skip to main content
Jak najít lepší práci

Nejvíc stresující povolání roku 2015

Reklama

Co je nejvíc stresující povolání? Spousta lidí si myslí, že to je policista. Ale podle níže uvedeného žebříčku, který udělala společnost CareerCast, je tohle až páté nejstresovější zaměstnání.

Jak říká Tony Lee z CareerCastu, nejhůř, co se stresu týče, na tom jsou jednoznačně hasiči: „Oni jsou první, kdo vstoupí do dveří hořícího domu, první na místě nebezpečné chemické havárie.“ Ta práce je plná adrenalinových šoků, z pocitu klidu se v mžiku dostanete do neskutečného stresu. „Není to práce, kde by úroveň stresu byla stále stejná a mohli jste si na to zvyknout,“ dodává. Na druhém místě je, nepřekvapivě, vojenský personál. A další pozice? Najdete na nich třeba organizátora eventů nebo novináře. Tady je přehled:

[gss ids=“5962,5963,5965,5964,5966,5967,5968,5969,5970,5971″]

Jak se takový žebříček sestavuje? CareerCast se opírá o data, která pravidelně vycházejí již od roku 1995 a která má na starosti tým dvou vědců z University of Wisconsin. Dalším zdrojem je autor publikací o kariérním úspěchu Lese Krantze.

CareerCast každý rok vydávají žebříček nejlepších a nejhorších povolání dle stresové zátěže. Vybírá se ze dvou set zaměstnání podle stovky kritérií od výše příjmu a prostoru pro růst až po úroveň soutěživosti, míru kontaktu s veřejností, fyzickou náročnost a míru vystavení nebezpečným podmínkám, jako jsou toxické výpary nebo hluk.


Reklama

A jaké jsou naopak nejméně stresující profese? Tady najdete jejich přehled, patří mezi ně třeba univerzitní profesor nebo klenotník.


Tady najdete pár návodných článků na Forbes.cz, jak se můžete stresu bránit:

– Jak úspěšní lidé zvládají své emoce a stres

– 12 tipů, jak se zbavit stresu v práci dřív, než vám zkazí život

Reklama
Reklama