Vánoční trhy nemusí být jen o bramboráku, trdelníku, svařáku nebo punči. Tedy aspoň v Brně. Právě tady na Dominikánském náměstí totiž stojí stánek, který posunul gurmánské vánoční zážitky ještě o kousek výš k nebi, ze kterého se na vás krom sněhových vloček snáší i kus Francie.

A to doslova. Přímo z Normandie sem totiž zamířila oblíbená pochoutka všech labužníků ve formě ústřic, které tady nabízí spolu s šampaňským.

„Vždycky jsem chtěla o Vánocích pít bubliny, protože svařáku jako holka z vinařské rodiny moc neholduju,“ říká Bára Cvanová, která se se svým přítelem a velkým milovníkem ústřic rozhodla nabízet na trzích tyto delikátní škeble, kterým sama před lety propadla.

Ústřice, které v Evropě patří mezi vybrané lahůdky, už totiž dávno nejsou výsadou jen luxusních restaurací. Podstatně se totiž zrychlila jejich přeprava, a proto si je dnes můžete vychutnat čerstvé a ve skvělé kvalitě kdekoli. A na rozdíl od jiných hříšných vánočních pochutin nabízených na trzích jsou navíc zdravé.  

Obsahují totiž velké množství minerálů, jód, vápník, sodík, železo nebo zinek a k tomu vitaminy A, B1 a B2. V zimních měsících jsou pak z 95 procent tvořeny bílkovinou. Ačkoli se dají jíst celoročně, jejich gurmánská sezona je od září do dubna. Jsou tak naprosto ideální pochoutkou teď v zimě, což oceňují i návštěvníci trhů.

Není proto divu, že se mezi vánočními stánky staly zjevením, které potěšilo všechny návštěvníky milující tuto delikatesu. Samozřejmě s šampaňským k tomu. Krom rozlévaného Brut Blanc de Noir z malého francouzského vinařství Guilleminot si k nim ale můžete dát i cavu nebo prosecco. 

To vše s romantickým výhledem na betlém nebo na samotný stánek ozdobený dekorací od JUNG architekti, kteří zabalili strop „domečku“ do střapců z růžové, žluté a modré látky. Velikost ústřic se udává na škále od 0 do 5, kdy nulou se popisují největší ústřice a pětkou ty nejmenší.

„Ústřice objednáváme třikrát týdně z Bretaně a Normandie, bereme dva druhy, jedny menší La Fine de Claire o velikosti 3 a druhé větší Gillardeau oyster o velikosti 2,“ dodává Rory O’Connor, který své partnerce pomáhá se servírováním, aby bylo jak se patří.

Ústřice vám u stánku odborně otevřou a podají s citronem a příborem. Tedy pokud vůbec přijdete na řadu. Za dva dny jich totiž prodají na dvě stě padesát a fronty se tvoří především o víkendu. To je taky čas, kdy na stánku potkáte samotnou majitelku Báru, která jinak tráví čas ve své vinárně. Komorní Wine Café se skvělou nabídkou lokálních i zahraničních vín a pochutinami si otevřela spolu se sestrou Klárou Iliasovou před čtyřmi lety.

Odmalička totiž obě pomáhaly svému otci na sedmihektarovém bio vinohradu a ve vinařství Ilias v Pavlově. Mít tak v dospělosti vinárnu bylo nasnadě.

„Tehdy nám se sestrou v Brně chyběl neformální wine bar, kam můžete zajít v teniskách na dobré a kvalitní lahvové víno a dát si skleničku v relax prostředí,“ vysvětluje. Jejich vinárna, kde rozlévají jen z lahve, se soustředí na moravská vína od vinařů, které znají. Navíc preferují, aby byla bio, šetrná nebo naturální. Jako doplněk pak mají ze zahraničí většinu červeného a bubliny.

Právě s „bublinami“ už dříve ve vinárně Klára Bára na Čápkové ulici ve vybrané pondělky připravovaly ústřice a měly pravidelně plno. Když je pak jako účastnice Gourmet Brno oslovili, jestli by nechtěly mít na vánočních trzích svůj stánek, jeho profilace byla jasná: „Krom vína tam musíme mít bubliny a ústřice!“ A to se také povedlo.

Pokud jste tedy také milovníci této slané delikatesy, nemusíte do restaurace, ale ke stánku číslo čtyři na náměstí, které příhodně dříve bývalo Rybím trhem. Právě tam pro vás mají teď ústřice přichystané každý den. Bon Appétit!