ke konci 19. století při jedné ze svých častých návštěv amerického státu Georgia.
V té době se whisky v obchodech ještě skladovala v demižonech – okrouhlých skleněných nádobách s objemem více než padesát litrů. První lahve plné burbonu určené přímo pro zákazníky se datují až do roku 1870. Prvenství si v tomhle ohledu vydobyla značka Old Forester z Louisville v Kentucky, ale do zbytku světa, včetně Georgie, se tato novinka dostala až o dost později.
J. P. Morgan proto zavítal ke specializovanému prodejci a tam si nechal z demižonu odlít několik lahví dnes slavné tekutiny. Pár z nich zdědil i Morganův syn Jack, který je postupem času daroval takovým osobnostem, jako byli američtí prezidenti Franklin Roosevelt nebo Harry Truman.
Dalším z prominentních obdarovaných byl James Byrnes. Ten sice nikdy nedosáhl na prezidentský úřad, ale byl americkým kongresmanem, senátorem či soudcem Nejvyššího soudu, než si ho Roosevelt během druhé světové války vybral do své vlády.
Po válce se Byrnes vrátil do své rodné Severní Karolíny, kde se stal v roce 1951 guvernérem. Někdy kolem této doby svou lahev Old Ingledew daroval sousedovi a blízkému příteli Francisi Drakeovi. Drake a jeho potomci nicméně holdovali spíš skotské, a tak během tří generací z lahve ubylo sotva pár loků. A právě tahle lahev vydržela až do dnešních dní a za pár týdnů budete mít příležitost ji získat.
Aukční společnost Skinners samozřejmě musela po převzetí lahve ověřit její historii. Joseph Hyman, specialista na jemné lihoviny, proto z lahve velmi opatrně odebral pár kapek a vzorek odeslal vědcům na Univerzitě v Georgii a Univerzitě v Glasgow pro analýzu izotopu uhlíku 14C, který slouží k určování stáří organických látek.
Výsledky předčily veškerá očekávání. Vědci totiž určili datum destilace mezi roky 1775 a 1791. „Očekával jsem datum kolem roku 1850,“ přiznává Hyman. „Jelikož nemáme žádné svědectví o existenci destilérky bourbonů v USA po občanské válce (odehrála se mezi lety 1861 a 1865, pozn. redakce), předpokládali jsme, že ta whisky musela být vyrobena někdy před občanskou válkou. Ale skutečné stáří bylo příjemným šokem jak pro vědce, tak i pro mě,“ dodává Hyman.
Whisky získává své „roky“ pouze zráním v dřevěných barelech, nikoli ve skle. Takže i přesto, že u této konkrétní lahve nejsme schopni určit přesné stáří, historické záznamy mohou potvrdit, že jde zcela jistě o jednu z nejstarších whisky, která ještě zůstala na povrchu země, ne-li vůbec nejstarší. Jaký vliv to bude mít na cenu? Na to si budeme muset počkat na konec června.
Popularita vzácných lahví whisky v poslední době stoupá. Je tomu sotva měsíc, co se v Hongkongu set pěti skotských whisky Bowmore Black prodal za těžko uvěřitelnou sumu 563 tisíc dolarů. Old Ingledew je sice jen jedna lahev, ale zato s sebou nese silný příběh. A někdo určitě zaplatí pořádný obnos za to, aby se mohl stát jeho součástí.