Charakteristickou zelenou barvou přitahují zejména hledače pokladů, v posledních dnech však besednické vltavíny upoutaly pozornost i českých a zahraničních miliardářů. V Praze totiž ve středu večer proběhla aukce největší světové sbírky tohoto přírodního skla z jižních Čech. Kolekce více než 34 tisíc kousků o celkové váze 141 kilogramů se vydražila za stamiliony korun.

Konkrétní částka není známá. Zástupci aukční síně Weinberg, jejichž prostřednictvím se české rarity dražily, průběh ani výsledek dražby nechtějí na přání klienta blíže komentovat. „Mohu ale říci, že jsme s výsledkem aukce velmi spokojeni a zcela naplnila naše očekávání,“ konstatuje pro Forbes ředitel instituce Richard Weinberger.

Foto Jakub Malý

Z jeho slov je tak alespoň patrné, že finální suma, za níž se vzácné vltavíny vydražily, pravděpodobně přesáhla vyvolávací cenu. Tu znalci stanovili na 210 milionů korun. Rovněž lze předpokládat, že sbírku, rozdělenou do čtrnácti dílčích aukcí po zhruba deseti kilogramech, získal kompletní jediný kupec.

České smaragdy, jak se vltavínům také říká, vznikly důsledkem dopadu meteoritu, který na střední Evropu dopadl před přibližně patnácti miliony let. Unikátní ovšem nejsou pouze okolnostmi vzniku, ale i svou barevností a průsvitností. Žádné takové další tektity totiž na planetě neexistují a patrně už ani nevzniknou.

Vydražená kolekce pochází z lokality Besednice, světově nejvýznamnějšího zdroje vltavínů. Neprošly tak žádným geologickým transportem, díky čemuž se mohou pyšnit nejkrásnějšími tvary a nejvýrazněji vyvinutou povrchovou morfologií.

Konkrétně tyto besednické vltavíny byly na počátku tisíciletí legálně vytěženy a na dlouhou dobu uloženy. Jejich pravost posuzoval uznávaný znalec Jaroslav Hyršl, který v minulosti zkoumal mimo jiné drahé kameny na českých korunovačních klenotech.

Právě díky svému charakteristickému vzhledu se vltavíny velmi obtížně věrohodně padělají. Jedinečnost a omezený počet tak z nich u laické i odborné veřejnosti činí oblíbený druh alternativní investice, jejíž hodnota dlouhodobě roste.