Co je nejvíc stresující povolání? Spousta lidí si myslí, že to je policista. Ale podle níže uvedeného žebříčku, který udělala společnost CareerCast, je tohle až páté nejstresovější zaměstnání.

Jak říká Tony Lee z CareerCastu, nejhůř, co se stresu týče, na tom jsou jednoznačně hasiči: „Oni jsou první, kdo vstoupí do dveří hořícího domu, první na místě nebezpečné chemické havárie.“ Ta práce je plná adrenalinových šoků, z pocitu klidu se v mžiku dostanete do neskutečného stresu. „Není to práce, kde by úroveň stresu byla stále stejná a mohli jste si na to zvyknout,“ dodává. Na druhém místě je, nepřekvapivě, vojenský personál. A další pozice? Najdete na nich třeba organizátora eventů nebo novináře. Tady je přehled:

[gss ids=“5962,5963,5965,5964,5966,5967,5968,5969,5970,5971″]

Jak se takový žebříček sestavuje? CareerCast se opírá o data, která pravidelně vycházejí již od roku 1995 a která má na starosti tým dvou vědců z University of Wisconsin. Dalším zdrojem je autor publikací o kariérním úspěchu Lese Krantze.

CareerCast každý rok vydávají žebříček nejlepších a nejhorších povolání dle stresové zátěže. Vybírá se ze dvou set zaměstnání podle stovky kritérií od výše příjmu a prostoru pro růst až po úroveň soutěživosti, míru kontaktu s veřejností, fyzickou náročnost a míru vystavení nebezpečným podmínkám, jako jsou toxické výpary nebo hluk.


A jaké jsou naopak nejméně stresující profese? Tady najdete jejich přehled, patří mezi ně třeba univerzitní profesor nebo klenotník.


Tady najdete pár návodných článků na Forbes.cz, jak se můžete stresu bránit:

– Jak úspěšní lidé zvládají své emoce a stres

– 12 tipů, jak se zbavit stresu v práci dřív, než vám zkazí život