skip to main content
Breaking News

Největší investice za pět let. Sokolovská uhelná investuje 300 milionů do paroplynové elektrárny

Sokolovská uhelná chystá na příští rok investici za 300 milionů korun do paroplynové elektrárny ve Vřesové. Investice by měla snížit emise oxidu dusíku a zefektivnit provoz. Jde o největší investici společnosti v  posledních pěti letech. Je také součástí postupné přípravy Sokolovské uhelné a sesterské SUAS GROUP na dobu po ukončení těžby a zpracování hnědého uhlí. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Do plynové turbíny paroplynové elektrárny ve Vřesové zavede Sokolovská uhelná řešení GE Gas Power, které sníží produkci emisí škodlivých oxidů dusíku (NOx). Modernizace sníží emise oxidů dusíku ze současných přibližně 100 mg/Nm3 (normativních metrů krychlových) na méně než třetinu.

S rekonstrukcí, která je plánovaná na rok 2023, má přijít i omezení využívání hnědého uhlí. Úsporou využití uhlí by se ročně měly také snížit emise oxidu uhličitého až o 48 tisíc tun.

Reklama

Podle serveru znecistovatele.cz celá skupina, která provozuje i elektrárnu v Tisové a řadu dalších technologických provozů, vypouštěla v roce 2020 přes 3,2 milionu tun oxidu uhličitého ročně.

Nový systém by měl mít vliv i na efektivitu provozu. Nutná inspekce systému by se měla dělat po 32 tisících provozních hodinách místo 16 tisících hodinách, jako je tomu dosud.

Vloni spoluvlastník Sokolovské uhelné Jaroslav Rokos řekl, že i při  plánovaných změnách zůstane pro SUAS GROUP důležitá energetika, ale už ne spojená s uhlím. „Po určitou dobu půjde o zemní plyn, což je také fosilní palivo, ale v krátkodobém horizontu jiné řešení nemáme. Do budoucna by pak mělo jít nejen o zemní plyn, ale i obnovitelné zdroje na bázi slunce a větru,“ řekl Rokos.