Přední světové banky měly loni plné ruce práce s rekordním množstvím korporátních fúzí, akvizic či vstupů na burzu a na jejich zařizování vydělaly hromadu peněz. Letošní výhled tržeb z upisování a poradenství však vypadá v meziročním srovnání velice bledě. Majitelé firem se při pohledu na rozkolísané trhy drží zpátky a zlepšení je zatím v nedohlednu.

Nejen Elon Musk má v dnešní době velmi špatný pocit z ekonomiky, znepokojeně působí v posledních týdnech také šéfové největších investičních bank. CEO JPMorgan Jamie Dimon mluví o „hurikánu“, který se na globální ekonomiku valí.

„Je támhle nedaleko a blíží se. Nevíme, jestli je mírný, nebo máme co do činění se superbouří,“ sdělil před dvěma týdny. Ještě v květnu přitom mluvil o ‚‚mračnech, která se mohou rozplynout“. Zdroj ekonomických potíží vidí ve stoupajících úrokových sazbách, kterými světové centrální banky krotí inflaci, lámající dekády staré rekordy. A projevila se samozřejmě i ruská válka na Ukrajině.

Tématu se poté ujal i prezident Goldman Sachs a označil současné ekonomické klima za jedno z nejsložitějších, jaké kdy zažil. „Souběh systémových šoků je pro mě bezprecedentní,“ prohlásil o dopadech aktuální situace, které jsou už viditelné v investičním bankovnictví.

Jak vyplývá z dat analytické společnosti Dealogic, globální zisky sektoru jsou zhruba na šedesáti procentech loňských hodnot. 

Zdroj Statista

Společnostem se v současné atmosféře nechce pouštět do příliš velkých dealů, jako je slučování či přebírání konkurence. Nejistota byla cítit už v prvních měsících roku před ruskou invazí. Podle počtu transakcí to byl nejslabší začátek roku na poli fúzí a akvizic minimálně za pět let. 

V Morgan Stanley se provize během prvního čtvrtletí propadly o 37 procent, zatímco JPMorgan reportoval o 31 procent nižší příjmy z investičního bankovnictví, vyplývá z kvartálních výsledků bank. Druhá jmenovaná už připouští, že ani celoroční výsledky nebudou příliš příznivé. 

‚‚Vzhledem k loňské výjimečné úrovni aktivity vůbec poprvé očekáváme, že naše výnosy z investičního bankovnictví v roce 2022 klesnou nejspíš k hodnotám z let 2019 a 2020,“ uvedl šéf komerčního bankovnictví JPMorgan Douglas Petno. Kromě nízkého počtu fúzí a akvizic se na příjmech bank podepisuje i málo prvních veřejných nabídek akcií (IPO). 

Zdroj EY

Ať už jde o počet vstupů na burzu či objem získaného kapitálu, hodnoty se k předkrizovým číslům z let 2018 a 2019 zatím pouze blíží. Jak poznamenali analytici z EY, první letošní čtvrtletí je v tomto ohledu slabé navzdory nejsilnějšímu lednu za posledních jedenadvacet let.

Výrazně utichla aktivita ‚‚schránkových“ společností typu SPAC (special purpose acquisition company), kdy od ledna do března došlo k sedmdesáti osmi úpisům tohoto typu. Ve stejné době loni jich bylo zhruba 300 a získaly kapitál v hodnotě téměř 88 miliard dolarů.

Na nedávné konferenci popsal Ted Pick z vedení Morgan Stanley aktuální atmosféru jako „extrémně tichý“ kalendář nových emisí.