skip to main content

Největší soukromá kolekce bourbonů jde do dražby, čítá víc než devět tisíc lahví

Milovníci whiskey budou mít žně. V pátek totiž začala aukce části největší soukromé sbírky whiskey, která se kdy dražila. Kolekce, jejíž jádro tvoří hlavně bourbony a další americké whiskey a kterou chtěl původně majitel vypít, v sobě skrývá i celou řadu vzácných kousků – 636 lahví, které jsou v nabídce teď, je ale jenom pouhým zlomkem toho, co kolekce nabízí.

Majiteli, který kvůli anonymitě vystupuje pod přezdívkou Pat, se za 15 let sbírání whiskey podařilo nashromáždit více než úctyhodných devět tisíc lahví a dva tisíce miniatur. První kousky si koupil na doporučení kolegy, rychle se však z toho pro něj stala vášeň.

Klíčovým okamžikem pro jeho sbírku bylo, když si v Japonsku kdysi koupil lahev Very Olde St. Nick a absolutně se do bourbonů zamiloval. Od té doby se Pat začal aktivně věnovat pečlivému poznávání světa amerických whiskey. Vytvořil přehlídku co nejvíce druhů: účastnil se aukcí, nechával si je vozit od kamarádů, a dokonce podle nich plánoval služební cesty.

Teď sám říká, že bourbony jsou „srdcem a duší“ jeho gigantické sbírky.

Zatímco některým sběratelům stačí se svými sbírkami jen kochat, Pat měl, i když se to zdá neuvěřitelné, původně v plánu svou sbírku vypít. Časem si ale uvědomil, že na vypití tolika alkoholu by možná nestačily všechny večírky světa, a tak se rozhodl sbírku rozpustit mezi ostatní milovníky vody života.

„Měla to být sbírka pro ty, kteří si pití whiskey užívají, a tohle je nejlepší způsob, jak zajistit, aby se sbírka dostala mezi co nejvíc z nich místo toho, aby skončila někde ve sklepě. Díky tomu jsem se s tím dokázal smířit,“ tvrdí Pat.

Pat a jeho sbírka whiskey | Foto Whisky Auctioneer
Reklama

Prvních několika set lahví už se Pat zbavil stejným způsobem v září, teď přišla na řadu další šestistovka. Když Pat sbírku ukázal týmu Whisky Auctioneer, portálu, který je draží, jeho experti se nestačili divit. A nešlo jen o neuvěřitelné množství lahví, ale hlavně o jejich diverzitu a to, co všechno Pat dokázal zahrnout.

Ve sbírce byste našli lahve z 50. let minulého století i nové limitované edice, rozsáhlou kolekci Old Fitzgerald, kousky z kolekcí Experimental a Single Oak Project destilerie Buffalo Trace, sběratelský 23letý burbon Pappy Van Winkle, ale i více než 100 lahví Jacka Danielse včetně speciálů.

V aktuální aukci se nabízí skoro kompletní kolekce řady Antique od Buffalo Trace, žádané lahve Pappy Van Winkle nebo legendární bourbon 1974 A. H. Hirsch Reserve, o kterém dokonce vznikla kniha.

Podle Freda Minnicka, experta na bourbony, jde o „zlatý důl neuvěřitelně těžko sehnatelných bourbonů a režných od skoro každého kousku z experimentální řady Buffalo Trace po žádaný Van Winkle 1974. Je to jedna z nejsilnějších kolekcí, co jsem za svou patnáctiletou kariéru viděl.“

Pokochat se částí sbírky určené k aukci můžete na stránkách Whiskey Auctioneers. Některé lahve navíc začínají už na 15 librách, tak se můžete třeba i zapojit. Aukce končí až 19. října a do června 2021 se Pat chystá uspořádat ještě šest dalších podobných aukcí.