Odborníci se shodují na tom, že naše přirozená potřeba obklopovat se nám podobnými lidmi nás ve výsledku činí méně empatickými – není na tom nic špatného a nepřirozeného, jen to má za důsledek právě to, že kvůli tomu nejsme schopni vžít se do druhých, pochopit jejich perspektivu nebo třeba to, proč se nějak chovají.

Přitom empatie je klíčová ve všech mezilidských vztazích – ukázalo se například, že empatičtí lidé jsou lepší kamarádičlenové rodiny, ale také manažeři a pracovníci.

Jak ji ale trénovat, pokud jste si ji v dětství neosvojili dostatečně? Tady je pár věcí, které by vám mohly při tréninku empatie pomoct:

Vykoukněte z bubliny

Nebojte se bavit s lidmi z jiných prostředí, než na jaká jste zvyklí. Pokud se vám to zdá na začátek příliš, můžete je minimálně sledovat na sociálních sítích a snažit se pochopit, jak přemýšlejí. Důležité je, abyste se neobklopovali jen lidmi z jednonázorové bubliny, která vám může rozmanitost pohledů a perspektiv zkreslovat.

Poslouchejte

Když už se budete bavit s někým novým nebo alespoň s někým, kdo má jiný názor než vy, nechte ho mluvit. Jen tak se můžete dobrat k tomu, co chce druhý říct a jak to vlastně všechno myslí. Pokud budete ostatním neustále skákat do řeči a přesvědčovat je o své vlastní pravdě, nikam se v tréninku empatie neposunete. Stejně tak jako když budete druhé a priori soudit. Věřte, že každý máme pro své názory důvody a že vás někdy může překvapit, jak pochopitelné vlastně jsou.

Pozorujte

Ne vždycky se o své motivy s vámi všichni s radostí podělí. Někdy si je sami ani pořádně neuvědomují. Poslouchat, co o sobě druzí říkají, je tedy jedna věc, druhá je pozorovat, jak ve skutečnosti jednají.

Vezměte si příklad: máte v práci kolegyni, která se za každou cenu chce dostat na lépe placené místo a zdá se, že jí nestojí nic v cestě. Předtím, než ji odsoudíte nebo ji začnete pomlouvat, pozorujte, zda ji k tomu nevede něco jiného než pracovní ambice – třeba fakt, že se v poslední době začala starat o svou nemocnou matku, a potřebuje tak na provoz domácnosti více financí. Ne že by to omlouvalo všechno, ale snáze její motivy pochopíte.