skip to main content
Byznys

Největší a nejbizarnější rozvody světových miliardářů

Když dojde na rozvod mezi nejbohatšími, můžete si být jistí, že se bude odehrávat v kulisách stejně astronomických sum jako jejich běžný, každodenní život.

Aktuálně posledním, kdo se o tom přesvědčí, bude Jeff Bezos, zakladatel Amazonu a nejbohatší člověk na světě, který před pár dny oznámil, že se bude rozvádět se svou dlouholetou manželkou MacKenzie.

Ta si může od rozvodového soudu odnést pěkných pár miliard dolarů, což by z jejich rozvodu učinilo vůbec nejdražší manželskou rozluku v historii. Manželé Bezosovi ale rozhodně nejsou první movitý pár, který nenaplní okřídlené „dokud vás smrt nerozdělí“.

Roman a Irina Abramovičovi

 • Výše majetkového vyrovnání: 300 milionů dolarů

Tenhle pár se sezdal v roce 1991, v době, kdy už jednou rozvedený Abramovič začínal podnikat. Následoval jeho strmý vzestup – získal podíly v ocelářských gigantech Evraz a Norilsk Nickel, za dalších pár let podíl v londýnském fotbalovém klubu FC Chelsea.

O 10 let později se Abramovič s bývalou letuškou Irinou domluvil na rychlém rozvodu, který se navíc odehrál v Moskvě, ne v Londýně, kde žili. Irina od soudu odešla s šekem na 300 milionů dolarů. Nutno dodat, že Abramovič neměl šťastnou ruku ani napotřetí – se svou třetí manželkou Dašou Žukovovou se rozvedl v roce 2017.

Farchad a Tatiana Achmedovovi

 • Výše majetkového vyrovnání: dosud neurčena

Farchad Achmedov zbohatl na obchodu s nerostnými surovinami a v roce 2012 prodal svůj 49procentní podíl ve společnosti Northgas za 1,4 miliardy dolarů.

O čtyři roky později mu soud v Londýně nařídil zaplatit exmanželce Tatianě na majetkovém vyrovnání plných 650 milionů, čemuž se dodnes brání zuby nehty. Došlo to tak daleko, že mu Tatiana zabavila jednu z jeho helikoptér, a hlavně gigantickou jachtu Luna, která připomíná spíš luxusní vilu než plavidlo.

Jeff a MacKenzie Bezosovi

 • Výše majetkového vyrovnání: dosud neurčena

Jeff se dal s MacKenzie dohromady, když pracovali pro investiční fond D. E. Shaw v New Yorku. Vzali se před 25 lety, ještě před tím, než Bezos rozjel Amazon. Vzhledem k tomu a k faktu, že ve státě Washington, v němž se budou rozvádět, platí princip rovného dělení společného jmění, může MacKenzie od soudu odejít s polovinou Jeffových akcií.

Reklama

To by jí vyneslo astronomických 65 miliard dolarů. Ale i kdyby od soudu odešla s pouhým jedním procentem Bezosova jmění, pořád ještě by šlo o největší majetkové vyrovnání v historii. A zasloužené, MacKenzie Bezos totiž sehrála v rozvoji Amazonu důležitou roli.

Sergey Brin a Anne Wojcicki

 • Výše majetkového vyrovnání: nezveřejněna

Sergey Brin spoluzakládal Google a Anne Wojcicki zas biotechnologickou firmu 23andMe. Rozvedli se v roce 2015, po osmi letech manželství. Mají spolu dvě děti a údajně se na rozluce dohodli už v roce 2013. Prý měli předmanželskou smlouvu, ale finanční okolnosti rozvodu nebyly zveřejněny.

Brin disponuje aktuálně jměním ve výši 48,8 miliardy dolarů. Hodnota Annina podílu ve firmě 23andMe je odhadována na 440 milionů dolarů.

Joe a Kathy Craftovi

 • Výše majetkového vyrovnání: 500 milionů dolarů

Joe Craft se narodil v rodině právníka, jinak ale v kraji uhelných dolů. V těžařské firmě začala i jeho kariéra, a to v Mapcu v roce 1980, kde nastoupil jako koncipient.

Stoupal rychle nahoru, až to dotáhl na generálního ředitele. Za to, že firmu úspěšně protáhl krizovým obdobím a udělal z ní skutečnou mašinu na peníze, získal tučný podíl. Firma dnes nese název Alliance Resource Partners a Craft se díky svému podílu v roce 2010 vyhoupl do žebříčku nejbohatších lidí světa.

O dva roky později z něj nicméně vypadl, a to poté, co se rozvedl. V rámci majetkového vyrovnání své ženě totiž předal polovinu svých akcií Alliance, ve firmě si ale udržel alespoň většinová hlasovací práva.

Roy E. a Patricia Disneyovi

 • Výše majetkového vyrovnání: 600 milionů dolarů

Roy Disney a jeho manželka požádali o rozvod v roce 2007 po 52 letech manželství – jemu tehdy bylo 77 a jí 72 let. Synovec Walta Disneyho disponoval v té době majetkem v úhrnné hodnotě 1,3 miliardy dolarů. Do té doby stálice žebříčku nejbohatších obyvatel planety přišla rozvodem téměř o polovinu svého jmění, což ji ze seznamu rázem vyřadilo.

Rok po rozvodu si Roy vzal scenáristku a producentku Leslie DeMeuse, ale byli spolu jen rok, pak zemřel. Jeho exmanželka Patricia jej přežila o čtyři roky.

Rodinná nadace dnes spravuje majetek v hodnotě 122 milionů dolarů (podle dat z roku 2016), nese jména Roye i Patricie a podporuje nejrůznější projekty hlavně z oblasti ochrany životního prostředí.

Ken a Anne Dias-Griffinovi

 • Výše majetkového vyrovnání: nebyla zveřejněna

Manažer investičního fondu se s manželkou Anne rozvedl v roce 2015 po dlouhé odluce a po ještě delší a nechutnější tahanici o peníze.

Z dokumentů vyplývá, že se u soudu domáhal naplnění předmanželské dohody, kterou s Anne uzavřeli pouhý den před svatbou. Podle ní by jeho žena měla v případě rozvodu dostat 37 milionů dolarů a podíl na luxusním apartmá v Chicagu.

Anne, absolventa Harvardu, která původně pracovala pro banku Goldman Sachs a následně si založila vlastní investiční fond, s tím nesouhlasila. Tvrdila, že byla k podpisu smlouvy donucena. Pár se nakonec domluvil a uzavřel dohodu – pouhé dva dny předtím, než mělo začít soudní přelíčení. Detaily však nebyly zveřejněny.

Bill a Sue Grossovi

 • Výše majetkového vyrovnání: 1,3 miliardy dolarů

Rozvod Grossových bylo tučné sousto. Sue o něj zažádala v roce 2016 a o rok později si od svého manžela, zakladatele investiční společnosti Pimco, odnesla na majetkovém vyrovnání úhrnem 1,3 miliardy dolarů. Byla v tom zahrnutá například luxusní rezidence Laguna Beach v hodnotě 36 milionů dolarů či obraz Pabla Picassa Le Repos z roku 1932, který později Sue vydražila za 35 milionů dolarů.

Bill se původně snažil získat pro sebe alespoň jednu ze tří koček, které společně chovali, ale Sue mu v tom zabránila (najala si výbornou právničku, Lauru Wasser z Los Angeles, mezi jejímiž klienty byly i takové celebrity jako Angelina Jolie či Kim Kardashian). Bill vinou rozvodu zchudl tak, že vypadl z žebříčku nejbohatších Američanů, v němž se předtím držel 14 let za sebou.

Harold Hamm a Sue Ann Arnall

 • Výše majetkového vyrovnání: 975 milionů dolarů

Po třech letech soudních tahanic se ropný magnát Harold Hamm pokusil v roce 2015 definitivně ukončit své šestadvacetileté manželství se Sue Ann, s níž ho nepojila žádná předmanželská smlouva.

Reklama

Vypsal jí jednoduše šek na 974 790 317,77 dolaru. Sue si peníze vzala a uložila, ale pak změnila názor s tím, že si zaslouží víc – konkrétně podala k soudu žalobu, aby jí manžel v rámci rozvodu vyplatil větší poměrnou část ze svého jmění. To tehdy mělo hodnotu zhruba 13,7 miliardy dolarů díky Haroldovu tříčtvrtinovému podílu v těžařské společnosti Continental Resources.

V dubnu 2015 tahanici ukončil Nejvyšší soud v Oklahomě, který dal za pravdu Haroldovi. Vysvětlení? Sue Ann s původní výší vyrovnání souhlasila, peníze vzala a uložila je na svůj účet. Sue Ann se pak pomstila alespoň soudci, který předsedal rozvodovému soudu, a to tak, že financovala politickou kampaň, která vyústila v jeho sesazení.

Kirk Kerkorian a Lisa Bonder

 • Výživné pro dítě: 10,25 milionu dolarů plus dalších 100 tisíc dolarů každý měsíc

Jeden z nejnechutnějších a nejbizarnějších rozvodů ve světě miliardářů se odehrál mezi Kirkem Kerkorianem a jeho o hodně mladší partnerkou Lisou Bonder.

Kerkorian, který vydělal jmění díky šikovným investicím (DaimlerChrysler, Metro-Goldwyn-Mayer či MGM Mirage), se s bývalou profesionální tenistkou potkal v roce 1986. Stali se z nich milenci, ale Kerkorian se dlouho zdráhal si ji vzít. Až když se v roce 1997 dozvěděl, že je těhotná, souhlasil se sňatkem. Manželství však trvalo pouhých 28 dní.

Bonder porodila dceru Kiru a u soudu v Kalifornii podala žádost o výživné v rekordní výši 320 tisíc dolarů měsíčně. Argumentovala tím, že jedině tak může její dcera Kira prožít život, jaký by ji čekal, pokud by s Kerkorianem zůstali svoji.

Přemrštěné požadavky zahrnovaly například výdaje jako šest tisíc dolarů měsíčně na květiny a 150 tisíc dolarů měsíčně na cestování soukromým letadlem. U soudu se záhy provalilo, že Kerkorian nemůže být Kiryn biologický otec, protože je neplodný. Bonder nicméně kontrovala tím, že si holčičku osvojil – právě proto, aby nevyšlo najevo, že je impotentní.

Soud posléze Kerkorianovi uložil platit na dceru relativně mizivé výživné ve výši 50 316 dolarů měsíčně. V roce 2010 se údajně s Bonder dohodl, že jí a dceři Kiře zpětně vyplatí ještě 10,25 milionu dolarů a že zvedne výši měsíčně odváděného výživného na 100 tisíc dolarů. O pět let později zemřel.

George a Marcia Lucasovi

 • Výše majetkového vyrovnání: 50 milionů dolarů

Tvůrce Hvězdných válek se s manželkou Marciou, jinak držitelkou Oscara za střih, rozvedl v roce 1983, po 14 letech manželství.

Zatímco tehdy působila osmimístná suma, kterou jí Lucas vyplatil, astronomickým dojmem, faktem je, že dnes jde o pouhé jedno procento jeho jmění, zlomek z toho, co vydělal v roce 2012 prodejem Lucasfilmu studiu Disney za 4,1 miliardy dolarů v hotovosti a v akciích.

Craig a Wendy McCawovi

 • Výše majetkového vyrovnání: minimálně 460 milionů dolarů

Na počátku tohoto manželství nešlo vůbec o peníze, na jeho konci byl ale v té době suverénně nejnákladnější rozvod. Wendy se s Craigem potkala už za vysokoškolských studií na Stanfordu.

Oba studovali historii a Wendy Craiga doučovala. Promovali společně v roce 1974 a v témže roce se i vzali.

Craig se už v 80. letech vrhl na telekomunikace a v roce 1994 svůj byznys prodal společnosti AT&T za 11,5 miliardy dolarů. O necelý rok později začali manželé žít odděleně. Následoval celkem brutální rozvod, na kterém si smlsla média.

Neušetřila ani Craigovu matku a do sporu se dostal i šéf Microsoftu Bill Gates. Ve finále si Wendy od soudu odnesla vyrovnání ve výši minimálně 460 milionů dolarů. V roce 1998 se i díky tomu dostala do žebříčku nejbohatších Američanů, ale o dva roky později z něj vypadla.

Celý příběh má ale šťastný konec – McCawovi, kteří darovali miliony, aby osvobodili ze zajetí kosatku Keiko (titulní hrdinku filmového trháku Zachraňte Willyho), jsou dnes dobří přátelé, a dokonce spolu podnikají.

Vladimir a Natalia Potaninovi

 • Výše majetkového vyrovnání: 6,7 milionu dolarů

Ruský miliardář a vicepremiér za vlády prezidenta Borise Jelcina ukončil své třicetileté manželství s chotí Natalií v roce 2014.

Na majetkovém vyrovnání jí tehdy vyplatil téměř sedm milionů dolarů, Natalia ale následně podala několik žalob, v nichž od něj chtěla poloviční podíl na jmění, jehož výše je odhadována na více než 15 miliard dolarů.

Potanin, který zbohatl hlavně díky mazaným investicím do těžařského a farmaceutického průmyslu, nicméně bitvu u ruských soudů vyhrál a své exmanželce už víc nevyplatil.

Stewie a Carol Rahrovi

 • Výše majetkového vyrovnání: 250 milionů

Když se šéf farmaceutického impéria Stewie Rahr v roce 2013 po 43 letech rozváděl se svou manželkou, měl jí vyplatit 250 milionů dolarů. Majetkové vyrovnání přitom v té době činilo pouhých 16 procent jeho jmění.

Miliardář, proslulý svými vtípky, tehdy prohlašoval, že jsou s Carol dál dobří přátelé. „Můj rozvod s Carol byl fenomenální,“ říkal. „Miluju ji.“

Rahr zdědil po svém otci síť lékáren Kinray založenou v roce 1944. Opravdový balík získal v roce 2010, kdy ji za 1,3 miliardy dolarů prodal konsorciu Cardinal Health. Jeho jmění dnes činí odhadem 2,3 miliardy dolarů.

Dmitrij a Jelena Rybolovlevovi

 • Výše majetkového vyrovnání: 600 milionů

Unavená věčnými aférkami a zálety svého manžela, rozhodla se Jelena Rybolovleva překvapit jej žádostí o rozvod přímo na novoroční party v roce 2008.

Později jej obvinila, že se kvůli rozvodu pokouší „odklonit“ majetek – prý měl narychlo přepsat na anonymní firmy v daňových rájích například bývalou rezidenci Donalda Trumpa v Palm Beach nebo řecké ostrovy, které kdysi patřívaly Athině Onassis.

Soud ve Švýcarsku jí v roce 2014 přiznal na vyrovnání 4,5 miliardy dolarů, odvolací soud v té samé zemi však vyrovnání zredukoval na 600 milionů. V říjnu 2015 pár oznámil, že se „definitivně domluvil na okolnostech rozvodu a finančním vyrovnání“, jeho detaily však nezveřejnil.

Steve a Elaine Wynnovi

 • Výše majetkového vyrovnání: odhadem 1 miliarda dolarů

Spoluzakladatelé hráčského impéria kasin Wynn Resorts se potkali už na univerzitě a vzali se v roce 1963. Poprvé se rozvedli už v roce 1986. O pět let později se sice vzali znovu, ale ani napodruhé to neklapalo.

Druhý rozvod přišel v roce 2010. Tentokrát odešla Elaine od rozvodového soudu s 11 miliony akcií firmy, což v té době představovalo hodnotu zhruba 795 milionů dolarů. Steve v témže roce prodal své vlastní akcie v hodnotě 114 milionů dolarů a má se za to, že část, ne-li všechno, poukázal v rámci majetkového vyrovnání na účet právě své exmanželce. Z Elaine se díky tomu stala miliardářka.

V roce 2012 žalovala Elaine Wynn Resorts za to, že údajně prodalo část jejího podílu. O tři roky později odešla po nejrůznějších drobných půtkách a intrikách z představenstva firmy.

V únoru 2018 byl nucen na základě obvinění ze sexuálního obtěžování odstoupit i Steve, dosavadní výkonný šéf i předseda představenstva firmy, byť obvinění kategoricky popřel. Následně prodal všechny své akcie, díky čemuž je teď největší akcionářkou firmy právě Elaine, hodnota jejíhož jmění činí podle odhadů dvě miliardy dolarů.

Reklama
Reklama