Společnost Retex, která se zabývá výrobou netkaných textilií, aktuálně investovala čtvrt miliardy korun. Moravskokrumlovská firma s více než půlmiliardovým obratem, která letos oslaví 70 let od svého založení, právě spustila nové výrobní zařízení. To je největší svého druhu v České republice.

Linka zabírá prostor 1850 m2, což přestavuje zhruba 10 tenisových kurtů, a její pracovní šířka je sedm metrů oproti běžným čtyřem. Zařízení je navíc schopno vyprodukovat denně asi 20 tun finálního materiálu a k jeho obsluze jsou potřeba pouze dvě osoby.

„Nová linka rozšířila technologické možnosti výroby. A ačkoliv je k její obsluze potřeba jen minimum lidí, spuštění linky neznamenalo propuštění stávajících zaměstnanců,“ řekl Filip Poštulka, mediální zástupce společnosti.

Zařízení v posledních týdnech pracovalo ve zkušebním provozu a jeho jednotlivé části byly spouštěny postupně. Do plného provozu pak byl stroj, který do Moravského Krumlova dodala německá společnost Autefa, uveden až včera.

Materiály, se kterými bude stroj pracovat, jsou především polypropyleny, polyestery, polyamidy i jejich kombinace. Výhodou nového zařízení je to, že umí obohatit zpracovávané produkty dalšími materiály – například antibakteriálním stříbrem, vodoodpudivými či naopak hydrofilními příměsemi, skelnými či vodivými vlákny.

K obsluze nové výrobní linky jsou potřeba jenom dva lidé. | Foto Retex

„Díky schopnostem obohatit netkané textilie dalšími příměsemi zvýší nová linka přidanou hodnotu výsledných materiálů, což výrazně podpoří probíhající změny našeho zaměření,“ vysvětlil generální ředitel společnosti Robert Šimek.

Společnost RETEX se soustředí především na dodávky netkaných textilií pro automobilový průmysl a stavebnictví. Přitom asi 50 % procent svých výrobků distribuuje do zahraničí. Díky novému zařízení však výrazně rozšíří svůj výrobní program.

Kromě zdravotnického materiálu se firma nově zaměří také na výrobu a dodávky materiálů pro zelené střechy, specializované akusticko-tepelně izolační materiály pro hromadnou dopravu či takzvanou bílou techniku, jako jsou pračky nebo myčky.