Vážení a milí sportovní přátelé,

rok 2020 si budeme zajisté pamatovat všichni. A tento dopis je pro mě ten nejtěžší, který jsem napsal za posledních 25 let. Dlouhé měsíce jsme pracovali s plným nasazením a vášní, abychom připravili jarní závody v Česku. Všichni běžci po náročné přípravě vyhlíželi startovní čáru. Zpráva pár týdnů před startem, že nemůžeme uspořádat Sportisimo 1/2Maraton Praha, byla pro nás velkým šokem.

Později jsme nemohli uvěřit, že se to dotkne i dalších jarních závodů. V tu chvíli byly přípravy téměř dokončené, objednávky na cestě nebo doručeny a většina rozpočtu vyčerpaná. Přesto jsme museli jarní termíny zrušit. Pustili jsme se do hledání podzimních termínů a ty našli s očekáváním, že vše bude v normálu.

Česká republika zvládla nebezpečnou koronavirovou situaci mnohem lépe než řada jiných zemí, a to díky včasným opatřením jednotlivých složek státu i mimořádnému nasazení zdravotníků, dobrovolníků a vás všech. Všem patří velké poděkování!

Novým podmínkám jsme se přizpůsobovali i my a během posledních měsíců pracovali, co to šlo. Vyhlíželi jsme zejména nová oznámení o opatřeních a přepracovávali plány podle překotných změn v uvolňování. Za současného stavu, i když se situace zlepšuje, nebude ani tak možné na podzim s jistotou pořádat akce s velkým počtem účastníků v centru Prahy.

Musím tak s těžkým srdcem oznámit, že z důvodu těchto omezení jsme pro rok 2020 nuceni zrušit tři naše pražské závody: Volkswagen Maraton Praha, Sportisimo 1/2Maraton Praha a Birell Grand Prix Praha. Toto rozhodnutí se nám nedělalo lehce. Víme, kolik úsilí jste všichni vložili do přípravy – běžci, dodavatelé i dobrovolníci, a jak velká byla očekávání a nadšení.

Chceme vám to vše vynahradit, a tak umožníme převést vaši registraci na tyto závody do roku 2021, nebo 2022. Je mi velice líto, že se letos s vámi nebudu moci na těchto třech závodech setkat a osobně vám poblahopřát v cíli. Zdraví je vždy na prvním místě.

Nadále pracujeme na přípravách závodů Mattoni 1/2Maratonu v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Olomouci, Ústí nad Labem a Nature Run v Liberci v jejich podzimních termínech v souladu s platnými omezeními. Těším se, až se potkáme na startu i v cíli.

Děkuji všem příznivcům běhu za dlouholetou přízeň a podporu, které si velice vážím, a zejména v této době ji potřebujeme více než kdykoli předtím. Jako poděkování jsme spustili bezplatnou běžeckou výzvu „Česko běží dál“. Pro ty, jimž chybí závodění, jsme připravili nové běžecké akce na unikátních místech s nižší kapacitou: na letištích v Karlových Varech, Českých Budějovicích a Praze a v areálu pivovaru v Plzni.

Věřím, že si i díky zmíněným akcím užijete krásné léto v pohybu. Pro další přípravy nás inspirují Zátopkova slova „když nemůžeš, tak přidej“. Těším se na brzké setkání.

Se srdečným pozdravem

Carlo Capalbo,

předseda organizačního výboru RunCzech