Možná vás to překvapí, ale i v dnešním globalizovaném světě, který křižují cestovatelé všemi představitelnými směry, existují místa, kam se velice pravděpodobně nikdo z obyčejných smrtelníků jen tak nedostane. A ne, že by nebyla lákavá.

Kde taková místa najít a která patří mezi ta nejzáhadnější? O to se zajímala britská BBC a s pomocí odpovědí na sociální síti Quora dala dohromady seznam 5 míst, která této definici odpovídají. Tady jsou.

Špicberské globální úložiště semen, Norsko

V případě globální katastrofy by lidstvo mohlo přežít díky tomuto místu – právě tady se totiž uchovávají vzorky 250 milionů semen rostlin z celého světa určené pro použití v případě nejvyšší nouze. Semena tu jsou uskladněna už od roku 2008, a to ve speciálních čtyřvrstvých, hermeticky uzavřených balíčcích, popisuje BBC s tím, že úložiště je tak vždy připravené poskytnout vzorky semen rostlin, které byly z nějakých důvodů ztraceny – nehodou, selháním vybavení, přírodních katastrof nebo nedostatku financí.

sklad semen

A aby samotné úložiště zůstalo v bezpečí, leží právě na Špicberkách, kde nehrozí žádné zemětřesení ani výbuch sopky. Trvale zmrzlé prostředí navíc samo o sobě zajišťuje stálou – a hlavně nízkou – teplotu, ideální pro dlouhodobé uchovávání živých semen. A kdyby náhodou přeci jen došlo k nejhoršímu a ledovce roztály, má komplex vlastní chlazení, a navíc je umístěn ve zhruba 130metrové nadmořské výšce, kam by (doufejme) případně zvýšená hladina oceánu neměla dosáhnout.

Niihau, Havaj

Dalším místem, které se na seznam dostalo, je havajský ostrov Niihau. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Není se co divit, jde totiž o nejmenší a patrně i nejméně obydlený ostrov tichomořského ráje. A hlavně, turisté, až na výjimečné případy, sem mají vstup zakázán.

Jeho izolace začala podle Benetta McEwana už na konci 19. století, kdy ho havajská královská rodina prodala rodině plantážníků s příznačným jménem Robinsonovi, a od roku 1915 sem mají cizinci vstup zapovězený. „Život na ostrově je na dnešní dobu opravdu neobvyklý: zhruba 130 stálých obyvatel, vesměs původních Havajanů, zde žije bez placení nájemného, bez telefonů, vodovodu, obchodů, tekoucí vody a zpevněných silnic. Dopravu zajišťují jízdní kola a koně, elektřinu solární panely a dodávky potravin sem vozí bárky z nedalekého Kauai,“ popisuje BBC.

Niihau

Možná vám ale přeci jen jméno Niihau v hlavě po chvíli zarezonuje – má totiž své místo ve světových dějinách. V roce 1941 se zde odehrál takzvaný Niihauský incident, když zde po útoku na Pearl Harbor havaroval japonský stíhací pilot. Týden terorizoval místní obyvatele, dokud ho nezabili. A v roce 1944 prý uvažoval americký prezident Franklin Delano Roosevelt o Niihau jako možném sídle pro vedení OSN.

Základna Royal Air Force Menwith Hill, Anglie

Nedostupná lahůdka pro milovníky špionů a detektivek – vojenská základna RAF v Menwith Hill v hrabství North Yorkshire platí za největší elektronickou monitorovací stanici na světě, která zachycuje komunikaci jak pro britské, tak pro americké tajné služby.

raf

Ačkoli se toho o činnosti základny moc neví, tak podle BBC převládá obecné přesvědčení, že je propojená se systémem Echelon, což je globální špionážní síť provozovaná Austrálií, Kanadou, Novým Zélandem, Spojenými státy a Velkou Británií.

Vatikánský tajný archiv

Vědět, co skutečně ukrývá vatikánský archiv (podle divočejších odhadů to jsou třeba i Archa úmluvy, svatý grál nebo dokumentace Ježíšovy pokrevní linie), by chtěl asi každý. Vzhledem k tomu, jak moc je ale přístup do tohoto vatikánského pokladu omezený, to ví jen málokdo. A proto vatikánský archiv na tento seznam patří.

vatikan archir

I když přístup do něj není už tak striktně omezený jako dřív, kdy do archivu nesměl nikdo, kdo by nepocházel z vatikánských struktur, získat povolení pořád není úplně jednoduché – požádat o něj mohou až na výjimky jen vědci, a ještě musí svou žádost a to, proč do archivu chtějí, pečlivě zdokumentovat.

Archivy, které jsou považovány za osobní majetek papeže, jsou obrovské – ukrývají údajně 85 kilometrů polic a více než 35 000 svazků.

Oblast 51, Nevada

Tohle místo vás na rozdíl od předchozích už možná napadlo. Znáte nějaké jiné, kde údajně přistáli mimozemšťané a které by obestíralo tolik konspiračních teorií?

oblast 51

Věděli jste ale, že název Oblast 51 se poprvé použil v dokumentu CIA v době vietnamské války a že se zde mají ukrývat ta nejpřísnější americká státní tajemství?