skip to main content
Breaking News

Největší čínský výrobce čipů postaví továrnu za 2,4 miliardy dolarů

Největší čínský výrobce čipů Semiconductor Manufacturing International (SMIC) postaví v Číně za 2,35 miliardy dolarů (51,4 miliardy korun) továrnu na čipy. Investice, na které se bude podílet vláda Šen-čenu, je prvním velkým projektem, který se zrodil z plánu Číny stát se soběstačnější v dodávkách čipů, kterých je v současnosti po celém světě nedostatek.

SMIC varovala, že nedostatek čipů by se mohl letos a příští rok zhoršit a ochromit čínské podniky, pokud země teď nezvýší kapacitu. V nové továrně chce firma zahájit výrobu v příštím roce.

Reklama

Tímto způsobem chce Čína vytvořit řadu technologických gigantů, kteří by se mohli vyrovnat současným lídrům v oboru jako je Intel a Taiwan Semiconductor Manufacturing. Tamní vláda slíbila zvýšit výdaje na vlastní výrobu čipů a podpořit jejich výzkum v rámci posledního pětiletého plánu.

Peking se u důležitých komponent, jako jsou právě čipy, snaží snížit závislost na západních zemích. Tento problém se ukázal naléhavější, když se kvůli pandemii zvýšil nedostatek polovodičů po celém světě. Spojené státy rovněž přidaly na černou listinu významné čínské technologické firmy, včetně SMIC, které tak nemají přístup k americkým technologiím. To zhoršilo jejich schopnost získat vybavení pro výrobu čipů.