Přesně před čtvrt tisíciletím byl u obce Podmokly na Rokycansku objeven keltský poklad. Vážil padesát kilogramů a obsahoval sedm až deset tisíc mincí v hodnotě půl miliardy korun. Jde o největší zlatý poklad, jaký se kdy v Evropě našel – a mince z něj nyní míří do aukce.
První mince u
Podmokel objevil v roce 1771 údajně nádeník Janota, který našel
v údolí zlatá lesklá kolečka a vzal je dětem domů na hraní v
domnění, že jde o mosazné knoflíky.
„Když židovský podomní obchodník zjistil, že jde o zlato, zpráva se rozšířila a vesničané začali místo nálezu prohledávat. Dozvěděla se o tom ale správa křivoklátského panství a kníže Karel Egon z Fürstenberku chtěl zlatý poklad pro sebe. Najal si dráby a ti z místních mince doslova vytloukli,“ popisuje Jiří Militký z numismatického oddělení Národního muzea v Praze.
Na Křivoklátu následně mince uložili, roztřídili a spočítali. Pro knížete Karla Egona z Fürstenberku ale nebyla důležitá historická hodnota podkladu, nýbrž fakt, že jde o ryzí zlato. Mince tak prodal pražské mincovně, která je roztavila a využila na ražbu dukátů s rokem 1771 a portrétem panovnice Marie Terezie.
Těchto mincí se dochovalo jen několik desítek kusů, největší sbírka podmokelských ražeb je v Mincovním kabinetu ve Vídni a v pražském Národním muzeu.
„Příběh podmokelského pokladu je smutný, ale zároveň strhující svojí dynamikou i výjimečným obsahem. Jedná se o jednu z velmi významných kapitol počátku středoevropské numismatiky a archeologie,“ vysvětluje Militký.
Část mincí z podmokelského zlata teď putuje do dražby, která se uskuteční v pátek 15. října. Největším lákadlem je dukát knížete Karla Egona Fürstenberka, který byl vyražen v roce 1772 v Praze. Jeho vyvolávací cena je 250 tisíc korun.
„Jde o velice vzácnou minci, raženou právě z roztaveného keltského pokladu. Odhadujeme, že částka, za jakou se prodá, by mohla vystoupat až na 600 tisíc korun,“ říká Elizej Macho z aukčního domu Macho & Chlapovič, který dražbu pořádá.
Dražit se bude rovněž dukát Josefa II. z roku 1771, který mohl být také ražen z podmokelského zlata, nebo třeba keltská mince – mušlovitý statér stejného typu, jaké byly součástí pokladu.
V aukci bude 576 položek, které mají podle odhadů hodnotu 65 milionů korun. A kromě mincí půjde také o medaile, vyznamenání nebo bankovky.